Ztracené zaostřovací body

Ztracené zaostřovací body

Zprvu bych chtěl podotknout, že něco jako ztracené zaostřovací body v podstatě neexistuje. Jasně, v dřívějších dobách, kdy se ještě fotilo na film a objektivy byly výhradně manuální… V těchto dobách se mohlo fotografům o zaostřovacích bodech jen zdát. Tehdy se ostřilo např. pomocí rozdělené matnice, která byla občas doplněná mikro-hranoly. Jenže pokrok si našel cestu i tam, vznikly ostřící senzory a elektronicky ovládané objektivy. Dnešní fotoaparáty běžně ostří za pomoci mnoha ostřících bodů, příp. pomocí větší plochy snímacího senzoru. Může se ale stát (většinou z nepozornosti), že zaostřovací body jaksi „zmizí“. Jenže kam se tyto ztracené zaostřovací body poděly? Na to odpoví dnešní článek.

Asi jsem něco změnila v nastavení a od té doby nevím, na co fotoaparát ostří. Tyto „ztracené zaostřovací body“ se sice při jejich změně objeví, ale pak zase zmizí.

Mám na svém fotoaparátu 65 zaostřovacích bodů. Z nějakých důvodů se mi jich ale zobrazuje menší množství. Jak znovu obnovím „ztracené zaostřovací body“?

Kde jsou ztracené zaostřovací body

Jak bylo již napsáno v úvodu, něco jako ztracené zaostřovací body v podstatě neexistuje. Většinou jde o nějakou tu nepozornost při změně nastavení fotoaparátu. Vlastně to je i tento případ, viz dotazy výše.

Ztracené zaostřovací body | moje Tajemno
Ztracené zaostřovací body při pohledu do hledáčku fotoaparátu. Takto nějak může vypadat pohled do hledáčku – po ostřících bodech se slehla zem.

Problém ztracených zaostřovacích bodů se skrývá v menu fotoaparátu. V případě Canon EOS 7D Mark II se jedná o fialové menu. Konkrétně jde o 4. a 5. část tohoto nastavení.

Méně zaostřovacích bodů než je maximum

Ve 4. části fialové záložky menu fotoaparátu se skrývá položka s názvem volitelný AF bod. Ta má za následek to, že se nemusí zobrazit všechny zaostřovací body, ale jen jejich část. Resp. omezí se počet zaostřovacích bodů, na které je možné ostřit. Pokud často ostříte pouze na jeden ostřící bod (jako já), po změně této položky může být v hledáčku bodů méně. V případě výše uvedeného fotoaparátu se místo 65 zaostřovacích bodů může zobrazit bodů 21, nebo jen 9.

Výběr AF bodů | moje Tajemno
Výběr ze zaostřovacích bodů (AF bodů)

Pokud ostříte za pomoci všech zaostřovacích bodů, příp. větší skupiny bodů, pravděpodobně nezaznamenáte rozdíl, ať máte výše nastavené cokoliv. Tímto způsobem „ztracené zaostřovací body“ se tedy týkají zejména ostření za pomoci jednoho zaostřovacího bodu, příp. malé skupiny těchto bodů.

Ztracené zaostřovací body v hledáčku

Ztracené zaostřovací body lze znovu najít v již zmiňované části menu fotoaparátu – pro přehlednost je níže zobrazená položka příslušného menu. Toto nastavení dokáže vypnout zobrazení zaostřovacích bodů při pohledu do hledáčku. Fotografa sice nic neruší, ale často nemusí vůbec tušit, na co vlastně ostří.

Zákaz zobrazení AF bodů | moje Tajemno
Díky tomuto nastavení můžete znovuobjevit „ztracené zaostřovací body“

I když máte vypnuté zobrazení zaostřovacích bodů, pokud vyvoláte tlačítkem jejich výběr, dříve zvolený bod(y) se na chvíli objeví.

Problém s méně světelnými objektivy

Některé fotoaparáty včetně, zmiňovaného Canon EOS 7D Mark II, mají v souvislosti s méně světelnými objektivy jisté omezení. Canon pro uvedený fotoaparát (a nejen pro něj) proto rozděluje objektivy do různých tříd. Tyto třídy rozděluje písmeny A až G.

Skupiny A i B umožňují k ostření využívat všechny zaostřovací body uvedeného fotoaparátu. Konkrétně je to 65 křížových zaostřovacích bodů fotoaparátu. Skupiny C i D také umožňuje využívat všech 65 ostřících bodů. Rozdíl je v tom, že okrajové body se již nechovají jako křížové, ale jsou citlivé pouze na vodorovné linie. Ve skupinách E, F a G je počet křížových bodů ještě menší. Některé okrajové ostřící body jsou navíc deaktivovány. Při malé světelnosti objektivu mezi f/5,6 až f/8, již není aktivní většina zaostřovacích bodů. Resp. i kdyby aktivní byly, nedokázaly by korektně fungovat (minimálně za špatného osvětlení).

Do jaké skupiny váš objektiv patří se dozvíte v manuálu k fotoaparátu. U uvedeného fotoaparátu hledejte položku Objektivy a použitelné AF body a zde Rozdělení objektivů do skupin. Nicméně z toho plyne to, že čím světelnější objektiv, tím spíše budete moci využívat všechny zaostřovací body. S méně světelnými objektivy je možné, že se některé ostřící body „ztratí“. Tedy neztratí, ale nebyly by při ostření příliš platné, protože nejsou tak citlivé.

Osobní zkušenost

Čas od času se potýkám s tím, že mi zaostřovací body v hledáčku z nějakých důvodů vadí. Na druhou stranu jsem mnohem více rád za to, že tam jsou, než když musím ztracené zaostřovací body hledat. To si tak z nějakého důvodu přepnete ostřící bod kamsi „na kraj“ a zapomenete na to. Po nějaké době se rozhodnete fotit a ejhle – foťák ostří úplně špatně, nebo neostří vůbec. Dojde k čištění optiky, kontaktů, ale stále nic. Pak vás z nouze napadne pohrát si se zaostřovacími body a zjistíte, že celou dobu byl tento bod úplně mimo. Od té doby si zaostřovací body raději nechávám zobrazené, než že bych je v hledáčku schovával.

Ještě jedna varianta

Fotoaparát Canon EOS 7D Mark II (a řada jiných) má mimo jiné jednu krásnou funkci. Tou je možnost výběru jednoho konkrétního, ale i různých skupin zaostřovacích bodů. Tyto skupiny zaostřovacích bodů pak můžete různě přesouvat v rámci všech dostupných bodů. K tomu slouží tlačítko výběru zaostřovacích bodůmultiovladač s páčkou (bod č. 24). Díky nastavení v menu fotoaparátu níže lze aktivovat / deaktivovat různé nastavení výběru zaostřovacích bodů. Toto nastavení se tak může podílet na „ztrátě“ zaostřovacích bodů, jen tedy trochu jinak.

Výběr skupiny zaostřovacích bodů | moje Tajemno
Výběr skupiny (oblastí) zaostřovacích bodů

Závěrem

Pokud nevlastníte vyloženě nějaký starší, méně světelný objektiv, tak se vás ztracené zaostřovací body vlastně vůbec nemusí týkat. Snad jen z nějaké nepozornosti při nastavování a „hraní si“ s menu fotoaparátu. Právě z těchto důvodů vznikla Fotoporadna, která se pokouší na podobné dotazy odpovídat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *