Rušivé pískání

Rušivé pískání ve videu

Léto bylo pro fotografy, resp. pro začínající kameramany, zřejmě hodnotné. Přišla mi totiž řada dotazů na téma rušivé pískání a vrčení ve videu. Zde ukázka několika z nich:

Když natáčím, často slyším divné rušivé pískání. Co to způsobuje? Dá se toho zbavit?

Při natáčení se mi stává, že při ostření slyším rušivé zvuky. Spíše takové rušivé pískání. Co s tím?

Podobných dotazů přišlo ještě několik. Všechny však mají společného jmenovatele – rušivé pískání ve videu a to při ostření.

Rušivé pískání při ostření

S příchodem novějších fotografických čipů a pokročilých senzorů se rozmohlo natáčení fotoaparáty. Moderní fotoaparáty (zejména pak (bez)zrcadlovky) mohou nyní natáčet plnohodnotná videa. Díky výkonným čipům fotoaparátu nejsou již videa tolik omezena rozlišením či snímkovou frekvencí. Čím však donedávna některé zrcadlovky trpěly je automatické ostření při natáčení. Jinak řečeno, pokud jste chtěli natáčet přes zrcadlovku, obvykle nešlo ostřit jinak než manuálně.

Dnes je situace naštěstí jiná a i zrcadlovky se dočkaly. Ostření už je automatické a díky dotykovým LCD displejům je případné přeostřování velice snadné. Koneckonců podívejte se na videa spřátelené „komediální“ skupiny Erem Movie. Jejich první videa byla natáčena zrcadlovkami i bezzrcadlovkami.

Zpět k rušivému pískání

Fotoaparát sám o sobě obvykle rušivé zvuky nevytváří. Výjimečně se stane, že elektronika uvnitř fotoaparátu může nějakým způsobem pískat. Nicméně to nejspíše nebude tento případ. Pokud ano a ruší vás to, důrazně doporučuji servis (místo domácího opravování).

Kde vzniká ono rušivé pískání?

Problém s rušivým bzučením a pískáním hledejte především v objektivech. Je dobře, že dnešní zrcadlovky již umí při videu ostřit. Jenže většina z nás jaksi nedisponuje vhodným objektivem pro natáčení videa. Situace je dnes asi taková:

  • Člověk si chce koupit „lepší“ fotoaparát pro nějaké to domácí focení rodiny.
  • Dojde do nějakého obchodu poblíž. Zde mu je prodána nějaká základní či pokročilejší zrcadlovka od Canonu / Nikonu se setovým objektivem / objektivy.
  • Kromě focení se občas rozhodne taky natáčet videa.
  • Když ho to baví, rozhodne si vylepšit své vybavení koupí lepšího (světelnějšího) objektivu s rychlejším ostřením.
  • Ani s novějším objektivem to však není úplně ono.
  • Dotyčný pak záhy obvykle zjistí, že je něco špatně. Zakoupí si nakonec třetí objektiv vhodný také pro natáčení videí, nebo externí mikrofon.

Aby ke scénářům výše nedocházelo tak často, jsou tady právě tyto stránky. Toužíte-li po objektivu vyloženě pro natáčení videa, čtěte dále.

Jak je to s těmi objektivy?

Už víme, že rušivé pískání a bzučení přichází obvykle od objektivů. Jaký objektiv tedy zvolit pro fotografování / natáčení? V ideálním případě byste pro natáčení měli zvolit právě ty objektivy, které jsou k tomu určeny. U Canonu to jsou např. velice drahé objektivy Canon EF CINEMA CN-E, které si pořizují především majitelé profesionálních kamer od Canonu. Můžete také sáhnout po (od dost) levnějších Samyang CINE objektivech. Nicméně nejlepším způsobem, jak se nezadlužit jsou pro zrcadlovky Canon STM objektivy ve spojení s externím mikrofonem.

Malé srovnání objektivů

Dovolím si jedno odbočení a malé srovnání čtveřice objektivů. Konkrétně půjde o:

  • Canon EF 50mm f/1,8 II (již se neprodává),
  • Canon EF 50mm f/1,4 USM (cca 10 tisíc korun),
  • Canon EF 50mm f/1,8 STM (cca 3 tisíce korun),
  • Canon EF CINEMA CN-E 50mm T/1,3 L F (cca 110 tisíc korun).
Canon EF 50mm f/1,8 II

Před léty jeden z nejpopulárnějších objektivů pro zrcadlovky Canon. Objektiv disponuje normální ohniskovou vzdáleností, ale hlavně minimální clonou f/1,8. To vše s cenou kolem 3 tisíc korun. No není to paráda? Nedivím se, že se tento objektiv stal tak oblíbeným.

Canon EF 50mm f/1,8 II
Objektiv Canon EF 50mm f/1,8 II

Nicméně jeho ostřící motor (krokový – starý) je pro video naprosto nevhodný. Rychlost ostření je opravdu velice pomalé, ale hlavně je tento motorek velice hlučný! Výhrou vlastně není ani ruční ostření. To proto, že ostřit ručně při takto malých clonách kvůli hloubce ostrosti prakticky nejde (na blízko). I kdybyste použili clonu větší, tak tento objektiv není konstruován pro ruční ostření. Snadno tedy přeostříte. Ruční ostření navíc vyvolává nepříjemné vibrace, které se také promítnou do videa jako nepříjemné ruchy a cukání obrazu. Většina moderních objektivů prostě není konstruovaná pro ruční ostření (bohužel či bohudík ?).

Takže tento objektiv na video rozhodně nedoporučuji.

Canon EF 50mm f/1,4 USM

Objektiv s cenovkou kolem 10 tisíc. Má ještě větší světelnost než předchozí objektiv. Jeho minimální clona je konkrétně f/1,4. Co je ale hlavní, tak je vybaven USM motorkem. Tento typ motorku je téměř neslyšný, ale hlavně je vcelku dost rychlý. Ideální pro video?

Canon EF 50mm f/1,4 USM
Objektiv Canon EF 50mm f/1,4 USM

Rád bych řekl, že nyní máme vyhráno, ale není tomu tak. Ani USM motorky (tedy ultrasonické motorky) nejsou pro video ideální. Jsou sice rychlé a jejich motorky přesné, nicméně právě ony dokážou vytvořit ono rušivé pískání. Částečně si můžete pomoci ručním ostřením. To je obvykle provedeno lépe než v předchozím případě. Hluk a rušení se v případě manuálního ostření tolik nepřenáší do videa. Někdy není ruční ostření slyšet vlastně vůbec.

Nicméně stále to není úplně ideální a nebojím se tvrdit, že ani tento objektiv se pro natáčení videa příliš nehodí.

Canon EF 50mm f/1,8 STM

Canon, vědom si toho, že uživatelé kromě fotografování chtějí také natáčet, přišel před léty s novými objektivy. Jedná se o tzv. STM objektivy. Ty v sobě sice mají opět krokový motor, ale nové generace. Ten je relativně rychlý a mnohdy také tichý. Ideální pro pořizování videí?

Canon EF 50mm f/1,8 STM
Canon EF 50mm f/1,8 STM

Zdá se, že STM objektivy jsou ideální volbou pro natáčení videí. Pravdou je, že ani tyto objektivy nejsou při ostření zrovna tiché a to ani při manuálním ostření. Nicméně případné přeostřování je velice plynulé, rychlé a pro oko mnohem příjemnější. Pro někoho by tedy tento typ objektivů mohl být jasnou volbou. Rušivé pískání při natáčení ani v tomto případě bohužel nezmizí.

Canon EF CINEMA CN-E 50mm T/1,3 L F

Jedná se o profesionální objektiv určený pro natáčení videí. Je velice světelný, ale mimo jiné také dost rozměrný, těžký a drahý. Je především určen pro full-frame zrcadlovky Canon, nebo pro Canon videokamery.

Canon EF CINEMA CN-E 50mm T/1,3 L F
Objektiv Canon EF CINEMA CN-E 50mm T/1,3 L F

Bohužel v tomto případě nemám osobní zkušenost a nemohu tak nabídnout nějaké osobní srovnání. Je mi však jasné, že především kvůli ceně nebude tento objektiv vyhledávanou záležitostí pro běžného fotografa.

Osobní zkušenost

Rušivé pískání a další ruchy při ostření ve videu znám velice dobře. Shodou okolností jsem do svého prvního natáčení zrcadlovkou šel s objektivem Canon EF 50mm f/1,8. No, nebyla to nejlepší volba. Když jsem měl zapnuté automatické ostření a objektiv musel přeostřovat, bylo ve videu slyšet bzučení. To se raději ani nebudu zmiňovat o častém přeostřování. Když jsem automatické ostření vypnul, obraz byl čas od času rozmazaný. To proto, že jsem natáčel na nízkou clonu a scéna se před objektivem často měnila.

Na videu výše se můžete podívat na trojici běžných objektivů od Canonu. Jedná se jednoduché přeostřování. Sami uslyšíte, jak se rušivé pískání může promítnout do videa.

Nicméně je tu ještě jedna varianta, jak bzučení a rušivé pískání objektivu minimalizovat, nebo ho úplně odstranit.

Externí mikrofon Rode VideoMic Rycote | likvidátor rušivého pískání ve videu | moje Tajemno
Populární externí mikrofon Rode VideoMic Rycote. S ním se vám rušivé pískání ve videu může podařit úplně eliminovat.

Použitím externích mikrofonů. Díky nim můžete ruchy objektivu dokonce úplně odstranit. Tyto mikrofony mohou být totiž vysoce směrové a mohou tak přijímat zvuk třeba jen výhradně před sebou. Rušivé pískání se proto nenahraje.

Závěrem

Pamatujte na to, že plynulé automatické přeostřování při videu je doménou hlavně novějších fotoaparátů. Do budoucna věřím, že tímto systémem bude vybaven každý nový fotoaparát. Dnes je však situace taková, že zejména starší stroje (a že jich není málo) toto prostě neumí. Stejně tak mají problém při ostření při fotografování v režimu Live View, tedy živém náhledu. Tímto se snažím předcházet dalším dotazům a problémům.

Pokud máte pocit, že ono rušivé pískání způsobuje elektronika fotoaparátu, raději volte servis. Je možné, že nějaké součástky oscilují a to není dobré. Zatím žádný fotoaparát, který mi prošel pod rukama však rušivé pískání či bzučení nevydával. Ať se jednalo o Canon, Nikon, Olympus, Pentax, Mamiyu, nebo Hasselblad.

4 komentáře u „Rušivé pískání

  1. Dobrý den,
    máte zkusenosti s opravou zvuku digitálně? Ideálně ve final cut nebo GarageBand Potřeboval bych odstranit cvakani objektivu. Bohužel okamžiky jsou jedinečné a video už bylo pořízeno.

    1. Dobrý den, je mi jasné, že bzučení / pískání / cvakání objektivu může být velmi rušivá záležitost. Obzvlášť v takových videích, která nelze natočit znovu a nebo není vhodné jej překrýt hudbou. V tomto případě se však obávám, že toho moc poradit nelze. Já osobně bych postupoval tak, že bych se nejprve pokusil na nahrávce lokalizovat ono cvakání. Pak zkusil identifikovat, o jaké frekvence se jedná. Jestli jde spíše o pískání objektivu, nebo o bzučení. Následně se pokusil ony hluboké či vysoké tóny pro toto místo odfiltrovat. Pokud objektiv necvaká neustále, je to asi nejsnazší a nejrychlejší způsob omezení cvakání. I tak to asi bude vcelku piplačka. Pravděpodobně dojde k jistému útlumu i původního zvuku, ale nebude to nejspíš tak hrozné, jako kdyby tam bylo úplné ticho.

      Známý mi na ruchy ve videu doporučoval nástroj Adobe Audition. Nemám však zkušenost, jak moc dokáže eliminovat ruchy ve zvukové nahrávce. Vaše nástroje nikdo z mých známých nezkoušel.

      Teoreticky můžete využít i umělou inteligenci. Nahrát ji desítky, nebo spíše stovky či tisíce cvakání objektivu… Tím si ji vytrénovat a pak ji říci, že tyto zvuky nechcete mít v nahrávce a ona by měla být schopna je odfiltrovat. Když obdobné věci zvládne s fotografiemi, zvládne i zvuk. Nicméně toto už je spíše taková rada mimo můj záběr. S tím nemám zkušenost.

  2. Dovolím si upozornit na drobnou nepřesnost: v popisu objektivu 50/1,4 píšeš, že má ještě menší světelnost než předchozí objektiv. Ta světelnost není menší. Čtenář může být zmaten.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *