Ostření v podzemí

Ostření v podzemí

Ostření v podzemí je věc trochu ošemetná. Nejde jen o podzemí, může jít klidně o jakékoliv jiné místo, kde je nedostatek světla. V posledních několika kurzech jsme si focení, resp. ostření v podzemí, náležitě vyzkoušeli. Pro ty, kteří se účastnit nechtěli, nemohli, nebo o tom nevěděli, přináším kratší článek na toto téma.

Koukala jsem na vaše poslední focení v podzemí. U nás v Litoměřicích je podobné… Nicméně mé fotky nejsou tak krásně ostré, jako ty vaše. Vlastně mám celkově docela problém co se ostření v podzemí týká. Objektiv často přeostřuje. Snímky nejsou dobré a clonit nechci, protože už takhle vychází šíleně dlouhé časy.

Ostření všeobecně je občas docela věda. Někdy se to nedaří ani za denního světla, natož pak někde v podzemí, kde je absolutní tma. Někteří z vás měli to štěstí si ostření v podzemí vyzkoušet na vlastní kůži. Jiným jistě poslouží tento krátký článek.

Jak na ostření v podzemí

V podstatě je to velmi jednoduché! Nehledejte žádná zaříkadla nebo kouzelné formule. Je to o tom, že pokud fotoaparát nic nevidí, nemá na co zaostřit. Pokud už něco vidí, je třeba, aby se jednalo o nějaký kontrastní objekt a ne jen jednolitou plochu jedné barvy. V praxi se tento problém řeší baterkou, která dostatečně silně osvítí konkrétní místo, na které ostříte.

Něco málo na toto téma se můžete dočíst v samostatném článku jak fotografovat urbex. Hlavně tedy co se bezpečnosti týče. Každopádně, abych odpověděl na otázky výše, základ pro ostření v podzemí je baterka. Dále by se základem měl stát alespoň jeden pomocník pro případ, že by se fotografování těchto míst jakkoliv zvrtlo. Je též více než vhodné, aby někdo další věděl, kam se vydáváte fotit a byli jste dohodnuti, že když se neozvete do tolika a tolika hodin, nechť někoho kontaktuje.

K čemu pomocník při focení a ostření v podzemí? Někdy je náročné sjednotit ostření, koukání na LCD displej, příp. do hledáčku, mávat kolem baterkou a ještě sledovat, jestli je vše v okolí v pořádku. V případě absence kontrastní plochy pomůže k ostření v podzemí samotný pomocník.

Každopádně se má věc docela jednoduše. V podzemí je opravdu málo světla, takže se dlouhým expozičním časům stejně nevyhnete. Základem je proto kvalitní stativ, na který umístíte fotoaparát s objektivem. Ostření v podzemí probíhá tak, že místo, na které chcete zaostřit, osvítíte baterkou. Případně odtamtud na vás zasvítí pomocník třeba mobilem. Pokud máte v plánu pořídit více fotografií, po zaostření je vhodné vypnout automatické ostření objektivu. Dále s objektivem již nepracujete. Vyhnete se tak pozdějšímu automatickému přeostřování a přeostření vlivem přiblížení / oddálení scény (zoom).

Samotné focení

Samotné focení je kapitola sama pro sebe. Někdo doporučuje si scénu nejprve detailně nasvítit trvalými světly. Jiný preferuje externí bleskyrádiovým odpalováním. Pokud chcete ušetřit a nechcete se příliš zatěžovat správným nasvícením scény, vystačíte si s kvalitní baterkou. Jak takové fotografování s baterkou probíhá? Vlastně docela jednoduše. Na fotoaparátu nastavíte delší expoziční čas. Řekněme například 10 sekund. K tomu odpovídající clonu – dle prostředí, ve kterém se nacházíte. Takže třeba f/8. Citlivost ISO bych nechal nízkou, řekněme na základní hodnotě 100. Po provedení ostření na konkrétní místo (viz výše) stisknete spoušť fotoaparátu. Poté stačí baterkou různě kmitat po místech, která chcete mít na fotografii osvětlená.

Ostření v podzemí - asistentka | moje Tajemno
Ostření v podzemí jde hned lépe, když vám při tom asistuje sličná pomocnice. Pro případní zvětšení klikněte.

V mém případě to vypadá asi takto. Procházím podzemím, když tu uvidím zajímavé místo. „Jé, to je pěkné místo! Tady by byla skvělá fotografie. Prosím tě, můžeš mi posvítit tímhle směrem, já se jen podívám do foťáku, jak to celkově vypadá.“ Po obhlédnutí scény nastává umístění fotoaparátu na stativ a jeho nastavování. Zde preferuji dvě varianty. Buď scénu předem nasvítím tak, jak si přeji v závislosti na počtu a síle stálých světel (baterky / svíčky). Nebo nastavím dlouhý čas a kroužením baterky si scénu osvětlím tak, jak potřebuji. Vím, je to trochu sázka do loterie. Záleží na síle baterky, na odrazivosti povrchu, době expozičního času, aj. Ale po prvním snímku velmi rychle poznáte, jestli máte něco přidat, nebo ubrat.

Osobní zkušenost

Spousta lidí se z nějakého důvodu focení v podzemí bojí, ale večerní snímky na dovolených u pláže jim nedělají problém. Focení v podzemí, resp. ostření v podzemí, je ale docela podobné. Na co při dovolené u pláže uprostřed noci ostříte? Možná to bude nějaké svítící pouliční světlo, svítící výloha obchodu, nebo cokoliv jiného osvětleného. V podzemí je to vlastně úplně stejné. Při ostření v podzemí ostříte tam, kam potřebujete a na místo, které si dostatečně nasvítíte.

Fotografování v podzemí | moje Tajemno
Kvalitní a nadšený pomocník je pro fotografování něco jako „dar z nebes“. Pomůže osvítit prostor a navíc se s ním můžete podělit o část fotografického a jiného vybavení.

Samozřejmě nelze radit – ostřete tam, nebo tam. Vždy záleží na konkrétním místě a efektu, kterého chcete při tom či onom ostření v podzemí dosáhnout. Někdy to bude odpíchnutí detailu s pomocí nízké clony. Jindy to mohou být několikaminutové expozice s vysokou clonou, kdy se budete snažit prostor jakkoliv osvítit. Každopádně když se něco nepodaří na poprvé, nezoufejte. Podzemí se zde nacházelo jistě mnoho měsíců před vaším příchodem, tak to ještě těch pár hodin navíc jistě vydrží.

Závěrem

S vhodným vybavením je ostření v podzemí vážně hračka. Více než ostření bych se však věnoval samotné kompozici a hlavně bezpečnosti. Bezpečnost je v těchto prostorách totiž zásadní. Proto nechoďte do podzemí sami a dejte někomu „venku“ vědět, kam se chystáte.

1 komentář u „Ostření v podzemí

  1. Tady jsem si pohrál s bleskem v podzemním krytu Folimanka. A to byl den otevřených dveří – bylo to zabezpečené. Nejlepší výsledky jsem dosáhl s bleskem namířeným do stropu:
    http://78.108.103.11/FOTO/2022_12_17-Folimanka/index.html
    je to výrazně lepší než přímý osvit.

    A co se týče ostření, stačí vypnout automatické ostření a nastavit vzdálenost natvrdo na objektivu. Mnoho objektivů má na sobě indikátor vzdálenosti. Vzdálenost se dá zhruba odkrokovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *