Neoriginální baterie

Neoriginální baterie

Dříve jsem se rozepisoval na téma, zda je lepší používat fotoaparáty na baterie či akumulátory. Dnešní článek bude na téma neoriginální baterie. Značná část fotografů totiž neoriginální baterie používá, nebo se rozmýšlí, zda je bude používat.

Mohou neoriginální baterie poškodit můj fotoaparát?

Jak je to s výdrží neoriginálních baterií?

Slyšel jsem, že neoriginální baterie mohou třeba explodovat. Je to pravda nebo tím výrobci originální techniky nutí zákazníky kupovat jejich produkty?

Neoriginální baterie jsou mnohdy o dost levnější než ty originální? Do čeho se tedy vyplatí investovat?

Dovolím si ještě takovou vsuvku. Píši sice o bateriích, ale prakticky to jsou akumulátory. Nicméně značná část lidí nerozlišuje baterie od akumulátorů a říkají všemu „dobíjecímu“ prostě baterky. Rozhodl jsem se tedy v tomto článku používat většinou pojem baterie.

Neoriginální baterie a nebezpečí jejich používání

Výrobci fototechniky mají dobrý důvod propagovat pouze svojí značku. Jednak proto, že tím samozřejmě zvedají tržby. A jednoduše také proto, že výrobky ostatních výrobců nezaručují takovou kvalitu jako ty jejich. Jak je to ale s neoriginálními bateriemi?

Mohou neoriginální baterie poškodit fotoaparát?

Ano, mohou! Velice snadno. Problém je v tom, že přes plastový obal není do baterie vidět. Nelze tedy odhalit chyby ve výrobě. Mimochodem, i kdyby byl obal průhledný, asi bychom zmetky stejně na první pohled nepoznali. Výrobci originálních baterií si nemohou dovolit chybovat (i když se tak občas stane). Výroba baterií tak prochází jistým vývojem a také následným testováním. Proto jsou originální baterie tak drahé.

Neoriginální baterie jsou mnohdy od zdlouhavého testování (a někdy i vývoje) částečně oproštěny. Ceny neoriginálních baterií jsou tak mnohonásobně nižší. Bohužel jejich kvalita nemusí být zrovna na dobré úrovni. Může se například stát, že při nabíjení se neoriginální baterie zahřeje natolik, že vzplane, nebo rovnou exploduje. To samé se může stát přímo ve fotoaparátu. Například vlivem otřesu se v nekvalitní neoriginální baterii uvolní nějaká část, baterie se začne zahřívat a „rozteče se“.

Jestli se tak stane nebo ne, nedokáže nikdo na první pohled odhalit. Může se to stát a nemusí. Neoriginální baterie jsem používal asi 3 roky u fotoaparátu Canon EOS 350D. Výsledek používání byl takový, že neoriginální baterie se zahřívaly úplně stejně jako ty originální. Dobíjely se o cca hodinu déle a ve fotoaparátu vydržely znatelně více snímků. Nevydržely však časté nabíjení a po cca 3 letech ztratily značné množství své kapacity. Nikdy nevzplanuly, nikdy se nebezpečně nenafoukly, nikdy za 3 roky používání neexplodovaly.

Originální akumulátor Canon LP-E6
Originální akumulátor Canon LP-E6

Výdrž neoriginálních baterií do fotoaparátu

Možná jste si při porovnávání baterií všimli, že neoriginální baterie mívají o něco větší kapacitu (mAh) než baterie originální. Ano, to opravdu souhlasí. Tento rozdíl je někdy menší, jindy markantnější. Bohužel to přináší několik problémů. Například to, že některé originální nabíječky nedokážou neoriginální baterie plně nabít. Proto se některé neoriginální baterie prodávají i s upravenou nabíječkou. Jindy kupříkladu vzniká při nabíjení větší „odpadní teplo“, které může způsobit nechtěné problémy.

V závislosti na kvalitě výroby pak může nastat další nepříjemná věc. Neoriginální baterie mohou ztrácet svojí kapacitu rychleji než ty originální. To má za následek to, že jednou na jedno nabití vyfotíte 500 fotek, pod druhé 490 fotek, atd. Kamarád měl dokonce tak „zničený“ akumulátor, že hlásil vybití po cca 20 snímcích. I přes to ho pak nechával přes 2 hodiny opět nabíjet. Neuvěřil bych, kdybych to sám neviděl.

Neoriginální baterie / akumulátor Canon LP-E6
Neoriginální akumulátor kompatibilní s Canon LP-E6

Ceny neoriginálních baterií

Jak již bylo zmíněno, delší vývoj a testování originální techniky se mnohdy promítne také na ceně. Neoriginální akumulátory, či chcete-li baterie, obvykle neprochází tak důkladnými testy. Navíc u těch neoriginálních kusů až tak nezáleží na „značce“. Ceny jsou proto nižší.

Osobní zkušenost

Neoriginální akumulátory do mého stařičkého Canonu jsem používal opravdu léta. Jednalo se o kusy bez označení výrobce, takže nějaké „no name“. Oproti originálním stály o bezmála 40 % méně. Jejich udaná kapacita byla o 45 % větší. Výdrž byla enormní.

Originální baterie měla po pěti letech používání kapacitu cca 620 snímků (nová kolem 700 snímků). Dvojice nových neoriginálních baterií v bateriovém gripu vydržely dohromady cca 2400 snímků. O rok později měly kapacitu „pouze“ 2200 snímků.

Ačkoliv originální nabíječka neoriginální akumulátor bez většího problému nabila, trvalo ji to asi o hodinu déle. Často jsem chodil kontrolovat teplotu akumulátorů i samotné nabíječky. Po roce strachování se mě to přestalo bavit. Po třech letech jsem se akumulátorů zbavil. Vlastně i celého fotoaparátu, který mi vypověděl službu.

Výběr neoriginálního akumulátoru však chvilku trval. Nekupoval jsem „na slepo“, ale předem jsem, dle různých komentářů a názorů, hodně vybíral. Bál jsem se totiž zničení mé techniky. Nakonec se však povedlo.

Doporučit nějaký konkrétní model je těžké. Někteří chválí akumulátory Hähnel, jiní jsou spokojeni ještě s levnějšími alternativami.

Závěrem

Ať už se rozhodnete pro baterie, resp. akumulátory, originální či neoriginální, dejte si pozor. Není úplně od věci občas zkontrolovat teplotu a chování nabíječky a akumulátoru. Ačkoliv se to zřejmě nestává často, nebezpečí nehody je rozhodně větší než u originálních výrobků. Výhody v podobě výdrže ale za to riziko vcelku stojí. Na druhou stranu když už jste si pořídili drahou zrcadlovku, proč se strachovat a šetřit zrovna na této součástce? Je to prostě na vašem zvážení.

Takže opatrně…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *