Nefunguje korekce objektivu

Nefunguje korekce objektivu

Nefunguje korekce objektivu! Co mám dělat?

Ve fotoaparátu mám funkci pro korekci objektivu, ale mám pocit, že nefunguje? Jak má správně fungovat?

Jak funguje korekce objektivu?

Není to tak dávno, co se ve Fotoporadně objevily otázky výše. Jde o to, že moderní fotoaparáty umožňují zapnout tzv. korekce objektivu. Tyto korekce, které jsou ve fotoaparátu na fotografie aplikovány přímo. Dokáží úplně nebo alespoň částečně odstranit:

 • vinětaci objektivu,
 • barevné odchylky,
 • distorzi.

Jenže ne vždy tato funkce funguje správně a někdy nefunguje vůbec.

Opravdu nefunguje korekce objektivu?

Zprvu je důležité říci několik důležitých věcí. Předně to, že funkce korekce objektivu je výsadou novějších a pokročilých fotoaparátů. Ne všechny touto funkcí disponují.

Zapnutím funkce korekce objektivu (článek v přípravě) automaticky neznamená, že všechny vaše objektivy najednou projdou korekcí a fotky budou zázrakem lepší. Kupříkladu Canon EOS 7D Mark II obsahuje vnitřní paměť na přibližně 40 objektivů. Může se to zdát hodně, ale to neznamená, že je všech 40 objektivů zrovna v paměti fotoaparátu. Pro váš objektiv tak nemusí být potřebné informace ve fotoaparátu zrovna zaneseny.

EOS Utility a profily objektivů | moje Tajemno
EOS Utility a výběr profilů objektivů pro korekce přímo ve fotoaparátu, pro případné zvětšení klikněte

Abyste si zajistili korekce právě pro vaše objektivy, je třeba spojit fotoaparát s počítačem. U fotoaparátů CanonExterní odkaz pak můžete využít program EOS Utility (software EOS) (článek v přípravě) přibalený k fotoaparátu. Pomocí tohoto programu pak můžete do fotoaparátu nahrát tzv. profily pro vaše objektivy. Není to nic těžkého (jak prozrazuje foto výše).

Objektivy od jiných výrobců

Používáte-li pro fotoaparáty Canon například populární objektivy od SigmyExterní odkaz, nemám pro vás dobré zprávy. Zde korekce objektivu (článek v přípravě) nefunguje. Abych byl přesný, tak korekce objektivu u jiných objektivů než u těch od Canonu nemusí fungovat správně. Je možné, že se ve fotoaparátu pro jiné než Canon objektivy objeví, že data jsou pro korekci dostupná. Společnost Canon však v takový okamžik doporučuje korekci objektivu nepoužívat.

Objektiv Sigma 85mm f/1,4 DG HSM Art
Objektiv Sigma 85mm f/1,4 DG HSM Art, velice populární objektiv mezi fotografy portrétů

Osobně se nedivím. Canon vyrábí vlastní těla fotoaparátů i objektivy. Všechny své výrobky podrobuje různým nákladným testům. Prioritou společnosti pak je, aby se právě jejich výrobky prodávaly a k tomu vede několik cest. Od dobré reklamy, přes výjimečnou kvalitu (třeba tu optickou u objektivů) až po například ony korekce objektivů. Ne vždy se totiž všechno povede a některé vlastnosti objektivů jsou odpovídající celkové ceně za objektiv. Já být Canonem, raději budu vydávat své „dokonalé“ korekce pro své objektivy, než testovat objektivy jiných výrobců.

Kdy dále nefunguje korekce objektivu

Máte objektiv, který korekce objektivu (článek v přípravě) má podporovat, ale něco je špatně? Možná je to tím, že se pokoušíte o HDR fotografii, násobnou expozici (článek v přípravě) a nebo natáčíte video. Nemusí to tak být u všech výrobců, ale v těchto případech obvykle korekce objektivu nefunguje. Je to tím, že čip fotoaparátu musí při zpracování fotografie se zapnutou korekcí objektivu udělat několik složitějších výpočtů. Ty nějakou dobu trvají a spotřebují o něco energie navíc. Kdybychom například chtěli provést korekci objektivu při natáčení, jedná se o velkou zátěž. Takový čip fotoaparátu nemusí mít dostatečný výkon, mohl by se přehřívat, nebo by mohl velice rychle vyčerpat akumulátor. Ani jedno není žádoucí a proto se tato funkce pro některé situace ve fotoaparátu nepoužívá. Do budoucna je však předpoklad, že tato funkce bude běžně dostupná.

Kdy ještě nefunguje korekce?

Korekce objektivu (článek v přípravě) obvykle nefunguje při pořizování fotografií v datovém formátu RAW. Situace je zde prostá – senzor fotoaparátu zachytí údaje, které skrze čip putují rovnou na paměťovou kartu. O korekci objektivu se pak stará software, který následně použitejete pro „vyvolání“ RAWu. Nicméně ve fotografii, resp. přímo v souboru RAW, mohou být data pro korekci objektivu nahrána. S těmito daty pak mohou specializované programy pracovat.

Osobní zkušenost

Výše jste se mohli dočíst, že ne vždy korekce objektivu funguje. Pokud fotíte do datového formátu RAW, nemusí vás korekce objektivu obvykle příliš trápit. Čip fotoaparátu uloží na paměťovou kartu přesně takové údaje, které dostane ze senzoru fotoaparátu. Jiná situace nastává při ukládání fotografií do obrazového formátu JPEG. Zde se již přímo v čipu aplikují různé úpravy obrazu dle nastavení fotoaparátu. Rovnou se tak může aplikovat i korekce objektivu (článek v přípravě).

Korekce objektivu - vypnutá | korekce objektivu funguje | moje Tajemno
Zde je korekce objektivu zapnutá, pro zvětšení klikněte.
Korekce objektivu - vypnutá | nefunguje korekce objektivu | moje Tajemno
Zde nefunguje korekce objektivu, resp. je vypnutá. Pro zvětšení klikněte.

Na obrázcích výše můžete vidět dvojici fotografií. První z nich je se zapnutou korekcí objektivu, druhý obrázek bez zapnuté korekce. Doporučuji si obě dvě fotografie otevřít v nových oknech (či záložkách) prohlížeče a překlikávat myší mezi nimi. Lépe tak uvidíte rozdíle mezi snímky.

Osobně však tuto korekci příliš nepoužívám. Sám spíše fotím do RAWu a tak se mě příliš netýká. Nicméně pokud upřednostňujete formát JPEG, tak se tato korekce může hodit. Abych byl přesný, tak více se mi osvědčily korekce od Adobe (Adobe Camera Raw) než vestavěné. Na druhou stranu ty vestavěné nezavrhuji. Profily mých a dalších používaných objektivů mám nahrané ve fotoaparátu.

Závěrem

Nebuďte zklamaní, že váš fotoaparát tuto funkci neumí. Mnoho dnešních pokročilých programů na úpravu fotografií má korekci objektivu (článek v přípravě) zabudovanou. Není u nich výjimkou korekce objektivu pro objektiv jiné značky než je tělo fotoaparátu. Klidně tak aplikujete korekce objektivu pro objektiv Tamron nasazený na fotoaparátu Canon či Nikon. Kupříkladu modul Adobe Camera RawExterní odkaz podporuje stovky fotoaparátů a objektivů.

2 komentáře u „Nefunguje korekce objektivu

 1. Zdravím,
  díky za užitečné stránky, teď jsem je objevil přes fotoradce.cz :-)
  K tématu korekce objektivu – ve většině případů se člověk bez korekce obejde. Osobně používám jen korekci distorze (lens distortion) při vyvolání RAWu v Adobe Camera Raw (kde jsou profily pro většinu existujících objektivů). A to navíc jen u širokých ohnisek (nutnost např. při skládání panoramat).
  Petr Matějka

  1. Dobrý den,
   v podstatě souhlasím. Tento článek vyšel jako reakce na to, že někomu jaksi „nefungovala“ korekce objektivu. Do budoucna vznikne jistě kratičký článek o tom, k čemu je tato korekce dobrá, kdy je její použití vhodné a kdy naopak zbytečné. Rovně plánuji zmínit situace, kdy je možné tuto korekci využívat rovnou ve fotoaparátu a kdy je možné ji použít dodatečně v úpravě snímku např. v počítači.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *