Čtečka karet

Čtečka karet

Čtečka karet je velice vhodné a výhodné příslušenství starších i moderních fotoaparátů. Rychlá čtečka karet s vhodným USB rozhraním totiž dokáže velmi rychle přenášet fotografie z paměťových karet do počítače. Nicméně abyste mohli využít plný rychlostní potenciál čtečky, musíte splnit několik podmínek. O tom všem je dnešní článek.

Jak čtečka karet vypadá

Čtečka karet je obvykle plastová či kovová krabička. Zpravidla do ní můžete zasunout více druhů paměťových karet. Jednu takovou čtečku karet můžete vidět na fotografii níže (mimochodem tu také využívám a doporučuji).

Čtečka karet Kingston | moje Tajemno
Čtečka karet Kingston FCR-HS4

Ne všechny čtečky karet vypadají jako ta na fotografii výše. Čtečky se dnes vyrábějí v mnoha velikostech a provedeních. Kupříkladu jako klasické USB „flešky“. Tedy jen s tím rozdílem, že se do nich dá zasunout např. jen microSD karta. Existují ale i panely o velikosti 5,25″, které se montují do skříní počítačů. Ty pak často obsahují kromě samotné čtečky i řadu USB portů. Jedno však čtečky karet spojuje a tím je způsob propojení s počítačem. Obvykle k tomu slouží USB rozhraní.

Jak se se čtečkou karet pracuje

Čtečka karet sama o sobě není příliš složité zařízení (pro klasického běžného uživatele). Nejprve čtečku karet zapojíte (obvykle) přes USB kabel do počítače a poté do příslušného slotu čtečky vsunete správnou paměťovou kartu. S touto kartou pak můžete dále pracovat stejně jako s diskem nebo „fleškou“. Můžete kopírovat fotografie a videa do počítače, ale klidně i na paměťovou kartu nahrát třeba nějaký program. Paměťová karta je prostě klasický úložný prostor nejenom na fotografie.

Proč využívat čtečku karet

Čtečka karet se vám může hodit hned v několika situacích, když:

  • si svým neopatrným chováním nechcete zničit kontakty na fotoaparátu,
  • používáte rychlé karty, ale fotoaparát má starší USB rozhraní,
  • chcete pohodlně kopírovat data mezi různými kartami.

Nevím jak vy, ale já se snažím ke svému zařízení „chovat slušně“. Doposud se mi nepodařilo zničit nebo vyviklat žádné kontakty. To však nemohu říci o svých známých, kteří vcelku pravidelně řeší jistý problém. „Ten telefon má už zase nějaký vyrvaný napájení, nebo co…“ Následují dotazy na servis, který levně opraví USB konektor.

Má zkušenost je taková, že když už ve fotoaparátu „zapomenete“ USB kabel, obvykle konektor nezničíte tím, že o něj zakopnete. Na druhou stranu, když budete zakopávat příliš často, jednou to konektor nevydrží a uvolní se, nebo rovnou zničí. V takovém případě se čtečka karet může hodit. Kontakty na paměťových kartách sice také nejsou věčné a časem se ošoupou, ale jedná se o spotřební zboží. Nekupujete si přeci paměťovou kartu na celý život (stejně jako foťák, auto, disk do počítače…).

V případě, že váš fotoaparát má pomalé USB 2.0 rozhraní, ale používáte rychlé paměťové karty, může se čtečka hodit. Tedy samozřejmě za předpokladů, že čtečka i počítač využívají modernější USB rozhraní 3.1 Gen 1 a novější.

Někteří fotografové z jistých důvodů potřebují co nejrychleji zkopírovat data z jedné karty na druhou. V takovém případě také skvěle poslouží čtečka karet. Do ní vložíte zdrojovou i cílovou paměťovou kartu a spustíte kopírování. Bez čtečky karet byste museli data nejprve kopírovat do počítače či kamkoliv jinam a posléze zpět na cílovou kartu.

Ne každá čtečka karet umožňuje rychlé přímé kopírování / přesun dat z jedné karty na druhou. Musíte se zeptat výrobce, zapátrat v manuálu, nebo si funkci vyzkoušet. Pokud čtečka karet toto rychlé kopírování nepodporuje, při pokusu o něj se objeví chyba.

Jak na rychlé přesuny dat

Máte opravdu rychlé paměťové karty? Potřebujete z nich zkopírovat data na jiné zařízení pokud možno co nejrychleji? V tom případě potřebujete i rychlou čtečku karet. Též potřebujete odpovídající kabel a samozřejmě komunikační rozhraní mezi čtečkou karet a zařízením. V dnešní době (počátek roku 2019) je tímto rychlým rozhraním USB rozhraní verze alespoň 3.1 Gen 1. To má teoretickou přenosovou rychlost 625 MB/s. Je tedy o dost rychlejší než dnešní nejrychlejší paměťové karty.

Píše se rok 2019 a nejrychlejšími paměťovými kartami jsou karty CFast 2.0 s rychlostí čtení a zápisu lehce přes 500 MB/s. V roce 2023 jsem udělal aktualizaci. Nejrychlejší karty jsou typu CFexpress typu B s maximální rychlostí čtení 1800 MB/s a s maximální rychlostí zápisu 1700 MB/s. Pro takové rychlosti již výše uvedené USB rozhraní nestačí. Potřebovali byste alespoň USB 3.2 Gen 2×2 a novější. Toto rozhraní již dovoluje přesunout 2,5 GB/s. Novější verze (USB4 z roku 2019) „protlačí“ dvojnásobek.

Tímto rozhraním musí disponovat jak čtečka karet, tak i počítač či jiné zařízení, do kterého chcete data kopírovat / přenášet. Toto zařízení musí mít rovněž dostatečně velký a rychlý prostor pro uložení dat z paměťové karty. Ideálně tedy moderní SSD disk.

Pokud dodržíte pravidla výše, můžete se pustit do opravdu rychlého kopírování dat.

Existuje ideální čtečka karet?

Zde je to trochu na zamyšlení. V první řadě hledáte čtečku takových paměťových karet, který hodláte používat. Na fotografii čtečky výše vidíte sloty pro 4 druhy dnes nejpoužívanějších paměťových karet. Existují ale i takové čtečky, které mají více slotů pro stejný typ karty. Nicméně, viděl jsem i čtečku karet, která měla slot pouze pro jeden typ. Kupříkladu do notebooků se často instaluje právě čtečka karet jen pro SD paměťové karty.

V druhé řadě si rozmyslete, jakou potřebujete rychlost přenosu. Zbytečně nevyhazujte peníze za super rychlou čtečku karet s úžasně rychlým rozhraním, pokud do ní hodláte vkládat pomalé paměťové karty. Snad jen jako možnou investici do budoucna. Nejste-li si jistí, jak to s tou rychlostí u vaší vysněné nové čtečky je, zkuste najít na internetu nějaké recenze, příp. uživatelské testy. Pokud máte tu možnost, čtečku karet si otestujte sami.

Potřebujete často a rychle kopírovat či přesouvat data mezi jednotlivými kartami? Zaměřte se na informaci, zdali to dotyčná čtečka karet vlastně dokáže. To byste měli zjistit buď z manuálu, tak přímo od výrobce.

Osobní zkušenost

Jak jsem již psal v úvodu, vlastním a využívám čtečku karet Kingston. Konkrétně model FCR-HS4 (na obrázku výše). Ten podporuje jak rychlé CF, tak i UHS-II SD karty společně s moderním rozhraním USB 3.1 Gen 1. K tomu mi dělají společnost právě tyto paměťové karty:

  • SanDisk CompactFlash Extreme Pro® 64GB 160MB/s,
  • SanDisk SDXC Extreme Pro® 64GB 95MB/s UHS-I U3 V30,
  • SanDisk SDXC Extreme Pro® 64GB 300MB/s UHS-II U3,
  • + jejich 32 GB varianty.

Ve výše uvedené čtečce paměťových karet pak dosahují přibližně těchto rychlostí při kopírování a zapisování dat:

  1. karta čtení: 160 MB/s, zápis: 145 MB/s,
  2. karta čtení: 95 MB/s, zápis 90 MB/s,
  3. karta čtení: 250 MB/s, zápis: 210 MB/s.

Testováno v systému Windows 10 Pro, s moderním procesorem Intel® Core™ i7 a rychlým SSD diskem s NVMe rozhraním.

Uvedená čtečka karet mi slouží od ledna roku 2017. V roce 2023 proběhla drobná revize tohoto článku. Do čtečky karet stále pravidelně cpu CF i SD paměťové karty. Prozatím vše probíhá bez problémů. Žádné nenačtení karty, nebo problém při přesunu dat. Všechno šlape tak, jak má.

Závěrem

Jak píši v úvodu, čtečka karet poslouží jako velmi povedené příslušenstvím pro řadu fotografů. Minimálně pro ty, kteří chtějí rychle a relativně pohodlně přesouvat svá data z paměťových karet. Rozhodně to ale neznamená, že čtečku opravdu nutně potřebujete. Některé fotoaparáty mají již rychlejší USB rozhraní v sobě a tak si zde vystačíte pouze s propojovacím kabelem. Ale když se vrátím ke čtečkám – uvědomte si, že ne každá čtečka podává tak skvělé výkony, o kterých píši. Věřím, že jich existuje mnoho, které jsou jednoduše pomalé, protože nemusí využívat nejmodernější rozhraní, nebo používají k přenosu jednodušší a levnější elektroniku. Několik čteček paměťových karet najdete na této uvedené stránce Camera Memory Speed. Na téže stránce najdete i jejich testy s různými paměťovými kartami.

2 komentáře u „Čtečka karet

    1. Dobrý den, prakticky všechny nynější čtečky paměťových karet dokážou pracovat i s velmi starými kartami s velikostí klidně 128 MB. Co je ale potřeba si pohlídat, zdali čtečka karet podporuje správný typ paměťové karty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *