Jak na kolečka v očích
Líbí se vám na portrétních snímcích kolečka v očích? Víte, jak jich nejsnáze dosáhnout? Co když byste místo nich chtěli dosáhnout nějakého jiného efektu… Víte jak si poradit?
Sledovala jsem YouTube a některé holky tam mají taková pěkná kolečka v očích. Co to způsobuje? Jak se dá ten efekt co nejsnáze udělat? Moc se mi to líbí…
Pořídil jsem si kruhové světlo pro efekt koleček v očích. Bohužel se mi tato kolečka v očích nedaří pořádně dosáhnout. Jsou totiž dost malá. Jaké největší kruhové světlo lze koupit?
Máte nějaké zkušenosti s tím, jak si vytvořit vlastní efekt koleček v očích?
Kolečka v očích jsou očividně velmi zajímavý efekt, který se řadě lidem líbí. Jak ale tohoto efektu docílit? Jde to vcelku jednoduše – záleží však na možnostech a schopnostech fotografa.
Kolečka v očích – představení
Aby bylo jasné, co to ta kolečka v očích vlastně jsou, podívejte se na fotografii níže. Snímek je součástí článku na téma trvalá světla. Mimochodem tato fotografie je otázkou asi 5 minut „práce“. Nejdelší dobu trvalo vybalit světlo z krabice a umístění fotoaparátu na stativ. Samotné úpravy jsou pak 2 kliknutí v Adobe® Lightroom® (vybrat preset a rovnou exportovat). Žádné velké předchozí přípravy, žádné další úpravy snímků. Tedy mimo zvoleného presetu, který ovlivnil barevnost snímku a ztmavil rohy fotografie.
Kolečka v očích
Existují dva způsoby, jak koleček v očích dosáhnout. Buď pomocí programu pro úpravu fotografií, nebo kruhovým světlem. První varianta je sice snadná, ale ne každý si rozumí s takovými druhy úprav snímků. Proto se raději poohlížejí po kruhových světlech. Osobně se nevyhýbám ani jedné z variant.
Kolečka v očích softwarově
Efektu koleček v očích lze dosáhnout vlastně velmi snadno. Nyní se budu bavit o programu Adobe® Photoshop®. V něm využijete nástroj „vlastní tvar“ (angl. custom shape tool). V něm stačí vybrat „tlustší kolečko“ (viz obrázek níže).
Pokud vám tento tvar nevyhovuje, samozřejmě můžete přidat jinou vlastní vrstvu s vlastním tvarem. Záleží jen na šikovnosti a znalosti programu. Dále už jen stačí nastavit vhodný efekt vnější záře tohoto tvaru, příp. doplnit efektem „vytáhnout“ a je to. Jakmile budete s výsledkem spokojeni, duplikujete vrstvu a umístíte do druhého oka. Hotovo!
Kolečka v očích za pomoci světla
Druhou variantou, jak mít tzv. kolečka v očích, je světlo. Je jedno, jestli se jedná o záblesková světla, nebo trvalá světa. Výsledek je stejný, jen intenzita světla bude pravděpodobně jiná. Pro kolečka v očích každopádně potřebujete jakékoliv kruhové světlo. Těmto světlům se nejčastěji říká anglickým názvem ring light. Jejich velikost je přibližně od 9″až po 20″. Po převodu na naše jednotky od cca 20 cm do řekněme 50 cm v průměru.
Velikost světla má samozřejmě vliv na velikost koleček v očích. Pokud budete vlastnit malé světlo a budete od něj daleko, spíše než kolečka, budete mít v očích jen tečky. Zatímco u velkého světla se můžete více vzdálit a toto světlo bude stále zabírat značnou část oka. Na druhou stranu je více než vhodné, aby takové velké světlo taky dostatečně svítilo.
Rozměry světla se odvíjejí od způsobu použití. Například menší kruhová světla jsou často optimalizována pro vložení mobilního telefonu do jejich středu. Do větších světel se pohodlně vejde objektiv zrcadlovky včetně velké sluneční clony. Je-li světlo zkonstruováno tak, že svítí též do objektivu, tak onu sluneční clonu budete pravděpodobně potřebovat.
Vlastní kolečka v očích
Ať už máte velká či malá světla, stále je zde jeden problém. Ani 50cm světlo zpravidla nedokáže osvítit postavu stojící před světlem tak, aby kromě očí bylo vidět více, než obličej a malý kousek těla. Proto se někteří uchylují k tvorbě vlastních konstrukcí světel. Časté jsou to například dřevěné kruhové konstrukce s keramickými objímkami E27, do kterých se umístí silné LED žárovky. Následně záleží, jak blízkou jsou jednotlivé žárovky – dle toho bude vypadat i výsledný odraz v očích.
Mě osobně se sice tyto vlastnoruční konstrukce líbí, ale nemám takové možnosti si něco podobného doma vyrobit. Proto jsem vytvořil konstrukci ve stylu – rychle, levně, efektivně. K tomu stačila hula hoop obruč za pár desítek korun, LED pásek, pájka, lanko, trocha cínu, odolnější lepicí páska a zdroj 12V napětí. Výsledek? Světlo – metr v průměru, s pěkným efektem koleček v očích. Nejdražší na tom všem je pořízení LED pásku, který vydává dostatečně silné světlo. Nejvíce času sebere jeho spojování. Kdyby se pásek nalepil na vnitřní / vnější stranu obruče, spousta světla by šla úplně jinam, než je třeba. Každopádně to není tak hrozné, jak to vypadá. Stačí jen trocha trpělivosti.
Poděkování
Tímto velmi děkuji kamarádovi Jiřímu Dittrichovi za pomoc při konstrukci této svítící obruče. Velmi mi pomohl jak po stránce materiálu, nářadí, tak i při samotné realizaci. Kdo ví, jak dlouho bych se s tím piplal. Umístit obyčejný LED pásek na obruč není nic těžkého. Když se ale jedná o vysoce svítivý pásek, který navíc sám o sobě docela hřeje… To už chce například i nějaké to chlazení, vhodný zdroj, atd. Ještě jednou díky!
Osobní zkušenost
Inu, s těmi kolečky je to vcelku jednoduché. Buď se je naučíte snadno a rychle vytvářet v nějakém grafickém editoru, nebo si pořídíte vhodné světlo. To už záleží na stylu vašeho fotografování. Malé světlo nejspíše budete mít velmi blízko fotografované osobě. Takto vznikají zejména blízké portréty s pomocí širokoúhlého objektivu. Nebo použijete větší světlo, které vám dovoluje kreativnější způsoby práce. Na druhou stranu je větší, hůře se s ním manipuluje, je dražší a co se elektřiny týče, tak zpravidla žravější.
Pokud by vás zajímalo, zda se vyplatí vlastní konstrukce, tak odpovím, že hodně záleží na vašem způsobu fotografování. Pro někoho je to jistě zajímavá alternativa, pro druhé je to zbytečnost. Nelze to napsat jednoznačně. Mě osobně baví jak mé 40cm světlo, tak i to metrové. Když jsou vhodné světelné podmínky, klidně vytvořím tato kolečka v očích i ve fotografickém editoru. Mimochodem metrová obruč s LED páskem výše vyjde přibližně na tisíc korun.
Závěrem
Může se zdát, že je efekt koleček v očích úžasný, ale pamatujte – vše se jednou okouká. To, co je teď skvělé, cool a úplná pecka, to za rok může být úplně jinak. Třeba budou frčet hvězdičky, nebo znak dolaru, nebo duhové přelivy jako z Instagramu, kdo ví… Na druhou stranu se jedná o vcelku snadné rozšíření portfolia. Není na tom v podstatě nic těžkého. Tohoto efektu docílíte snadno v editoru, a pokud se s ním „nekamarádíte“, stálé světlo se vždycky hodí.