USB rozhraní

USB rozhraní ve fotoaparátu

USB rozhraní dnes (rok 2021) najdete prakticky ve všech počítačích, mobilech, ale i fotoaparátech. Není mnoho lidí, kteří by nikdy neslyšeli o tzv. „USBčku“. USBčko prakticky totálně ovládlo veškerou elektroniku. Všude tam, kde chcete něco připojit, přesunout nějaká data, ale třeba i nahrát firmware… tam všude najdete nějaké USB rozhraní.

Protože se toto rozhraní nevyhnulo ani fotoaparátům, je vhodné se o něm dozvědět něco více. Obzvláště nové fotoaparáty, čtečky karet a počítače mohou oproti těm starším přesouvat fotografie opravdu velkou rychlostí. To všechno právě díky USB rozhraní. Není tedy úplně k zahození se dozvědět něco málo více…

Co je to USB rozhraní

USB je datová sběrnice (skupina vodičů), která slouží ke komunikaci zařízení, resp. k přenosu dat a řídicích povelů. Pomocí USB si mezi sebou „povídají“ obvykle dvě zařízení. Není však problém, aby si vzájemně povídalo zařízení více.

Logo USB rozhraní | moje Tajemno
Logo USB – přesně tohle můžete vídat na kabelech.

Pod pojmem USB si tedy nelze představovat jen nějaký konektor nebo kabel. Ve skutečnosti je to i elektronika, která se stará o všechny ty datové přenosy. Proč to zde zmiňuji? Řada lidí se domnívá, že když jsou přenosy pomalé, „stačí koupit lepší USB 3 kabel a je to“. Ve skutečnosti je problém rychlých přenosů dat pomocí USB rozhraní trochu složitější. Rozhodně nestačí „jen koupit kabel“. Mnohdy je třeba vyměnit rovnou celou elektroniku i s konektory.

Co lze přes USB připojit

Přes USB rozhraní lze připojit opravu velkou škálu různých zařízení:

  • klávesnice,
  • myši,
  • fotoaparáty,
  • tiskárny,
  • mobily a tablety,
  • čtečky paměťových karet,
  • grafické tablety,
  • tzv. flešky,
  • externí disky,
  • ale i větráčky,
  • lampičky,
  • UPS zajišťující nepřetržitou dodávku el. energie,
  • externí zvukové i grafické karty,
  • a mnoho a mnoho dalšího.

Jak vidíte, k USB rozhraní lze připojit prakticky cokoliv. Koneckonců je s námi již přes 20 let. To není v IT technice rozhodně málo.

K čemu USB rozhraní slouží

Jak již bylo napsáno – USB rozhraní slouží k propojení dvou a více zařízení. V souvislosti s fotoaparáty a jejich příslušenstvím se nejčastěji využívá k:

  • přesunu fotografií / videí z fotoaparátu do počítače,
  • téže přesunu, jen s pomocí čtečky paměťových karet,
  • nastavení fotografického příslušenství:
    • např. ostření u objektivů Sigma, práce s blesky,
  • nahrávání firmwaru do některých zařízení (objektivů, blesků…),
  • kalibraci monitorů a výstupu tiskáren za pomocí sond,
  • záloze dat na externí úložná zařízení.

Jak USB vlastně vypadá

USBčko má mnoho podob (bohužel). Je to dáno tím, že se toho rozhraní postupně vyvíjelo a bylo třeba se přizpůsobovat určitým požadavkům. Na fotografii níže proto můžete vidět aktuální vzhled konektorů, které můžete najít na různých zařízeních. Do těchto konektorů se připojují odpovídající USB kabely. Žluté obdélníčky jsou jednotlivé kontakty. Jak vidíte, USB 1.0 až 2.0 mají o dost méně kontaktů než moderní USB 3.0 a výše. Na druhou stranu lze přes modernější USB rozhraní přenášet data mnohem rychleji než v minulosti.

Konektory USB rozhraní | moje Tajemno
Konektory pro USB rozhraní. Pro zvětšení klikněte.

Ne každý si po zhlédnutí obrázku výše dokáže představit, jak takové USB konektory vypadají. Proto doporučuji navštívit odkaz na Wikipedii.

Proč je USB taková „věda“?

V první řadě to jsou právě ony kontakty, konektory a odpovídající kabely, které nejednomu člověku dokáží zamotat hlavu. Například do nového konektoru typu A (verze 3.x) lze bez problémů připojit kabel typu A (verze 2.x). Nicméně v takovém případě bude maximální rychlost přenosu stejná, jako v případě starého USB rozhraní (verze 2.0).

Problém s kabely naštěstí velmi často vyřeší výrobci za vás tím, že k novému fotoaparátu kabel jednoduše přibalí. Samozřejmě se může stát, že fotoaparát kupujete z druhé ruky, kabel si zničíte, nebo je vám odcizen. V takovém případě problém opět často vyřeší výrobci sami. Jednoduše vám v manuálu k fotoaparátu řeknou, jaký kabel je pro váš fotoaparát nejlepší.

Nicméně najdou se i tací, kteří se vám budou snažit házet klacky pod nohy. Příkladem je Canon se svým fotoaparátem Canon EOS 7D Mark II, o kterém zde často píši. Ten chtěl pravděpodobně vydělat na originálním příslušenství. Proto také v manuálu uvádí, že k propojení s fotoaparátem je třeba propojovací kabel IFC-150U II. Ten se sice po vydání fotoaparátu (roku 2014) v českých e-shopech vyskytoval, nyní je však nedostatkovým zbožím. Ne, že by tento kabel nebyl k nalezení, nicméně neprodávají ho všude. Přitom se prakticky jedná o klasický USB kabel verze 3.0. Na jednom konci najdete konektor micro-B a na druhém konektor typu A. Neznalý člověk se však na tento konektor kouká a často si říká: „To je něco jiného, než co strkám do mobilu.

Rychlost USB rozhraní

Druhým kamenem úrazu jsou právě ony rychlosti přenosu dat. Ideálně mezi fotoaparátem a počítačem. Zde se vše odvíjí právě od použitého USB rozhraní a samozřejmě také kabelů.

Vezmu to od konce – kabely. K využití plného potenciálu novějšího rozhraní je třeba zakoupit odpovídající kabely. Ty na první pohled poznáte mimo jiné tak, že mají mnohem více kontaktů (viz srovnávací obrázek výše). Kromě toho samozřejmě záleží i na kvalitě provedení…

Člověk dnes šetří na všem možném. Bohužel často na špatném místě. Není to ani tak dávno, co jsem viděl sadu 5 propojovacích kabelů na Wish za 25 Kč. Ty si nakonec koupil můj známý. Po pár dnech po jejich převzetí mi od něj přišel první dotaz. Přišlo mi: „Ahoj, koupil jsem si z Číny kabely. Ze začátku v pohodě, ale nyní fungují jen občas.“ Kabely jsem si od něj tedy půjčil a následně bohužel zjistil, že je někdo vyrobil z velmi slabého měděného drátu. Byla to tedy jen otázka času, než se kabely polámou / přetrhají.

S USB kabely je to obdobné jako s kabely HDMI pro propojení počítače / fotoaparátu a monitoru. Pokud nejsou HDMI kabely kvalitní, přenos obrazu se může různě sekat, „rozkostičkovat se“, nebo dočasně vypadnout úplně. Kabely je třeba vyrábět z dostatečně kvalitních materiálů a s dostatečným stíněním proti okolním ruchům (především těm elektrickým). Jenže to se však takhle přes internet, ale i pohledem, jaksi špatně pozná. Kupujte proto příslušenství alespoň od ověřených značek a ne těch bezejmenných.

Verze a rychlost USB rozhraní

Nyní již k samotným verzím a rychlostem USB rozhraní. Vytvořil jsem jim menší tabulku.

VerzeRok vydáníTeoretická maximální rychlost
1.01996190 kB/s
1.119981,5 MB/s
2.0200060 MB/s
3.0*2008625 MB/s
3.1*20131,25 GB/s
3.2**20172,5 GB/s
4.0***20195 GB/s
4.0 verze 2202210 GB/s
Verze USB rozhraní a jejich teoretická maximální rychlost

Označení výše je v řadě z nás nějakou dobu takříkajíc zakořeněné. Takto se vyskytuje na mnoha stránkách. Bohužel došlo k jistým změnám. Označené verze jednou hvězdičkou totiž již oficiálně neexistují. USB verze 3.0 se nyní jmenuje USB 3.1 Generation 1. Stejný osud potkal i bývalé USB 3.1 – přejmenovalo se na USB 3.1 Generation 2.

Ještě dnes má řada fotoaparátů rozhraní USB 2.0. Při přesunu přes toto rozhraní budete v reálných podmínkách přesouvat fotografie rychlostí max. kolem 50 MB/s. Těch chybějících 10 až 15 MB/s „ukousne“ režie samotného rozhraní. Může se to zdát i tak dost, ale když chcete z paměťové karty přesunout 64 GB, docela to trvá. Jinak řečeno to znamená, že váš počítač má na 20 minut co dělat.

Máte-li ve fotoaparátu výše rychlou kartu, lze toto čekání urychlit. Chce to však na počítači vlastnit rozhraní alespoň USB 3.1 Gen 1, nebo Gen 2 a odpovídající čtečku karet. Vyndáte z fotoaparátu paměťovou kartu, vložíte ji do čtečky karet a data z karty uložíte. Fotografie z Compact Flash karty SanDisk Extreme Pro® 64GB do počítače uložíte za přibližně 8 minut. Kartu téže značky formátu Secure Digital s rozhraním UHS-II do počítače uložíte za přibližně 5 minut.

Výše uvedené časy jsem si nevycucal z prstu. Jsou odpozorované z vlastní zkušenosti. Od jisté doby využívám převážně karet SanDisk. Konkrétně karet CF i SD verze Extreme Pro® o velikostech 64, nebo 128 GB.

USB 3.2 a jeho rychlosti

V roce 2019 dojde k rozšíření USB rozhraní verze 3.2 do nových počítačů a do dalších periférií. Toto rozhraní má však opět nastaveno značně matoucí označení (viz tabulka níže). A mimochodem… abyste mohli využívat maximální rychlost, bude třeba použít pouze konektor typu USB-C. Ten totiž může ke komunikaci mezi zařízeními využívat rovnou 2 řady vodičů. Ostatní konektory tolik vodičů nemají.

S tímto rozhraním se naštěstí nepojí žádná změna konektorů ani kabelů.

OznačeníTeoretická maximální rychlostMarketingové jméno
USB 3.2 Gen 1625 MB/sSuperSpeed USB
USB 3.2 Gen 21,25 GB/sSuperSpeed USB 10 Gbps
USB 3.2 Gen 2×22,5 GB/sSuperSpeed USB 20 Gbps
Rozhraní USB 3.2 – jeho různé generace a rychlosti rozhraní

USB 4.0

Stejně jako u USB 3.2 je i u USB 4.0 opět trochu zmatek se značením. Vlastně bych řekl, že je to pro obyčejného člověka docela blázinec. Kdo se v tom všem má vyznat? Každopádně v tabulce níže jsou rychlosti nového USB 4.0 rozhraní společně s marketingovým jménem. Snad už se to v následujících letech měnit nebude.

OznačeníTeoretická maximální rychlostMarketingové jméno
USB4 Gen 2×11,25 GB/s
USB4 Gen 2×22,5 GB/sUSB4 20
USB4 Gen 3×12,5 GB/s
USB4 Gen 3×25 GB/sUSB4 40
USB4 ver. 2.010 GB/s
Rozhraní USB 4.0 – jeho generace, verze a rychlosti rozhraní

Jen několik malých připomínek na konec. Zřejmě ani sami výrobci si nejsou jisti, rozhraní USB 4.0 vlastně nazývat / značit. Někdy píšou o USB4, jindy o USB 4.0. Stejně je na tom marketingové jméno tohoto USB rozhraní. Už jsem četl o USB 20, ale i o výše uvedeném USB4 20, nakonec i o USB 4 20Gbps. Tak uvidíme časem… Případně to tu později aktualizuji.

A je to tady zase! V roce 2022 vyšla nová verze rozhraní USB4. Konkrétně se jmenuje USB4 verze 2.0. Teoretická maximální rychlost je uvedená v tabulce výše. Další označení, příp. marketingová jména, doplním, jakmile vše bude známo. Dovolím si tvrdit, že tato verze kandiduje na cenu „Nejzmatenější označení USB rozhraní“.

Jak dosáhnout nejvyšší rychlosti přenosu dat

Hodně fotografů řeší u svých fotoaparátů nějakým způsobem rychlost, namátkou:

  • rychlost odezvy na stisk tlačítek,
  • maximální rychlost kontinuálního snímání,
  • maximální rychlost snímání videa,
  • rychlost ukládání fotografií při kontinuálním snímání,
  • ale také rychlost přenosu fotografií a videí do dalších zařízení.

Jak tedy dosáhnout maximální rychlosti při přesunech dat mezi fotoaparátem a počítačem? V první řadě to chce rychlou paměťovou kartu. Já osobně využívám tyto tři typy paměťových karet od SanDisku (+ jejich 32 GB varianty):

  • CompactFlash Extreme Pro® 64GB 160MB/s,
  • SDXC Extreme Pro® 64GB 95MB/s UHS-I U3 V30,
  • SDXC Extreme Pro® 64GB 300MB/s UHS-II U3.

Máte-li na počítači i fotoaparátu nejnovější USBčko (verze 3.1 Generace 1, 2, či verzi 3.2), máte napůl vyhráno. V tom případě stačí už jen počítač s fotoaparátem propojit vhodným kabelem a data mezi zařízeními přesunout. Tedy za předpokladu, že v počítači nebude extra pomalý disk, který by přenos brzdil.

Máte-li ve fotoaparátu starší verzi USBčka (verzi 2.0), ale na počítači novější, pomůže rychlá čtečka karet. V tomhle případě mohu doporučit čtečku Kingston FCR-HS4. Ta totiž zvládá data do počítače přenášet opravdu rychle a rozumí si i s novějšími UHS-II kartami.

Jestli má váš fotoaparát novější USBčko, ale počítač pouze staré, není moc na výběr. Ani čtečka karet nepomůže. V tomto případě je to stejné, jako kdyby měly obě dvě zařízení starší verzi USBčka (tedy verzi 2.0). V takovém případě bude přenos dat rychlý cca 43 až 50 MB/s.

Osobní zkušenost

Když se v počítačích začalo rozšiřovat USBčko, s nadšením jsem vše kolem něj sledoval. Do verze 3.x mi bylo vše jasné. Existovalo v podstatě „pouze“ 6 konektorů. Zdá se to hodně, ale člověk, který se pohybuje ve světě IT se s nimi dokázal rychle sžít. S příchodem nové verze USB rozhraní se situace trochu zkomplikovala. Nejen, že přibyly další konektory a kabely, ale navíc vznikly i jisté rozdíly se značením.

Kupříkladu se nové konektory USB 3.1 Gen 1+ začaly do počítače montovat v modré barvě (pro odlišení od starých). Jenže ne do všech. Někde jsou stále v klasickém černém provedení, jinde v červeném a jinde ve žluté barvě. Proč jsou takto barevně odlišeny obvykle snadno zjistíte z manuálu k počítači. Je to však na první pohled dosti matoucí…

S novou verzí USB přišel i jistý chaos. Člověk by čekal, že všechna zařízení postupně přejdou na novější rozhraní, ale to se nestalo. Ne všechna zařízení totiž rychlejší rozhraní využijí, a proto zůstávají u pomalého USB 2.0. Ne, že by mi to nějak vadilo… Ale stačí trocha nepozornosti a klávesnici zapojíte klidně do USB 3.1, zatímco foťák s rychlým USB pak do pomalejší verze 2.0.

Je stará verze USB opravdu takový problém?

Věřím, že pro fotografy, které musí svou práci co nejrychleji odevzdat či zpracovat, může být stará verze rozhraní problém. Tito fotografové jistě plně využijí výhod novějších rozhraní. Obzvlášť, pokud se fotografováním živí.

Mě pomalejší USB rozhraní zase tolik nevadí. V drtivé většině případů se po návratu domů z velkého focení věnuji očistě fotoaparátu, nebo koupeli a následnému spánku. V takovém případě mi je úplně jedno, jestli budu data kopírovat klidně i 30 minut. Obzvlášť, když mi samotná základní očista fotoaparátu a jeho příslušenství trvá obvykle něco kolem 20 minut. Pokud bych si však mohl vybrat, raději bych měl všechna svá zařízení vybavena rychlejším a novějším rozhraním. Koneckonců čím rychleji budou fotky v počítači, tím dříve je mohu zálohovat na další místa.

Závěrem

Díky několika verzím a typům konektorů může USB rozhraní do jisté míry působit určité zmatky. Pokud vám nebude pasovat kabel, nepodléhejte panice. Nejprve si k vašemu zařízení vyhledejte patřičnou dokumentaci. Z ní obvykle snadno zjistíte vše potřebné. Při nejhorším odneste svůj fotoaparát (nebo jiné zařízení) do nejbližšího elektro-obchodu. Zde by vám měli velice snadno pomoci s výběrem nejvhodnějšího kabelu pro propojení vašeho zařízení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *