Dálková spoušť

Dálková fotografická spoušť

Psal jsem zde o klasické spouštisamospoušti. Co ale stále chybí, je dnešních několik řádků na téma dálková spoušť fotoaparátu.

Klasická dálková fotografická spoušť vypadá přibližně takto.

dálková spoušť Canon RC-6
Dálková spoušť Canon RC-6

Jedná se o bezdrátové zařízení. To dokáže lehce zaktivovat spoušť fotoaparátu na dálku a váš fotoaparát následně pořídí snímek. Vše se děje přes infračervenou (IR) diodu, která po zablikání aktivuje spoušť fotoaparátu. Pokročilejší varianty dálkové spouště pracují s rádiovým signálem.

Pozor! Ne všechny fotoaparáty mají IR senzor, příp. rádiový senzor dálkové spouště. Některým čtenářům proto nemusí vše plně fungovat.

Dálková spoušť – jednotlivé druhy

V podstatě můžeme bezdrátové spouště roztřídit na dva druhy:

  • IR spouště,
  • rádiové spouště.

Dálková IR spoušť

Pracuje na principu infračerveného paprsku. Přístroj lze proto ovládat z několika málo metrů. Nevýhodou tohoto systému je to, že IR senzor na fotoaparátu a dálková IR spoušť se musí vidět. Dosah není tak velký a je závislý i na intenzitě okolního světla. Tj. ve tmavém podzemí funguje vcelku dobře, ale za silného slunce nemusí být IR dioda pro fotoaparát viditelná. IR dálková spoušť většinou obsahuje pouze funkci spouště, někdy též samospouště. Výjimečně pak můžete měnit u některých fotoaparátů „zazoomování“, nebo spustit expoziční režim Režim B / BULB Bulb.

Senzor IR dálkové spouště na fotoaparátech Canon
Senzor IR dálkové spouště na fotoaparátech Canon

Jak vypadá IR dálková spoušť, můžete vidět na fotografii výše na začátku tohoto článku. Je to takové malé tlačítko, které se vejde pohodlně do dlaně.

Rádiová spoušť

Využívá ke komunikaci s fotoaparátem různé frekvence (záleží na výrobci a typu fotoaparátu – např. 433 MHz, 2,4 GHz i 5 GHz). Oproti IR dálkovým spouštím mají jednu super výhodu. Lze skrze ně ovládat fotoaparát na vzdálenost až cca 100 metrů bez nutnosti přímé viditelnosti. Další výhodou je častější možnost nastavení expozice na dálku. Někdy je též přítomná možnost přenosu vyfoceného snímku do nějakého přenosného zařízení typu chytrý telefon, tablet, nebo počítač.

Dálková spoušť a bezdrátový přenašeč Canon WFT-E8
Dálková spoušť a bezdrátový přenašeč Canon WFT-E8

Dálková spoušť včetně bezdrátového přenašeče výše kromě jiného dokáže více věcí. Například využít bezdrátové technologie Wi-Fi. Skrze ni pak nahrávat vaše pořízené snímky a videa na váš server, ze kterého si snímky můžete hned stáhnout.

Nevýhodou těchto systémů je jejich cena a větší energetická náročnost. Proto nejsou rádiové dálkové spouště součástí běžných fotoaparátů, ale spíše jen profesionálních modelů fotoaparátů.

K čemu se hodí dálková spoušť

Dálková spoušť se hodí při fotografování krajiny i pro portréty. Svoje místo najde také v ateliérové fotografii, kdy se musíte věnovat modelům a nemáte k dispozici další osobu. Můj názor je tedy ten, že je dálková spoušť velice užitečnou pomůckou při fotografování. Sám jsem si ji oblíbil při fotografování mé osoby v krajině.

Jaké problémy dálková spoušť řeší?

Dálková spoušť Nikon ML-L3
Dálková spoušť Nikon ML-L3

Dálková spoušť + stativ

Možná už se vám to už stalo. Máte drahou zrcadlovku, pečlivě ostříte, pořídili jste si dokonce stativ, ale fotografie jsou takové nějaké jakoby rozmazané.

Existuje několik možností, proč tomu tak je. Uvedu několik příkladů.

  • Špatné zaostření,
  • levná optika s nedostatečnou kvalitou,
  • nekvalitní stativ,
  • funkce zrcátka v zrcadlovce.
Stativ Magnus VT 350 se stativovou hlavou
Levnější stativ Magnus VT 350 se stativovou video hlavou

A právě poslední dva zmiňované body mohou být někdy kamenem úrazu. Pohyb zrcátka v zrcadlovce ve spojení s nekvalitním stativem totiž dokáže mnohé. Zejména však rozkmitat fotoaparát s objektivem natolik, že snímky mohou být rozmazané i přes použití stativu.

Patříte-li k těm „šťastlivcům“, kteří nemají zrovna kvalitní stativ, který se navíc po vašem doteku celý rozvibruje, může být použití dálkové spouště alespoň malé řešení. Stačí jen upevnit fotoaparát, správně zaostřit, nastavit funkci předsklopení zrcátka a aktivaci fotografování dálkovou spouští a můžete fotografovat. Mělo by vám to výrazně pomoci.

Problém s rozkmitáním většinou vzniká při fotografování krajin při dlouhých časech. Řekněme kolem 1/2 sekundy po 1/20 sekundy, kdy je tento jev nejvýraznější. Při velmi krátkých časech není rozkmitání soustavy (fotoaparát + objektiv) znát. U časů v řádech sekund je zase tento jev zanedbatelný.

Pokud si o ostrosti chcete přečíst i něco navíc, doporučuji článek 9 tipů pro ostré fotky.

Dálková spoušť na portréty

Dálková spoušť je rovněž neocenitelným pomocníkem právě v ateliéru při fotografování lidí, ale i v produktové fotografii. Klidně může nastat situace, že budete v ateliéru sami s modelem. Stativ či nějaký upevňovací mechanizmus držící světlo, odraznou desku či nějakou rekvizitu, je v těchto případech sice neocenitelným pomocníkem. Ne vždy ale může stačit. Od toho tu je právě dálková spoušť.

Provedete základní úpravy světel. Umístíte modelku na to správné místo. Následně s malým dálkovým odpalovačem v ruce pak postupně dolaďujete scénu. Snažíte se docílit toho, abyste pak na dálku zaktivovali spoušť. To všechno bez toho, abyste museli běhat od modelky k foťáku a pak rychle zpátky, než doběhne samospoušť.

Například tato fotka vznikla pomocí dálkové spouště ukryté v dlani jednoho z nás. Bylo totiž mnohem příjemnější se na sebe xichtit přímo než čekat na samospoušť, popř. hledat dalšího, který nás vyfotí.
Například tato fotka vznikla pomocí dálkové spouště ukryté v dlani jednoho z nás. Bylo totiž mnohem příjemnější se na sebe „xichtit“ přímo než čekat na samospoušť, popř. hledat dalšího člověka, který nás vyfotí. Foto: Focení s Pumou

Fotografie výše vyfotil stařičký fotoaparát Canon EOS 400D spolu s první verzí objektivu Canon EF-S 18-55 mm a to v dost dezolátním stavu. Div, že ještě ostří.

Osobní zkušenost

Ačkoliv ji nepoužívám tak často, dálkovou spoušť nosím prakticky stále u sebe. Nikdy nevím, kdy se může hodit. Obvykle ji využívám k pořizování autoportrétů na některých vrcholcích a rozhlednách. Ne, že by nešlo použít samospoušť, ale ne vždy je to ale vhodné. Kupříkladu v létě jsem si chtěl udělat snímek na Provodínských kamenech. Teoreticky bych mohl použít samospoušť nastavenou na 10 sekund. Jenže dostat se na zamýšlené místo a nespadnout ze skály dalo tak zabrat, že bylo mnohem výhodnější použít dálkovou spoušť.

Můj fotoaparát Canon EOS 7D Mark II disponuje bohužel pouze IR senzorem dálkové spouště. To má bohužel jednu nevýhodu a tou je dosah. Obzvláště ve chvíli, kdy svítí silné sluneční světlo, není příjem IR signálu kdo ví jak dobrý. Slabá IR dioda v odpalovači totiž v silném slunečním světle jaksi „zanikne“ a fotoaparát se neaktivuje.

Je tu ještě jedna nevýhoda, kdy dálková spoušť nefunguje tak dobře. Jde o to, že se senzor, zachytávající signály dálkové spouště, nachází většinou na boku fotoaparátu. Pokud ale na fotoaparát připevníte světelnější objektiv, nebo velkou sluneční clonu na objektiv, dálková spoušť fotoaparát neaktivuje. Jednoduše proto, že přes objektiv / clonu bude IR senzor zakrytý. To se dá samozřejmě řešit tak, že dálkovou spoušť použijete z místa, kde na ni IR senzor fotoaparátu už uvidí. Jenže ne všechna místa a zamýšlené kompozice toto dovolují. Je třeba s tím počítat.

Závěrem

S dálkovou spouští se značná část fotografů vůbec nesetká a další část ji asi nikdy nepoužije. Přesto se jedná o stále velice vhodný doplněk při fotografování nejenom krajin, ale i do ateliéru. Cenově toto příslušenství fotoaparátu nevyjde příliš draho. Pokud chcete ušetřit co nejvíce, klidně si pořiďte levnou zahraniční alternativu do 100,- Kč. Levná „čínská“ dálková spoušť funguje totiž stejně. Někdy dokonce lépe než ta originální (mívají totiž delší dosah).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *