Hodnocení snímků

Hodnocení snímků ve fotoaparátu

Výrobci fotoaparátů se dnes předhání, kdo má ve fotoaparátu lepší a propracovanější funkce. Děje se to nejen u kompaktů, ale i u zrcadlovek (a mobilů, tabletů, v televizích…). Tento vývoj se odehrává vlastně všude kolem nás a neustále.

Jednou ze zajímavých funkcí je, zdánlivě zbytečná funkce, hodnocení vyfotografovaných snímků přímo ve fotoaparátu. Na některých zrcadlovkách Canon najdete tuto funkci na samostatném tlačítku (níže).

Tlačítko „RATE“ hodnocení
Tlačítko „RATE“ hodnocení

Funkce hodnocení snímků není přítomna v každém fotoaparátu. Někteří výrobci pro tuto funkci mají vlastní tlačítko, jiní mají funkci integrovanou uvnitř menu.

Tlačítko hodnocení / tlačítko <RATE>

K čemu je vlastně hodnocení fotografií ve fotoaparátu celkově dobré?

Přesně tuto otázku jsem si pokládal, když jsem fotoaparát Canon EOS 7D Mark II poprvé držel v ruce. Říkal jsem si: „Úplně zbytečné tlačítko, které by mohlo být vyměněno za nějaké užitečnější.“ „Tohle asi nikdy nevyužiji…“ A přeci!

Na mém prvním fotoaparátu, který se mnou vydržel několik let, se místo tohoto tlačítka nacházelo tlačítko s názvem <JUMP>. Díky němu šlo přeskakovat při prohlížení fotografií snímky po větších skocích než po jednom. Jenže zde je tlačítko jiné. Pro někoho na první pohled „divné“ – hodnotící tlačítko <RATE>.

Hodnocení v Zoner Photo Studio
Hodnocení fotografií v Zoner Photo Studio 17

Zprvu jsem proto trochu brblal. Prostupem času jsem zjistil, že toto tlačítko mi v jistém ohledu dost ulehčuje pozdější práci. Jak?

Hodnocení snímků a příklad z praxe

Představte si, že právě fotografujete sportovní událost. Řekněme například fotbalový turnaj. Událost je plná zajímavých střetnutí a momentů a tak fotíte rychlostí 10 snímků/s. Všechny tři 64 GB karty nakonec za zápas zaplníte. Je po zápase a vy se chystáte domů. Musíte rychle vybrat několik snímků a odeslat je do redakce. Fotoaparát s objektivy váží dost a tak jste notebook nechali doma. Navíc v něm ani není připojení na internet, abyste fotky hned poslali. Nemluvě o malém pevném disku, kterým disponuje. To je situace…

Tak sedíte v nějakém dopravním prostředku a vracíte se domů. Říkáte si: „Co si trochu ulehčit práci…“, vezmete do ruky fotoaparát a začnete vybírat fotografie. Narazíte na několik zajímavých a pomocí tlačítka <RATE> si je hned a snadno označíte. Za nějaký čas dorazíte domů. Vložíte kartu se snímky ze zápasu do čtečky karet a připojíte k počítači. Zapnete si váš oblíbený program na úpravu fotek. Bez stažení jediné fotky na disk si ve svém programu načtete náhledy fotografií. Několika málo kliknutími necháte program vybrat jen ty s požadovaným hodnocením. Rychle je upravíte a odesíláte do redakce v požadované velikosti a kvalitě. Když už jsou fotky takto zpracované a odeslané, je ten pravý čas na to stáhnout zbytek snímků. Stahujete jak na pracovní, tak i záložní disky. No a mezitím si můžete dopřát třeba sprchu.

Druhý kratičký příklad z praxe.

Funkci hodnocení snímků před jejich úpravou používám často i v ateliéru u fotografování lidí a to bezprostředně po samotném fotografování. To proto, že některé ateliéry nejsou vybaveny počítačem, ve kterém bych mohl rychle fotografie načíst a zobrazit. Tato rychlá selekce snímků mi mnohdy ušetří značné množství času.

Jak hodnocení fotografií funguje

Po vyfotografování není snímek ohodnocen (nemá přiřazenou žádnou hvězdičku). Prvním stisknutím hodnocení, resp. tlačítka <RATE> (z překladu z angličtiny „hodnotit“), přiřadíte fotografii jednu hvězdičku. Opětovným zmáčknutím tlačítka přidáte hvězdičku další. Takto to pokračuje až k pěti hvězdičkám. To se na displeji fotoaparátu zobrazí ikonkou níže.

Hodnocení: 5 hvězdiček
Hodnocení: 5 hvězdiček

Pokud již má nějaké fotografie přiřazených 5 hvězdiček a je opětovně stisknuté tlačítko hodnocení, změní se počet hvězdiček na nulu. Tento počet je krásně vidět na stavovém displeji fotoaparátu.

Hodnocení fotografií v programech na úpravu fotek

Hodnocení fotografií se pak samozřejmě projeví i v grafických programech určených pro práci s fotografiemi. Například v programu Zoner Photo Studio.

Hodnocení fotografií v Zoner Photo Studio 17
Hodnocení fotografií v Zoner Photo Studio 17

Na snímku výše se můžete podívat na výřez obrazovky z programu Zoner Photo Studio 17. Rovněž si můžete všimnout označení fotkou barvou (zde zelenou a bílou). Jedná se o doplňkovou funkci, kterou používá několik dalších programů na úpravu fotografií. Funkce označení fotografií barvou rovněž pomáhá v třídění snímků.

Hodnocení fotografií v Adobe Lightroom
Hodnocení fotografií v Adobe Lightroom. Pro případné zvětšení klikněte.

Na fotografii výše se pro změnu můžete podívat na hodnocení fotografií v programu Adobe® Lightroom® (verze 3.6). Hodnocení je doplněno přiřazením barev a vlaječek k jednotlivým fotografiím.

Osobní zkušenost

Výše uvedené příklady mi opravdu pomohly do jisté míry zefektivnit čas strávený nad fotografiemi. Hodnocení fotografií se samozřejmě hodí i pro práci v týmech lidí. Kdy jeden i více spolupracovníků hodnotí vaše snímky. Podle hodnocení, přiřazených barev a vlaječek pak fotografie zpracovávají grafici a dále se snímky třídí dle potřeby.

Máte-li čas (ať už ve vlaku, autobusu, nebo jako spolujezdec v autě), může vám hodnocení snímků pomoci.

Závěrem

Je trochu škoda, že funkcí hodnocení snímků není vybavena většina fotoaparátu. Tedy alespoň ty s velkými displeji, kde může fotograf mnohem snadněji zkontrolovat pořízenou fotku. Je to totiž dobrá funkce pro všechny, kteří chtějí dále s fotkou nějakým způsobem pracovat. Nemyslím tím zrovna jejich složité úpravy, ale třeba jen nechat vytisknout nejpovedenější fotografie.

Ačkoliv tuto funkci používám zřídka, i tak mi pomáhá šetřit značné množství času. Zejména pak při cestě z nějakého toho focení domů a do pracovny. Cestou mám totiž dostatek času fotografie prohlédnout, příp. rychle ohodnotit. Úprava snímků je pak mnohem rychlejší, když hned vím, co vlastně upravovat chci a potřebuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *