Světlo AF nefunguje

Světlo AF nefunguje

Světlo AF mi asi nefunguje. Mám nový fotoaparát a světlo ne a ne svítit. Co mám dělat?

Pořídila jsem si nový fotoaparát od Canonu a nesvítí u něj pomocné světlo AF. Kde to nastavím?

Místo pomocného světla pro ostření bliká blesk. Jak to nastavím na světlo? Nedaří se mi to aktivovat.

Nefungující pomocné světlo AF může být zvláště při focení ve tmě problém. Ale co když místo světla použije fotoaparát blesk? Více o této problematice dále v článku.

Co je světlo AF

Jak už víte, fotoaparát potřebuje ke své funkci světlo. Ostřící senzor hledá ve scéně nějaké kontrasty, aby bylo možné vůbec zaostřit. Může však nastat situace, kdy sice fotograf ještě vidí, ale fotoaparát je „slepý“. Jinak řečeno jeho senzor nedokáže ostřit. Většinou to končí zběsilým přeostřováním objektivu a rozčilením fotografa.

Aby se tak nestávalo, mohou si některé fotoaparáty tzv. přisvítit. Obvykle to funguje tak, že fotoaparát měří hladinu osvětlení okolí skrze objektiv. Jakmile zjistí, že by bez dalšího světla nemohl správně zaostřit, pomůže si pomocným světlem. Tomuto světlu se říká pomocné světlo AF (článek v přípravě). Zkratka AF zde znamená autofokus, tedy automatické ostření.

Opravdu světlo AF nefunguje?

Světlo AF opravdu nemusí fungovat (asi jako jakákoliv elektronika). V tu chvíli je třeba se obrátit na specializovaný servis. Mě osobně se osvědčil AWH Servis.

Nicméně jsou tu situace, kdy pomocné světlo AF (článek v přípravě) nefunguje jen „na oko“. Řeč je kupříkladu o rozdílu mezi fotoaparáty Canon a Nikon. Nikon totiž k přisvícení scény využívá vysoce svítivou LED diodu umístěnou v přední horní části fotoaparátu. Ta dokáže osvítit scénu v dosahu. Dosah u tohoto řešení je přibližně 0,5 až 3 metry. Tedy za předpokladu, že nebude nasazen rozměrný objektiv nebo větší sluneční clona. Pokud bude, světlo nemůže osvětlovat část scény dle závislosti na velikosti objektivu či clony.

Světelná indikace samospouště | nejedná se o světlo AF | moje Tajemno
Šipka zde ukazuje na světelnou indikaci samospouště. Nejedná se o pomocné světlo AF.

Canon na rozdíl od Nikonu šel trochu jinou cestou. K přisvícení scény využívá svůj interní vestavěný blesk. Toto řešení dosahuje v ideálních případech dosvitu přibližně 4 metry. Nicméně potýká se se stejnými problémy jako světlo u Nikonu. Jakmile je nasazen větší objektiv s rozměrnou sluneční clonou, je světlo blesku částečně zastíněno.

Jak pomocné světlo AF aktivovat?

Ačkoliv se tímto problémem budu více zabývat v připravovaném článku pomocné světlo AF, několik informací by se nyní jistě hodilo.

V první řadě je třeba v menu fotoaparátu pomocné světlo AF aktivovat. Následně je třeba pamatovat na to, že toto světlo je automaticky aktivováno v plně automatických expozičních režimech. V těch poloautomatických / manuálních je třeba, alespoň u fotoaparátů Canon, aktivovat blesk. Pokud není blesk aktivní (ať již interní či externí), scéna nebude přisvětlena.

Osobní zkušenost

Nyní se přiznám, že problematiku pomocného světla znám především pro fotoaparáty Canon. Věřím, že se mi nikonisti a majitelé fotoaparátů jiných značek později ozvou. Jejich připomínky pak dají vzniknout novému článku o pomocném světlu AF (článek v přípravě). Nově vzniklý článek pak bude doplněním tohoto.

Má zkušenost s přisvícením scény je tedy u Canonů velice kladná. Plně automatické expoziční režimy prakticky nepoužívám. Alespoň mě tak „nevyděsí“ vestavěný blesk, který najednou vyletí jako střela a ještě začne blikat. Vidím-li, že je ostření v úzkých, sám blesk aktivuji, aby mohl autofokusu pomoci. Samozřejmě také dodržuji několik zásad pro focení za zhoršených světelných podmínek.

Závěrem

Jak vidíte, ani použití pomocného světla AF (článek v přípravě) není u všech značek fotoaparátu stejné. To, co fotograf zná z fotoaparátů jedné značky, nemusí automaticky platit u značky jiné. Pořídíte-li si nový fotoaparát a chcete co nejdříve fotit, určitě nevynechejte přípravu. Takové letmé pročtení manuálu může pomoci při odstranění nejednoho případného problému.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *