Jak šetřit akumulátor fotoaparátu

Jak nejvíce šetřit akumulátor fotoaparátu

Je v dnešní době třeba šetřit akumulátor fotoaparátu? Já si myslím, že ano. Pravdou je, že se baterie neustále vyvíjí. Již v podstatě netrpí tzv. paměťovým efektem. Rovněž je lze bez výrazné ztráty kvality a kapacity nabíjet i několik set krát. Nicméně i přes mnohé pokroky neexistují žádné běžně dostupné baterie, které by zvládly ukojit dnešní výkonnou elektroniku. Myšleno na dostatečně dlouhou dobu.

Dnešní článek se tedy bude týkat akumulátorů a jejich výdrže na jedno nabití. Je to rovněž reakce na dotazy z Fotoporadny:

V recenzi bylo, že můj fotoaparát na jedno nabití zvládne 600 fotografií. Jsem jeho první majitel. Po přibližně 200 fotkách mu dojde šťáva.

Je třeba nějak šetřit akumulátor dnešních fotoaparátů?

Vadí akumulátorům a bateriím všeobecně pobyt ve vlhkém prostředí? Musím baterie nějak chránit? Jak šetřit akumulátor a fotoaparát před nepřízní počasí?

Po nabití dobíjecích baterií s fotoaparátem udělám tak 40 fotek a pak už nelze fotit – baterie je údajně vybitá. Proč? Při tom vybitá rozhodně není.

Proč šetřit akumulátor

První věcí, proč šetřit akumulátor fotoaparátu, je jeho kapacita. Ačkoliv jde jejich vývoj stále kupředu, ještě nedosahují těch správných kapacit. No posuďte sami. Dnešní fotoaparáty na jedno nabití akumulátoru dokážou pořídit klidně 1000 snímků. To je více než dost. Ale jakmile pořizujete video, popř. fotíte přes živý náhled, tak to s tou výdrží není žádná sláva. Náhle se 1000 snímků smrskne třeba jen na 500.

Druhý důvod proč šetřit akumulátor (myšleno akumulátory dnešní výroby) je jejich omezená výdrž. Tím nemyslím kapacitu, ale výdrž daná od výroby. O tom však za chvíli.

Jak prodloužit chod fotoaparátu na jedno nabití

Pomocí jednoduchých technik můžete využít maximální kapacitu akumulátoru a pořídit s ním ještě více snímků. Vyhnete se tak častému nabíjení.

Je třeba šetři akumulátor Canon LP-E6?
Originální akumulátor Canon LP-E6

První rada pro prodloužení výdrže fotoaparátu

Pokud nepotřebujete, nepoužívejte velký LCD displej. Informace o nastavení fotoaparátu najdete buď na stavovém displeji, nebo přímo v TTL hledáčku. Fotíte-li z běžné výšky a v normálních úhlech, raději foťte přes klasický hledáček. Získáte tím mimo jiné větší stabilitu kvůli opěrnému bodu navíc. Fotit jen pomocí živého náhledu mi přijde jako opravdová zbytečnost, která jen cucá drahocennou energii z baterií. Tedy pokud máte na výběr.

Pokud již LCD displej musíte používat, nemusí mít obvykle co nejvyšší jas. Samozřejmě, že pokud fotíte za přímého slunečního světla, tak je vysoký jas displeje jasným přínosem. Nicméně má zkušenost je taková, že mi většinou stačí jas téměř minimální. Pokud již LCD displej zapínám, tak buď kvůli kontrole histogramu, nebo někomu ukázat, co jsem vyfotil.

Čím déle máte zapnutý LCD displej, tím méně energie vám na focení v akumulátoru zbude. Dále platí, že energie budete mít o to méně, čím bude LCD displej jasnější, větší a bude mít větší rozlišení.

Druhá rada

Neustálé ostřeníkontinuální snímání rovněž výrazně spotřebovává energii. Zbytečně to s tím nepřehánějte. Někteří fotografové jsou zvyklí neustále používat kontinuální ostření. Je sice pěkné, že objektiv po namáčknutí spouště neustále ostří. Neustálé přeostřování ve spojení se spuštěnou stabilizací nezanedbatelně „vysává“ baterie. Nemyslete si, i stabilizace může být nemalým žroutem energie z akumulátoru.

Další nemalá část fotografů si zvykla kontinuální snímání ani nevypínat. Díky snímání fotografií v rychlém sledu tak často mají až zbytečně moc snímků. Toto snímání také značně zatěžuje baterii. Při tom by stačilo přepnout fotoaparát na focení jednotlivými snímky. Počet fotografií se tím omezí, ale také se tím prodlouží výdrž na jedno nabití.

Třetí rada

Vypínejte fotoaparát. Pokud zrovna nefotíte, je vhodné fotoaparát vypnout. Zapnutý fotoaparát může odebírat z akumulátoru proud třeba tím, že neustále měří expozici. Pokud nechcete fotoaparát vypínat, nebo na to zapomínáte, můžete obvykle nastavit čas, za který se fotoaparát uloží ke spánku. Fotoaparát po přepnutí do režimu spánku a utlumí většinu svých funkcí, aby co nejvíce šetřil energii z akumulátorů. Obvykle se z tohoto režimu dá probrat zmáčknutím spouště.

Toto jsou 3 nejdůležitější rady, které vám dokážou prodloužit chod fotoaparátu na jedno nabití. Samozřejmě, že pokud používáte kompaktní fotoaparát, tak takový displej při focení potřebujete stále. Na druhou stranu fotoaparát, nebo jeho displej, nemusí běžet neustále. Vřele proto doporučuji ho vypínat, resp. uspávat.

Jak šetřit akumulátor jako takový

A teď k životnosti samotného akumulátoru ve fotoaparátu aneb má cenu nějakým způsobem šetřit akumulátor? Aby bylo jasno, tak beru v potaz dnešní nejčastější akumulátory typu Li-Ion a Li-Pol. Vezmu to nyní rychle – bodově:

  • akumulátor skladujte při nižších teplotách. S rostoucí teplotou klesá celková životnost dnešních obvyklých akumulátorů. Myšleno něco málo pod 20°C.
  • Neudržujte akumulátory neustále 100% nabité. Při práci s nabitým akumulátorem v rozmezí 40 až 70 % je životnost Li-Ion akumulátoru cca 3× delší.
  • Nevybíjejte akumulátory do úplného vybití. Takové úplné vybití může vést až ke zničení celého akumulátoru. Úplným vybitím rovněž výrazně omezíte životnost.
  • Nenechávejte dlouho 100% nabité nebo úplně vybité akumulátory stát a používejte je. Plné nabití jim též nedělá dobře.
  • S hloubkou vybíjení (DoD) se životnost akumulátoru snižuje.

Už z těchto důvodů výše byste se měli o své akumulátory trochu starat.

Osobní zkušenost

Kdysi dávno jsem slyšel někoho barvitě vysvětlovat – jak šetřit akumulátor. Tvrdil, že i moderní akumulátory je třeba vybíjet na nejlépe 0 % a následně pak nabíjet na 100 %. U jednoho takového originálního akumulátoru jsem to zkusil. Po roce a půl používání byl tento akumulátor (jednoho z mých kompaktů) de facto úplně zničený. Když jsem si to pak spočítal, zjistil jsem, že takto dopadl po nějakých cca 300 nabíjecích cyklech. Pán tehdy neměl pravdu.

Jak šetřit akumulátor - exploze
Je třeba šetřit akumulátor? Já si myslím, že rozhodně ano.

Koupil jsem si proto nový akumulátor a nikdy ho nenechal dlouho stát ve vybitém stavu. Nabíjel jsem ho „do plna“ pouze před tím, než jsem šel fotit něco velkého. Bohužel už nevím, jak dlouho by toto zacházení nový akumulátor vydržel. Po 2 letech fotoaparát odmítal pracovat. Nicméně kapacita akumulátoru se ani po 2 letech výrazně nezmenšila. Stále jsem byl schopen pořizovat mnoho fotografií na jedno nabití.

Vlhkost

Abych odpověděl na jeden z výše položených dotazů. Baterie a akumulátory všeobecně nemají vůbec rádi vlhké prostředí. Kapičky vlhkosti mohou napáchat nemalou neplechu. Mě osobně se před nepřízní počasí osvědčil klasický igelit, rest. zatahovací „obálky“ z plastu. Do takové větší obálky dám akumulátor, a pokud není plastový zip porušen, tak se s ním můžu klidně „potápět“.

Nabíjecí baterie

Ty jsou kapitolou samo o sobě. Moderní kvalitní fotoaparáty s nimi nemají v podstatě problém. Levnější elektronika však často pokulhává. Lehce se stane, že nabíjecí baterie ve fotoaparátu poslouží na pár desítek či jednotek snímků a najednou fotoaparát hlásí vybití. Jednoduše se stane to, že nominální hodnota baterií klesne ze svých 1,2 V na menší napětí. Elektronika to vyhodnotí, že jsou baterie již vybité a fotoaparát přestane fotit. Při tom by fotoaparát mohl vyfotit klidně ještě 200 dalších snímků. Holt bohužel.

Kvalitnější technika však tímhle neduhem příliš netrpí. Bohužel nemám přehled, které fotoaparáty si s nabíjecími bateriemi moc nerozumí. Vím jen, že obdobné dotazy na nabíjecí baterie dostávám relativně často rok co rok…

Závěrem

Když už se nechcete omezovat v zacházení se svým fotoaparátem, pamatujte na jeho akumulátor. Věřte, že šetřit akumulátor se vyplatí. Můžete mu tak prodloužit jeho životnost a o to více vyfotografovat snímků. Koho by bavilo, každý rok / dva, kupovat nové akumulátory za značnou cenu. S pár pravidly v hlavě můžete tuto dobu klidně 2× tak prodloužit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *