Levné filtry vs drahé fotografické filtry
Ve snaze ušetřit si řada fotografů kupuje na své setové objektivy levné fotografické filtry. Vychází přitom obvykle z předpokladu, že na levný foťák a levný objektiv nemá cenu pořizovat drahé filtry. Ty totiž často cenově předčí cenu levného objektivu z bazaru.
Ke svému objektivu Canon EF-S 18-55 f/3,5-5,6 IS II jsem si pořídil UV filtr. Filtr mi však při silnějším protisvětle dělá v obraze divné šmouhy a odlesky. Co s tím?
Ke svému levnému objektivu jsem si pořídila levné filtry. Vlastním UV, polarizační a ND filtr. Někdy mám však pocit, že mám obraz takový „mléčnější“ než u ostatních. Je možné, že by to bylo nějakým z těchto filtrů?
Fotografické filtry
Fotografické filtry v různých podobách existují od počátku fotografie. Koneckonců již o nich byla řeč v samostatných článcích zde (popis filtrů samotných) a zde (typy fotografických filtrů). Tak či onak tyto filtry fotografům pomáhají v realizaci jejich snímků, příp. k ochraně fotografické techniky.
Ochranné a UV filtry se za poslední léta staly součástí mnoha objektivů. Nejenom těch nejdražších, ale i těch nejlevnějších. Tuto aktivitu každopádně chválím. Fotografové zjistili, že je výhodné mít před objektivem „nějaký kus skla“, který objektiv alespoň chrání před upatláním a poškrábáním. Má to však jedno „ale“. Když totiž před objektiv vložíte nějaké levné filtry, možná ochráníte objektiv, ale kvalitu obrazu rozhodně nezlepšíte.
Nyní trochu uvažování a počítání. Populární fotoaparát Canon EOS 600D + výše uvedený setový objektiv seženete v bazaru za necelých 6 tisíc korun. Kvalitní ochranný filtr na tento objektiv vychází na 1000 až 1500 korun. V době, kdy se šetří úplně úplně všem, si koupi takového ochranného filtru fotograf většinou rozmyslí. Koneckonců takový objektiv se dá na aukcích sehnat i za pouhých 1000 korun. Místo toho tedy fotograf koupí nějaký obyčejný filtr neznámé značky do 300 korun kdesi z Číny. Obdobně si pravděpodobně pořídí nějakou brašnu, neoriginální akumulátor a levnou paměťovou kartu.
Levné filtry
Proč jsou levné filtry takový problém? Je toho bohužel více. Používání levného filtru nekvalitního provedení umožní jisté uvolnění filtru. Při častější manipulaci není vyloučeno vypadnutí skla filtru z objímky. Levné filtry taktéž nebývají opatřeny antireflexními vrstvami. Díky tomu mohou v obraze vznikat různé nechtěné odlesky. Levné filtry, resp. levná skla, dokáží obraz též „zjemnit“ a ubrat mu na kontrastu.
Než si před objektiv dávat levný nekvalitní filtr, je výhodnější filtr vůbec nepoužívat! Fotografie níže byla pořízena s nasazeným levným UV filtrem neznámé značky. Díky jistému „změkčení“ působí fotografie, jakoby zde byla mlha či nějaký kouř ze svíček. Všimněte si také odlesků v obraze (dole u svíček a v levé části). Četné malé odlesky svíček v dolní levé části způsobil objektiv.
Na fotografii níže se před objektivem nachází kvalitní UV filtr značky B+W. Asi by se jistě hodila ještě třetí fotografie pořízená bez filtru, ale vypadá úplně stejně, jako snímek níže. Všimněte si, že mlha je pryč, řada odlesků zmizela a obraz je mnohem kontrastnější. Odlesky způsobené objektivem však samozřejmě zůstávají, na to jsou filtry krátké.
Osobní zkušenost
Jak jsem již psal v odstavci výše – než levné filtry, to raději filtry žádné. Na zveřejněných fotografiích je vidět, že kvalitní filtr dokáže opravdu hodně. Je pravda, že příklad výše je vcelku extrémní. V normálních světelných podmínkách a bez bodových světel v obraze jsou rozdíly méně viditelné. Nemůžete ale spoléhat na to, že vždy přijde krásné počasí a že se ve scéně nebude nic lesknout. To už je opravdu lepší – levné nekvalitní filtry vůbec nepoužívat.
Pokud bych měl nějaké filtry doporučit, kromě výše uvedených filtrů B+W bych rád vyzdvihl fotografické filtry VFFOTO. S nimi jsem byl vždy též velmi spokojený. U jiných značek je to různé podle řady. Zajímá-li vás nějaká jiná značka, doporučuji hledat v recenzích.
Mimochodem toto vytváří zasouvací deskový (plastový?) filtr Cokin, na který svítí boční světlo slunce. Ačkoliv jsem při snímání scény použil plastové sluneční clony, nepodařilo se mi parazitní boční světlo odfiltrovat. Navíc jsou clony vidět v obraze též na jeho stranách. Takže takhle rozhodně ne!
Závěrem
Nenechte se zbytečně trápit a nepoužívejte levné filtry. Máte-li pochybnosti, projděte si recenze na internetu. Zajímejte se o antireflexní vrstvy filtrů. Pokud potřebujete, určitě není na škodu pořídit si filtr též s nano vrstvou s ochranou proti poškrábání a vodě. Jinak řečeno – nekupujte fotografické filtry zbrkle. Pokud možno, vyhněte se těm úplně nejlevnějším filtrům za pár korun. Obvykle stejně ničemu nepomohou, spíše naopak.