Problém při spojování snímků pro panorama

Jak na spojování snímků pro panorama

Fotografování krajinek a s tím spojené i focení panoramatických snímků jsou jedny z nejpopulárnějších fotografických žánrů. Bohužel ne vždy se zadaří a pak se lehce stane, že při spojování snímků pro panorama vznikají různé problémy. Své o tom vědí i čtenáři těchto stránek.

Dle internetového návodu jsem zkusil vyfotografovat pole za barákem. Vznikla z toho taková dlouhá nudle. Při pohledu 1:1 jsem si ničeho špatného nevšiml. Když se ale na snímek podívám tak, aby se vešel celý na obrazovku, zjistil jsem problém při spojování snímků pro panorama. Celkový obraz je jakoby rozkouskovaný – oddělený tmavšími „pruhy“. Dá se s tím něco dělat?

Na focení snímků pro panorama jsem si zapomněla vzít stativ. Dle zdejšího článku jsem zkusila vyfotografovat panorama z ruky. Pro jistotu jsem pořídila fotografií více, ale úplně se nezdařilo. Spojování snímků pro panorama jaksi selhalo, resp. výsledek je dost ořezaný a díky tomu nepoužitelný.

Z internetu jsem si stáhl program na tvorbu panorama. Postupoval jsem dle článku – nechával přibližně 30 % překryvy. I přes to program hlásí, že panorama nelze složit. Proč tomu tak je?

Spojování snímků pro panorama

Spojování snímků pro panoramatickou fotografii je vcelku věda. Koneckonců o tom vznikl samostatný článek (odkaz v úvodu). Velmi záleží na tom, čím okolní scénu fotografujete, jak snímky ke spojení připravíte a v jakém programu je spojujete. Zkusím to vzít postupně.

Ve chvíli, kdy ke spojování snímků pro panorama použijete „nevhodný“ objektiv, může nastat problém. Objektivů je velké množství, některé krásně ostře „kreslí“, jiné značně vinětují (viz Wikipedia) a deformují obraz. Zde vznikají první problémy. Pokud ke spojování snímků pro panorama použijete značně vinětující objektiv, výsledek nemusí být dobrý. Pravděpodobně z toho vznikne panorama, které bude mít některé své části z ničeho nic tmavší. Jedním řešením je dělat větší přesahy snímků (středy snímků jsou totiž obvykle bez zkreslení). Druhou variantou je, že vyfocené snímky před spojením nejprve upravíte. Odstraníte z nich vinětaci, nebo snímky oříznete, příp. sjednotíte expozici snímků. Tyto (již upravené) snímky poté spojíte do jednoho.

Fotografování panorama z ruky

Při fotografování panorama z ruky je vhodné, když máte jistou zkušenost a prostorovou představivost. Při fotografování z ruky to totiž fotografa často svádí ke kopírování terénu. Jenže co když je ve fotografované scéně nějaký vyšší kopec? Nebo co když kopírujete pole, které není vodorovné, ale mírně se svažuje? Obvykle díky tomu dojde k jistému „odchýlení se“ od původního směru. S tím vším je dobré počítat a udělat si několik fotografií „do zásoby“. Kupříkladu v rozích, nebo prostoru před vámi (když fotíte něco blízko vás).

Povedení spojování snímků | dobré panorama | moje Tajemno
Pro potřeby článku jsem si vytvořil panorama tak, jak jsem zvyklý. Vzniklo 7 + 8 snímků (ve spodní části o jeden snímek více). Následně došlo ke spojení snímků a oříznutí na poměr stran 2:3. Pro zvětšení klikněte.

Radím tedy, pokud to kapacita paměťové karty a výkon počítače dovolují, udělat několik snímků takříkajíc navíc. Věc se má například takto – chcete vyfotografovat jednu ze starých bran pod hradem Bezděz. Můžete ji sice vyfotit z dálky, ale vy chcete být naopak blíže. Do jednoho snímku se vám ale nevejde a tak se rozhodnete pro spojování snímků. Vezmete fotoaparát do ruky, nastavíte manuální expoziční režim a správnou expozici, příp. použijete blokování expozice. Rovněž provedete vhodné zaostření a poté pro jistotu vypnete automatické ostření.

S nastaveným fotoaparátem si lehce rozvrhnete scénu a zjistíte, že na zachycení brány potřebujete alespoň 6 fotografií na výšku. 2 řady po 3 sloupcích. Sice to bude dost natěsno, ale mělo by to vyjít. Prvním kamenem úrazu je ono „natěsno“. Je mnohem lepší, když počítáte s případným ořezem a rozvrhnete si výsledek např. na snímky ve 2 až 3 řadách o 4 sloupcích. Jasně, je to mnohem více snímků a navíc se výsledek bude muset oříznout. Na druhou stranu máte mnohem větší možnosti při následném spojování snímků, než když je vše takříkajíc natěsno.

Spojování snímků pro panorama v nevhodném programu

I přes to, že jste udělali při fotografování maximum, nelze spojování snímku pro panorama v programu dokončit. Co s tím? Pokud jsou tvůrci programu tzv. user-friendly, tedy uživatelsky přívětiví, program napíše, v čem je chyba. Chyb může být vícero, například:

  • přesah jednotlivých snímků je příliš velký, nebo velmi malý,
  • fotografie jsou jinak zaostřené a program se tak nemá čeho chytit,
  • expozice snímků je příliš rozdílná,
  • ve výběru snímků jsou některé snímky vícekrát,
  • snímky jsou příliš „z kopce / do kopce“ (prostě nakřivo),
  • program neumí pracovat s více řadami snímků,
  • některé objekty ve scéně se mohou při focení pohnout a program si pak myslí, že se jedná již o jinou scénu a zahlásí chybu…

V první řadě je tedy dobré si pro spojování snímků pro panorama zvolit co nejvhodnější program. Mě osobně se velmi osvědčily programy: Adobe® Lightroom®Zoner Photo Studio. První uvedený funguje úplně automaticky. Vyberete si fotografie, které chcete sloučit a kliknete na Sloučit ~ Panorama, příp. Sloučit ~ HDR Panorama. V Zoner Photo Studiu je to velmi podobné. Zde však navíc můžete zvolit body, kterých se má program „chytit“.

Osobně mám raději spíše program od Adobe, protože mu tolik nevadí mé občasné focení z ruky. Navíc mu nevadí práce s RAW soubory a zvládne spojit expozičně rozdílné snímky rovnou do HDR fotografie. Při tom mu je jedno, jestli se jedná o 2 fotografie s rozdílnými expozicemi, nebo to jsou takovéto snímky 3, 5, nebo jich je rovnou 7… I přes to se najdou situace, kdy nejsem s výsledkem spokojený a raději využiji Zoner Photo Studio.

Osobní zkušenost

Přiznávám se, že po objevení programu Adobe® Lightroom® to fotografování snímků pro panorama přeci jen trochu flákám. Samozřejmě, že stále platí, že když mi na snímku opravdu záleží, nejsem líný použít těžký stativ. Na druhou stranu jsem zjistil, že si často vystačím s focením z ruky a pokud se mi neklepou ruce, je na snímek pěkný pohled. Automatické spojování snímků pro panorama totiž značně pokročilo a již to není takový problém. Díky nejnovějším programům se fotograf nemusí tolik hlídat a vše funguje krásně samo. Navíc jsem se naučil pořizovat vždy pár snímků „navíc“ a ty tak skvěle slouží jako rezerva, kdybych potřeboval následně provést nějaké úpravy, ořezy, apod.

Nepovedené panorama | moje Tajemno
Asi o hodinu později od předchozího snímku se na místo dostavil můj kolega. Chvíli koukal na můj fotoaparát na stativu a podivoval se, proč chci takto dělat panorama. Poté si můj fotoaparát půjčil se slovy: „Prosím tě, ti to nacvakám z ruky, sleduj!“ Následně na počítači proběhlo spojování snímků a ukázalo se, že ono „cvakání z ruky“ nebylo tak úplně bezproblémové. Pro případní zvětšení klikněte.

Závěrem

Spojování snímků pro panoramatickou fotografii se určitě nebojte. Jasně, chce to určité zkušenosti a vhodné programy, ale stačí si to párkrát zkusit a hned budete vědět, jak na to. Však na tom skoro nic není.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *