Nefunguje foťák

Nefunguje vám foťák?

Pokud vám nefunguje fotoaparát, je to jistě nemilá zpráva. Důvodů, proč tomu tak je, může být opravdu veliké množství. Já se za poslední měsíc, kdy jsem vás vyzýval k dotazům skrze Fotoporadnu, setkal s hned dvěma podobnými příběhy.

Léta fotím na Prakticu. Chtěla jsem zkusit něco nového“ a tak jsem si pořídila starší digitální zrcadlovku. Ta mi ale vůbec nefunguje!

Na věty typu: „Nefunguje objektiv…“, nebo „Nefunguje mi foťák…“, jsem celkem zvyklý. Poslední dva kuriózní dotazy mě však úplně dostaly.

Nefunguje mi foťák

Nefunguje mi foťák“, hlásala zpráva v e-mailu. Člověk se instinktivně ptá, o jaký fotoaparát se jedná. Dále pak co se s ním předtím dělo, že teď nefunguje. Jestli je nový, nebo z bazaru a další podobné otázky.

Samozřejmě v hlavně hned naskočí odpovědi typu – špatné baterie, kontakty, spínače, aj. Zde byl problém ale úplně někde jinde. Abych se přiznal, tak normálně bych o tom asi nepsal. Ale protože mi tyto dotazy přišly za poslední měsíc rovnou dva, tak jsem se rozhodl podělit se.

PRAKTICA DTL3 - filmová zrcadlovka
PRAKTICA DTL3 – filmová zrcadlovka

Staré filmové fotoaparáty měly přeci jen jednu výhodu. Když pominu nutnost manuálního ostření, natahování fotoaparátu, převíjení filmu, nastavování expozice… Stačilo jen vzít fotoaparát do ruky a zmáčknout. Žádné zapínání, žádná zbytečná tlačítka. Stačilo „kdykoliv“ jen zmáčknout a fotka byla v podstatě téměř na světě.

Zrcadlovka nefunguje

Moderní zrcadlovky jsou složitá elektronická zařízení s mnoha funkcemi a tlačítky. Někdy je problém se v tom všem vyznat. Obzvlášť v případě, že jste desítky let fotili na starý fotoaparát na filmy.

Kvalitní zrcadlovka Canon EOS 50D
Ač starší, stále kvalitní zrcadlovka pro všední použití

V čem byl tedy problém?

Jak již asi někteří z vás tuší, hlavní problémem bylo samotné zapínání fotoaparátu. Tento problém měly dvě ženy, zvyklé léta fotit na starší typ fotoaparátu na film. Při kupování fotoaparátu z bazaru jim prodejce fotoaparát předvedl. Zapnul ho, ukázal automatické ostření, všelijaké kreativní režimy, kam se dává baterka, paměťová karta, atd. Fotoaparát pak opět vypnul, strčil do krabice a odevzdal novým majitelkám.

Doma po otevření pak mačkaly všechna tlačítka, zkoušely nabíjet baterie, měnily karty, ale nic nepomáhalo. Nakonec se ukázalo, že hlavním problémem byla neznalost. Neznalost toho, že takový fotoaparát se musí vždy zapnout a to za pomoci nějakého spínače. To je obvykle nutno posunout ze strany na stranu. Jenže jak už byl fotoaparát starý, nápisy ON / OFF nebyly vůbec čitelné. Proto ženám nedošlo, že právě toto hledají a myslely si, že je to prostě „něco jiného“. Zkrátka a jednoduše, že fotoaparát nefunguje a ony naletěly.

Osobní zkušenost

Samozřejmě i to se může stát. Po desítkách let focení na kinofilm se vlastně ani nedivím. Vždy, když přijde něco nového, chce to chvíli čas se se vším seznámit a pokud možno si to vlastnoručně „ohmatat“.

Má zkušenost je taková, že při kupování nové věci, je velice vhodné si nechat všechno ukázat. Ať už se jedná o MP3 přehrávač s mnoha tlačítky nebo o zrcadlovku. Cokoliv vás napadne, ptejte se. Za zeptání nic nedáte. Možná, že si prodejce bude myslet svoje. Každému jde však nakonec o to stejné – prodat výrobek. To by bylo, aby vám prodejce neodpověděl na vaše dotazy. A pokud neodpoví, je to přinejmenším zvláštní a podezřelé.

Nefunguje vám fotoaparát
Nefunguje vám fotoaparát? Není třeba ho hned pohřbívat! Pro případné zvětšení klikněte.

Závěrem

Doba jde nezadržitelně kupředu. Ať budete dělat cokoliv, propagovat jakoukoliv věc, vždy se objeví někdo s úplně rozdílným inovativním pohledem na danou problematiku. Pokud chcete jít alespoň trochu s dobou, musíte se moderním technologiím přizpůsobit. Někdy vám totiž nic jiného nezbude. Proto všem doporučuji se vždy zajímat, ptát, zjišťovat podrobnosti. Čím více toho budete o dané problematice vědět, tím méně vás případné problémy zaskočí.

12 komentářů u „Nefunguje foťák

 1. Dobrý den, mám Canon 50D, je z druhé ruky od profesionálních fotografů (kamaradů). Foťák měl pár závad (blbne displej, občas nereaguje jak by měl, původním majitelům spadl). Nefotím moc dlouho, takže tomu až tolik nerozumím. Tento model mám cca 4 měsíce. Jela jsem na akci, že tam budu fotit, nabyla jsem baterku, doma vyzkoušela a všechno v pohodě. O pár hodin později, z ničeho nic, se ani nezapl.. tak říkala jsem si, jestli to není baterkou, ale baterka se nabíjela, ale i přesto foťák nefungoval. Zkoušela jsem i tvrdý restart (podle internetu) a pořád nic. Nevím, zda i přes to může být problém v baterii, nebo v celém foťáku.. můžete mi prosím poradit?

  1. Ha, to ti původní majitelé museli být hodně nešikovní, když s tím foťákem takhle třískali. Každopádně vím, že autor těchto stránek také léta používal nakřáplý Canon EOS 50D (původní majitel s ním třískl ze střechy domu). Každopádně foťák to odnesl hlubokým „vrypem“ do svého hořčíkového těla a to bylo vše. Snad se nyní nebude rozčilovat, že jsem to na něj takhle práskl. :D Každopádně si myslím, že pokud toho takhle zlobí více, je na místě kontaktovat servis, sdělit jim veškeré závady a doufat, že mají ještě náhradní díly. Přeci jen je to stroj někdy z roku 2008 a to už je hodně dlouho. Jen mi vrtá hlavou – jak se provádí tvrdý restart foťáku? Já jen, že znám reset nastavení, ale to se dělá v menu fotoaparátu. Jenže, když nejde fotoaparát zapnout? To jste rozdělala tělo fotoaparátu a někde uvnitř zmáčkla nějaký přepínač, nebo jak?

 2. Canon EOS M100 zniceho nic prestal fotit a pri stisknuti zacne piskat a na displeji se zobrazila oranzova nula v zavorkach.Muzete prosim poradit co s tim?

  1. Dobrý den,
   obávám se, že v tomhle ohledu vůbec nedokáži pomoci. Koukal jsem se na internetu na různé chybové kódy fotoaparátu a zkušenosti ostatních lidí, ale na tento problém jsem vůbec nenarazil. Takové ty klasičtější problémy, jako že je problém s kartou a nejdou na ní ukládat fotografie, se zpravidla projevují jinak. Takže já bych zkusil navštívit servis. Někde jsem ještě četl, že někdo vyndal a zandal kartu, zformátoval ji ve foťáku a pokusil se resetovat foťák do továrního nastavení. Ale to asi nebude tento problém. Dotyčný totiž problém nijak extra nespecifikoval, jen uvedl, že se fotoaparát choval „divně“.

 3. Dobrý den, mám foťák Olympus VR 360 16 mega pixelů z roku 2008 a našel jsem ho včera večer. Pořád ho zkouším nabíjet ale nikdy se ani nezapne, nevím jak dál jestli mám kupovat nový nebo ho dát do opravny. Předem díky za odpověď.

  1. Dobrý den,
   pokud nebyl opravdu dlouho nabíjen, tak pravděpodobně došlo ke zničení akumulátoru ve fotoaparátu. Ten poté již nepůjde nabít a řešením je výměna akumulátoru. Tedy pokud zde není nějaký jiný problém… To ale vážně poznají jen v servisu. Každopádně, pokud tehdy vše fungovalo bezproblémově, pravděpodobně jde opravdu jen o závadu akumulátoru, resp. jeho normální chování (když se vybije pod určitou mez, již se ho nemusí podařit znovu nabít).

 4. Zdravím, koupila jsem si fotoaparát Nikon D80 z bazaru, problém je v tom, že občas fotí a občas ne..mačkání tlačítka v různé intenzitě logicky nic neřeší, ale popravdě nevím, co dělat. Jednu hodinu fotí, po vypnutí a následném zapnutí například o dvě hodiny později nereaguje na mačkání tlačítka. Menu, a tak dále funguje bez problému. Jediné, co se v hledáčku objeví je zaostření, bez následného pořízení fotky.

  1. Dobrý den,
   pokud se fotoaparát chová takto nevyzpytatelně, viděl bych to na návštěvu servisu s tím, ať se podívají na tlačítko spouště, příp. zda nemají nějaké jiné zkušenosti s tímto fotoaparátem.

 5. Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Mám Canon d600 po zapnutí nereaguje ani se nerosvítí displej. Při zmáčknutí jakéhokoliv tlačítka fotoaparát pipne ale nereaguje. Baterie nabitá (zkoušel jsem dvě různé) Žádný error to nehlasilo Můžete poradit? Nebo rovnou s foťákem do servisu?
  Děkuji

  1. Dobrý den, bohužel nepotěším. Jsou-li chyby tohoto rázu a po zapnutí fotoaparátu přístroj prakticky nereaguje, je nejlepší volbou navštívit servis. Ještě můžete zkusit očistit, příp. odmastit, kontakty na akumulátorech a uvnitř fotoaparátu v části pro tyto akumulátory, ale hádám, že to příliš nepomůže.

 6. Dobrý den chtěl bych se zeptat já foťák zr adlovku zapnu, ale kdyz chci něco vyfotit tak nemůžu protože se mi na displeji objevi tma poradíte mi prosím jak mám odstranit tuhle zavadu.

  1. Dobrý den, ačkoliv tvůrce těchto stránek ví mnoho, obávám se, že bez nějakého bližšího upřesnění Vám asi nepomůže ani on a ani nikdo jiný ze čtenářů. Jestli se nepletu, tak k focení zrcadlovkou není vždy podmínka, že se musí něco objevit na displeji. Alespoň já displej u svého Canonu vypínám a stejně fotím nejvíce přes hledáček. Jinak obrazovka nefunguje vůbec? Není ani možnost se dostat do menu? Jestli po zapnutí nedělá vůbec nic, hádám, že návštěva servisu je nevyhnutelná. Baterka je nabitá? Vypisuje fotoaparát někde nějaký error? Třeba na stavovém displeji? Nějaké bližší informace, které by pomohly určit problém?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *