9 tipů pro ostré fotky

9 tipů pro ostré fotky

Tento článek navazuje na dnes zveřejněný článek s názvem zásady ostření. Zde se již nechci zaobírat problém s ostřením nýbrž všemi těmi dalšími problémy, které obvykle mohou nastat. Chcete-li vědět, jak mít ostré fotky, čtěte dál.

V článku najdete větší množství odkazů na konkrétní články na těchto stránkách. To proto, že pokud bych problematiku ostrých fotek a jednotlivé tipy vysvětloval pouze v tomto jediném článku, byl by asi 6× tak dlouhý a prakticky nečitelný. Proto využívám více odkazů na jednotlivé části, kde je vše již vysvětleno.

Ostré fotky pro každého

Je bláhové si myslet, že s každým fotoaparátem, mobilem a tabletem budete mít úžasně ostré fotky. To je opravdu jenom zbožné přání. Ono to někdy ani není možné. Jak byste například chtěli mít dokonale krásné a ostré fotky na mobilu, který má optiku velkou několik milimetrů? A to nemluvím o 20 megapixelovém snímači o velikosti špendlíkové hlavičky. Tyto výdobytky moderní doby jsou sice mnohdy velice zajímavé, ale…

9 tipů pro ostré fotky

Nebudu chodit kolem horké kaše a rovnou začnu devíti tipy pro ostřejší fotky:

  1. Ovládněte svůj fotoaparát, jeho funkce a hlavně zásady ostření.
  2. Pozor na dlouhé expoziční časy.
  3. Rovněž si dejte pozor na objekty v pohybu.
  4. Používejte stabilizaci, nebo stativ.
  5. Zapněte si samospoušť.
  6. Máte-li tu možnost, aktivujte funkci předsklopené zrcátko.
  7. Nebojte se trochu přiclonit.
  8. Očistěte si čočky i filtry.
  9. Používejte adekvátní vybavení. Zejména pak kvalitní objektivy.

Stejně jako v minulém článku jednotlivé body nyní rozeberu více do hloubky.

Ovládněte svůj fotoaparát

Znát svůj fotoaparát je základ. Dokázali byste odpovědět na dotaz: „Kde změníte ostření ze všech bodů na středový bod?“ A co třeba: „Při jaké cloně kreslí váš objektiv nejlépe?“ Nedokážete? Jak je to možné? Nepotřebujete ostřit? Nebo vás nezajímá, kdy váš objektiv dělá nejlepší snímky? A není to škoda? Co posunout svůj fotografický um o kousek dál?

Narážím na to, že dnes často dochází k takovému jistému nešvaru. Lidé si kupují drahou techniku, kterou ale neumí plně ovládat. Proto je často zapnutá na plnou automatiku a fotoaparát si pak fotí tak, jak chce. Články na těchto stránkách cílí na ty, kteří chtějí mít nad svým fotoaparátem kontrolu. Jsou určeny těm, kteří chtějí být pánem svého fotoaparátu a fotit tak, jak sami chtějí a ne tak, jak chce fotoaparát. Proto důrazně doporučuji naučit se znát váš fotoaparát jak zvenku, tak i „zevnitř“. K tomu by vám moly pomoci články na téma ovládněte svojí zrcadlovkumenu fotoaparátu. Jakmile poznáte svůj fotoaparát a jeho funkce zjistíte, že mít ostré fotky není zase tak velká věda, jak se zprvu mohlo zdát.

Dlouhé expoziční časy

Pokud fotíte z ruky, jistě to znáte. Jakmile máte dlouhé ohnisko, vysokou clonu nebo je venku málo světla, fotografie jsou stále více rozmazanější. Souvisí to s delšími expozičními časy. Existuje jednoduchý vzoreček, jak dlouhý expoziční čas použít, aby byla fotografie ještě ostrá. Však o ostré fotky tu jde především, ne? Tedy abych byl přesný, tak tento „vzoreček“ je vlastně doporučený čas, co by měl člověk zvládnout ještě udržet v ruce. Najdete ho ke konci článku o expozičním čase.

9 tipů pro ostré fotky | dlouhé časy | moje Tajemno
Názorná ukázka, jak expoziční čas dokáže ovlivnit ostrost fotky. Expoziční volič nastaven na prioritu času, o zbytek už se starala automatika. V pravé části se můžete podívat na výřez 1:1 z originálních fotek. Ostřeno bylo přibližně na prostředek knihy. Pro zvetšení klikněte.

Dovolím si jednu poznámku k fotografii výše. Fotil jsem na ohniskovou vzdálenost 55 mm. Clona byla zprvu nastavena na hodnotu f/2,8. Později jsme ji zvýšil, abych dosáhl potřebných časů. Nicméně o clonu zde v tomto případě vůbec nejde. Jde o ohniskovou vzdálenost a zde i velikost senzoru fotoaparátu (APS-C). Stabilizace na objektivu byla záměrně vypnutá. Podle vzorečku by fotografie kolem času 1/200 s a kratší měly být ostré. To se také potvrdilo. Časy kolem 1/125 až 1/50 s jsou opticky ještě relativně použitelné. Delší časy již fotografii rozmazávají více. Prostě to, lidově řečeno, již nešlo udržet v ruce.

K číslu 1/200 s jsem dospěl snadno (viz vzoreček na konci článku). 55 × 1,6 × 2 = 176 → 1/176 jaksi nejde nastavit. Proto byla hodnota zaokrouhlena na 1/200 sekundy.

Objekty v pohybu

Ačkoliv dodržíte výše uvedenou poučku o expozičním čase, stále můžete narazit na problém. Ten se vyskytuje po každé, když fotografujete pohybující se objekt. Buď vám jednoduše uteče ze záběru, nebo se rozmaže. Jedním ze způsobů, jak takový objekt zachytit, se říká švenkování, neboli panning.

Panning | moje Tajemno
Panning v praxi se stařičkou zrcadlovkou Canon EOS 350D

Abyste zachytili např. jedoucí automobil, musíte ho fotoaparátem po dobu expozice snímku jednoduše sledovat. Chce to cvik, ale fotografie budou najednou úplně jiného ražení.

Tento způsob můžete použít, jen pokud sledujete objekty kolmo od vás. Jakmile sledujete cokoliv se přibližujícího / vzdalujícího se od vás, je tu další problém. Zde mají výhodu objektivy s rychlým ostřením. Stejně tak využijete fotoaparáty s prediktivním ostřením. Ty po chvilce sledování odhadnou pohyb objektu a přizpůsobí ostření objektivu.

Dalším ze způsobů, jak mít ostré fotky při fotografování objektů v pohybu je zkrácení expozičního času. Při dostatečně krátkém čase se takříkajíc „zastaví čas“.

Stabilizace a stativ

Nemáte-li stativ, využijte objektiv / fotoaparát s vestavěnou stabilizací obrazu. Stabilizace vám pomůže prodloužit expoziční čas, který jste schopni ještě udržet v ruce o několik jednotek EV (viz Wikipedia). Prodloužení expozičního času se pak pohybuje okolo hodnoty 4 až 5 EV. U některých objektivů je to samozřejmě méně, ale jindy lze dosáhnout vyšších hodnot. Nejvyšších hodnot dosahoval koncem roku 2020 fotoaparát Canon EOS R5. Ten má sám o sobě stabilizovaný senzor. Ve spojení s konkrétními stabilizovanými objektivy dosahovala hodnota stabilizace 8 EV. To dovoluje fotografovat při opravdu nízkých expozičních časech.

Stabilizace fotoaparátu / objektivu se ve spojení se stativem příliš nepoužívá. Proč tomu tak je zjistíte po kliknutí na předchozí odkaz. Pamatujte si, že pokud již máte fotoaparát na stativu, je dobré stabilizaci vypnout. Nicméně není to podmínka (viz odkaz výše).

Samospoušť

Pokud nefotíte rychlé děje, je samospoušť skvělým pomocníkem. Tedy minimálně pokud při fotografování spolupracujete se stativem. Fotografování probíhá tak, že si upravíte kompozici, zaostříte, nastavíte vhodnou expozici, aktivujete samospoušť a odstoupíte od fotoaparátu. To proto, abyste svými dotyky nerozhýbali fotoaparát na stativu. A je to. Nic více.

Při delších expozičních časech snadněji dojde k rozmazání obrazu. To již víte. Existují ovšem dosti „jedovaté časy“, kdy dochází k rozmazání obrazu snáze. Jedná se o rozsah expozičních časů kolem 1/60 až 1/4 sekundy. Při těchto časech může vadit jak náraz zrcátka v nitru fotoaparátu, tak pohyb stabilizace, příp. silnější domáčknutí spouště a následný pohyb fotoaparátu. To vše i přes to, že je fotoaparát umístěn na stativu. Pokud chcete mít jistotu, využívejte samospoušť společně s předsklopeným zrcátkem.

Předsklopené zrcátko

Hned z kraje chci informovat, že ne každý fotoaparát má možnost předsklopit zrcátko.

Funkce předsklopení zrcátka funguje tak, že při prvním zmáčknutí spouště se sklopí zrcátko. Po druhém stisknutí spouště se otevře závěrka a vyfotografuje snímek. K čemu je to dobré? Jednoduše ke snížení pohybové neostrosti vlivem nárazu zrcátka.

Chcete-li ještě trochu zvýšit ostrost snímku, používejte tuto funkci společně se samospouští. V takovém případě po domáčknutí spouště vyletí zrcátko vzhůru. Poté běží čas samospouště, kdy se fotoaparát opět stabilizuje a následně je snímek vyfotografován.

Přiclonění objektivu

Možná jste si všimli, že ne při všech nastavených clonách objektivu dostáváte stejně kvalitní snímky. Tento rozdíl v clonách je patrnější u levnějších setových objektivů. Jak to tedy je?

Vlivem různých optických konstrukcí a počtem speciálních čoček mají některé objektivy jisté obrazové neduhy při různých clonách. Obvykle je to tak, že při nejnižší cloně je obrazová ostrost objektivu mírně nižší než na cloně o 2 stupně vyšší. Stejně tak nejvyšší clona objektivu není automaticky zárukou nejostřejšího snímku. Existují objektivy, které mají špičkovou ostrost i při nejnižší či nejvyšší cloně. Jejich cena je adekvátní kvalitě. Zpravidla jde o desítky tisíc korun za takový objektiv.

Kromě rozostření obrazu se může jednat třeba o ztmavené okraje snímků, popř. různé jiné optické vady.

Jak je na tom váš objektiv? To můžete za určitý čas sami odpozorovat. Také můžete využít například různých testovacích obrazců. Další možností je obrátit se na výrobce objektivu a stáhnout si MTF křivky vašeho objektivu. Samozřejmě pomohou i stránky, které se testováním objektivů zabývají. Tím je například stránka DxOMark.

Očista fotografické techniky

Stejně jako se čas od času koupou lidé, i foto technika občas potřebuje trochu té očisty. Všechen prach a smetí na snímacím senzoru dělají velkou neplechu v obraze. Tento prach je však problém i uvnitř objektivu. Zejména pak na jeho předním členu. Při očistě nezapomínejte ani na fotografické filtry. Stejně jako prach je nebezpečná i mastnota. Ta dokáže obraz opravdu dost „zjemnit“, resp. rozmazat.

Jak v těchto případech postupovat se dočtete v článku o čistění fotografické techniky.

Adekvátní vybavení

Ani fotoaparát na sebelepším stativu ve spojení se samospouští neudělá ostré fotky, pokud použijete nekvalitní objektiv. Na druhou stranu ani to nejlepší a nejdražší fotografické vybavení nepomůže, pokud ho položíte na levný plastový stativ. Na co tím narážím? Že pro precizně ostré fotky potřebujete používat adekvátní vybavení.

Pokud se jedná o fotoaparát, tak upřednostňuji novější a větší senzory ve spojení s nejnovějšími čipy. Čipy se totiž starají o zpracování fotografií z obrazového senzoru. Nicméně i se staršími fotoaparáty lze pořídit velice kvalitní a hlavně ostré fotky.

Jedná-li se o objektivy, je třeba se trochu zamyslet. Koupíte-li si světelný objektiv za 3 tisíce korun, asi budete mít ze začátku velikou radost. Minimálně do té doby, než ho nasadíte na nově koupené tělo fotoaparátu s 36 Mpix, nebo rovnou s 50 Mpix. Při výrobě některých objektivů se totiž nepočítalo, že budou použity na profesionálních tělech fotoaparátů s hodně megapixely. Ačkoliv jsou s nimi snímky na levnějších APS-C tělech pěkné, na profi full-frame fotoaparátu už to tak být nemusí. Zde potřebujete kvalitnější objektiv, který zvládne skrze optiku přenést dostatečně kvalitní obraz. K tomu opět mohou posloužit stránky typu DxOMark.

Dovolím si ještě jednu poznámku k objektivům. Obvykle platí, že monofokální objektivy mají lepší přenos obrazu než ty typu ZOOM. Je tomu tak proto, že monofokální objektivy mají jednodušší konstrukci.

Zaměřte se i na stativ. Levné plastové stativy jsou známé tím, že se dokážou i v mírném větru nepatrně rozvibrovat. K čemu jsou pak všechny ty poučky výše, když to stativ všechno pokazí. Chcete fotit krajinu ze stativu za každého počasí na různých místech republiky? Tak to se investici do kvalitního stativu nevyhnete. Výrobce vám řekl, že zrovna jeho stativ za 2 tisíce je „top“? No, jak myslíte… Já bych mu nevěřil.

Malá vsuvka

Ne všechny rady výše použijete za každých okolností. Fotíte-li například nějakou akci, kde jsou lidé / zvířata v pohybu, tak není možné dodržet všechno. Naopak by byl takový stativ, samospoušť, předsklopené zrcátko, popř. přicloněný objektiv, na škodu.

Se stativem se obvykle špatně pohybuje. Samospoušť vás zdržuje od pořízení fotografie v ten pravý čas. Předsklopené zrcátko by nepomohlo vůbec (pokud nefotíte krajiny a nehybné scény). Přiclonění objektivu je sice dobré, ale když potřebujete dosáhnout co možná nejkratších expozičních časů, tak to není úplně dobrá volba.

Osobní zkušenost

Nepatřím zrovna k těm fotografům, kteří by sebou po každé vláčeli stativ, monopod či další podobné věci. Nicméně k jednomu závěru jsem při fotografování došel. Konkrétně k tomu, že pokud chcete mít opravdu ostré fotky, je třeba pro to také něco udělat. O to více, čím méně je kolem světla. Dovolím si jeden příklad.

Ostré fotky při západu slunce

Nedávno jsem si udělal výlet do Tao čajovny v České Lípě (mimochodem návštěvu i místní čaje vřele doporučuji). Bylo již pozdě, a i když slunce sice ještě nezapadlo, na čajovnu svými paprsky nedosáhlo. Ideální čas na názornou zkoušku ostření. Budu mít ostré fotky? No uvidím…

Všech pět fotografií níže má nastavenou stejnou expozici. Expoziční čas 2 sekundy, clona f/7,1, citlivost ISO 100. Pro každý bod níže byly vytvořeny celkem 3 fotografie. Z nich pak byly vybrány ty nejméně rozmazané. Ačkoliv fotografování netrvalo dlouho, vlivem zapadajícího slunce jsou poslední fotografie o něco tmavší než ty první.

Při testu jsem postupoval následovně:

  1. Scénu jsem nejprve fotografoval z ruky,
  2. poté ze stativu, kterého jsem se držel,
  3. následně ze stativu na samospoušť (3 sekundy),
  4. ze stativu se samospouští a s předsklopeným zrcátkem,
  5. ze stativu, se samospouští v režimu živého náhledu (Live View).

Jak to nakonec dopadlo? Podívejte se na fotografie níže s příslušnými komentáři.

Fotografováno z ruky (1)
9 tipů pro ostré fotky: fotografie pořízena z ruky
Fotografie pořízena z ruky – velice rozmazaná (ještě aby ne, při čase expozice)

Při expozičním čase 2 sekundy se není čemu divit, že byla fotografie rozmazaná. Fotografováno bylo starým objektivem Canon EF 55-200 mm f/4,5-5,6 II USM. Ohnisková vzdálenost byla nastavena ve všech případech stejně a to velice blízko 200 mm. Ať jsem se snažil sebevíc, tohle prostě v ruce udržet nešlo.

Fotografováno ze stativu a přidržováno rukou (2)
9 tipů pro ostré fotky: fotografie pořízena ze stativu
Fotografie pořízena ze stativu – při přidržování rukou

Fotografie výše je již o dost ostřejší (ještě aby ne, když je fotoaparát na stativu). Fotograf (já) se však dopustil jednoho klasického neduhu. Při snímání ze stativu se držel fotoaparátu. Výsledkem je rozmazání fotografie vlivem pohybu celé soustavy. Co jsem viděl, s podobným problémem se setkává větší část fotografů.

Fotograf poctivě zaostřuje, různě při tom tlačí a posouvá fotoaparát s objektivem. Když pak domáčkne spoušť, celá soustava se hne a to je problém.

Fotografováno ze stativu + samospoušť (3)
9 tipů pro ostré fotky: fotografie pořízena ze stativu se samospouští
Fotografie pořízena ze stativu se samospouští

Neduh výše řeší použití samospouště. Fotograf pečlivě nastaví vše, co potřebuje, stiskne spoušť a pouští se fotoaparátu. Ten se během několika chvil ustálí a fotografie je pak ostřejší. Jak můžete vidět na fotografii výše – jedná se o značnou změnu k lepšímu.

Stativ + samospoušť + předsklopení zrcátka (4)
9 tipů pro ostré fotky: fotografie pořízena ze stativu se samospouští a s předsklopeným zrcátkem
Fotografie pořízena ze stativu se samospouští a s předsklopeným zrcátkem

Funkce předsklopení zrcátka je moc prima věc. Ve spojení se samospouští totiž takové fotografování probíhá následovně:

  • nastavíte expozici a zaostříte,
  • stisknete spoušť,
  • zrcátko se sklopí tak, že jsou vidět lamely závěrky,
  • počká se několik sekund (dle nastavení samospouště),
  • snímek se vyfotografuje.

Některé fotoaparáty mohou nastavit u funkce předsklopení zrcátka rovněž i prodlevu před pořízením snímku. Tato prodleva se obvykle pohybuje v řádech jedné až několika málo sekund. V podstatě jde o samospoušť, jen se to jmenuje jinak.

Abyste rozuměli, tak pohyb zrcátka před samotným pořízením snímku dokáže rozhýbat soustavu (fotoaparát + objektiv + stativ). Při aktivování funkce předsklopení zrcátka se sice soustava rozhýbá také, ale stačí se před pořízením snímku ustálit.

Stativ + samospoušť + režim živého náhledu (5)
9 tipů pro ostré fotky: fotografie pořízena ze stativu se samospouští v režimu živého náhledu
Fotografie pořízena ze stativu se samospouští v režimu živého náhledu

Pokud váš fotoaparát nedisponuje funkcí předsklopení zrcátka, tak nemusíte zoufat. Stačí zaktivovat dnes běžně dostupnou funkci živý náhled neboli Live View. Při jejím zapnutí je totiž zrcátko trvale zvednuto. Stačí jen správně zaostřit a pak exponovat. Pro jistotu samozřejmě přes samospoušť, kabelovou spoušť, příp. dálkovou spoušť.

Nejzákeřnější časy při snímání ze stativu jsou pak kolem 1/60 sekundy až cca 1/4 sekundy. Kratší časy jsou tak rychlé, že soustavu nestačí rozkmitat. Krátké rozkmitání soustavy při delších časech zase nemá takový vliv na výslednou fotografii.

Fotografie výše jsem záměrně zmenšil z důvodu úspory místa na webhostingu. Jak se zdá, tak fotografie ze stativu na samospoušť jsou všechny stejné. Abych demonstroval, že tomu tak není, připravil jsem si ještě jeden srovnávací snímek níže.

Shrnutí všech fotografií
9 tipů pro ostré fotky: srovnání jednotlivých snímků
9 tipů pro ostré fotky: srovnání jednotlivých snímků, klikněte pro zvětšení

Vidíte na fotografii výše nějaký rozdíl mezi snímky 3 až 5? Který se vám zdá nejostřejší? Rozdíly jsou malé, ale mě osobně přijde, že snímek 5 je neostřejší. Ano, přiznávám, že to není zrovna příliš světlý a reprezentativní vzorek. Nicméně se domnívám, že pro potřeby stránek je vše vidět a výsledek je dostačující.

Závěrem

Jak už jste jistě pochopili, že mít ostré fotky dá někdy malinko zabrat. Nejde vždy jen o počasí – tedy o dostatek světla. Problém může být mnohem složitější. Z článku byste si měli odnést několik věcí. Především to, že:

  • se špinavou a zaprášenou technikou dobré snímky nepořídíte,
  • se nemusíte bát stativů a pevných podložek, na které fotoaparát jednoduše položíte,
  • samospoušťdálková spoušť dokážou divy,
  • s kvalitním vybavením jde práce hned lépe od ruky.

Tímto doufám, že jsem dostatečně odpověděl na četné dotazy z vašich řad.

2 komentáře u „9 tipů pro ostré fotky

  1. Díky,
    tento článek o ostrých fotkách, mně opravdu posunul vpřed. Četl jsem toto již dávno a po čase, kdy jsem si osvojil některé rady, můžu napsat komentář.
    Začínám mít ostřejší fotky než dřív. Mám Canon EOS 1200D oběktiv 18-55
    Když jsem přešel z kompaktu na zrcadlovku, už jsem viděl ty nádherné fotky, ale zklamání přišlo velmi brzy, hned po prvních snímcích. Neslané, nemastné, zkrátka nic moc řekl bych, horší jak z toho předešlého. A tak jsem začal pátrat čím to asi bude. Hledal jsem, pročítal jsem a po čase jsem zjistil chyby kterých se dopouštím, co a jak nastavit apod… Dnes dělám už spoustu věcí automaticky. Sice se nechci živit jako profi fotograf, ale fotečky chci mít ostré a dívatelné. Díky těmto článkům se mi to už skoro daří.
    Ajax.

    1. Dobrý den,
      nedávno jsem absolvoval něco jako soukromé „doučování“ fotografování od autora těchto stránek. Nejprve v městském parku, později v čajovně v České Lípě jsme debatovali o fotografování. Vlastně i o fotografii, včetně novinek mezi fotoaparáty a objektivy. Překvapilo mě, jak je fotografování na jednu stranu jednoduché (čas, clona, iso), ale zároveň svým způsobem „složité“. Díky osobní konzultaci ve spojení s těmito články se mé fotografie rapidně zlepšily. Vše toto mi pomohlo se o fotografii zajímat více a porozumět souvislostem. Nemohu sice tvrdit, že bych byl nyní nějaký přeborník v oboru, ale konečně dokážu ovládat svůj fotoaparát. Takže velké díky autorovi těchto stránek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *