Fleky ve fotografii

Fleky na snímku

Ať už vlastníte levný kompakt či zrcadlovku s drahými objektivy, fleky ve fotografii se vám nejspíše nevyhnou. Do značné míry je to samozřejmě dáno údržbou fotografické techniky. Dříve nebo později se však stane něco, s čím nepočítáte. Pak se, i přes sebelepší údržbu techniky, fleky na snímcích přeci jenom objeví.

Při fotografii oblohy se mi objevily nějaké fleky na snímku. Když fotím normálně, tak tam nejsou. Co s tím?

Koupila jsem si drahý objektiv na architekturu. Při vyšší cloně mám v obraze fleky. Objektiv se zdá být ale čistý.

Když se kouknu do hledáčku, je vše v pořádku. Při focení mám pak v obraze takové rušivé černé flíčky. Někdy rozmazané, jindy ostřejší. Poraďte.

Tyto a podobné dotazy mají jednoho společného jmenovatele. Lidově řečeno bordel na snímači. Jak se s ním vypořádat se dozvíte v tomto článku.

Fleky ve fotografii = prach

Ony fleky, o kterých zde tazatelé píší, jsou ve skutečnosti prach. Ačkoliv to není vždy vidět, prach je všude kolem nás. Ať používáte sebelepší čističky vzduchu, vždy se nějaký ten prach objeví. Stačí otevřít venkovní okno, vstupní dveře do bytu, apod. Následně do vašeho obydlí vniknou tisíce, milióny a možná miliardy malých částeček prachu. Nelze se tomu vyhnout. Prach je prostě všude.

Dále bych chtěl upozornit na článek s názvem čistění fotoaparátu. V něm se dozvíte více informací o údržbě celého fotoaparátu, objektivů a příslušenství.

Kde se prach usazuje

Prach se usazuje prakticky všude. Pokud váš fotoaparát není hermeticky uzavřen, dříve či později se do něj prach stejně dostane. Jsou však tři místa, kde to vadí o něco více:

Prach a objektiv

Jak jsem psal výše, prach se usazuje všude. Může se tedy nacházet na přední či zadní čočce objektivu, ale i přímo v něm. Některé objektivy se proti prachu brání tím, že se jejich přední členy neotáčí, nevyjíždí a hlavně jsou dobře utěsněné.

U Canonu jsou odolnější objektivy zpravidla označeny písmenem „L“ v názvu. Jsou však znatelně dražší než ostatní objektivy.

Pokud se prach nachází na přední / zadní čočce, existuje snadná pomoc. Můžete vlastně použít dvě věci:

S použitím balónku odfouknete většinu větších i menších pevných nečistot. Utěrka z mikrovlákna (či chcete-li hadřík z mikrovlákna) zvládne odstranit kromě jiného také mastnotuodolnější prach.

Pokud se však nachází prach uvnitř objektivu, pomůže už jen odborný servis. Můžete sice zkusit vyčistit objektiv vlastnoručně, ale vřele to nedoporučuji. Nicméně prach uvnitř objektivu většinou nenadělá takovou paseku a obvykle není zdrojem černých fleků v obraze.

Prach na matnici

Pokud se prach dostane na matnici zrcadlovky, jedná se rozhodně o nepříjemnost. Nicméně není to nic hrozného, protože se fleky již neukážou v samotném snímku. Obvykle stačí opět využít ofukovací balónek. V případě odolného znečištění pak matnici vyjmout, očistit a opatrně vložit zpět do fotoaparátu. Pokud se vám neklepou ruce, neměl by být s vyndáním / zandáním matnice problém. Nicméně celý postup čištění matnice není úplně triviální.

Více informací o čištění i výměně matnice v samostatném článku.

Prach na snímači fotoaparátu

Nejhorší možností je, když se vám prach usadí přímo na senzoru. V tom případě se fleky ve fotografii zobrazí skoro určitě. Existuje několik druhů čistění snímače a fotoaparátu. Osobně doporučuji odbornou údržbu ve specializovaném servisu, např. AWH.

Prach tvořící fleky ve fotografii
Prach je všude kolem nás a fotoaparátům zrovna příliš nesvědčí. V prašném prostředí to netrvá dlouho a fotografie začnou obsahovat nepříjemné „fleky“.

Čištění senzoru fotoaparátu není náročná činnost. Chce to však trochu trpělivosti a cviku v rukou. Více na toto téma v samostatném článku.

Osobní zkušenost

Nevím, jakou zkušenost máte vy, ale já bydlím na sídlišti. Na dost prašném sídlišti. Každé 3 měsíce mi větráky v počítači hučí, protože jsou obalené prachem. Čistit v tomto prostředí fotoaparát při otevřeném okně je jistá záruka vniknutí prachu do nitra fotoaparátu.

Objevíte-li na svých fotografiích divné šedo-černé, lehce rozmazané fleky, doporučuji provést čistění fototechniky. Máte-li prach na objektivu, stačí lehce ofouknout, a nebo setřít. Pokud používáte hadřík z mikrovlákna a nečistíte silou, není třeba se obávat. V opačném případě si můžete poškodit antireflexní vrstvy nebo hnout s optikou.

Čistit matnici chce jistou zručnost asi jako při čistění fotografického snímače. Stačí neopatrné zacházení a klidně o něj můžete přijít, resp. mít na matnici / senzoru trvalý flek způsobený odřením. Proto jsem doporučoval výše odborný servis.

Závěrem

Různé nechtěné fleky ve fotografii dokážou pořádně potrápit. O to hůře, že se obvykle projevují při vyšší cloně. Váš snímač / senzor se tak může plnit prachem a vy o tom ani nevíte. Tedy dokud nechcete vyfotit nějakou jednolitou plochu (obloha, zeď, moře…) a zvýšíte clonu na objektivu. Pak se mohou dít věci.

Důležité je to, že chcete-li se prachu zbavit, stačí provádět pravidelné kontroly a údržby. Pokud si na čistění techniky netroufáte, nebojte se zaplatit pár korun za očistu v autorizovaném servisu. Budete mít jistotu kvalitně vyčištěného fotoaparátu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *