Jak aktivuji živý náhled

Jak aktivuji živý náhled

Tentokrát do Fotoporadny přišly celkem 3 dotazy na téma živý náhled (z angl. Live View).

Koupila jsme si starší zrcadlovku a asi zde nefunguje Live View, nebo nevím. Co s tím?

Je možné, že má zrcadlovka nemá živý náhled? Nebo ho jen neumím zapnout?

Četl jsem, že Live View dokáže výrazně usnadnit práci. Ale asi se mi jej nedaří aktivovat. Jak to udělám?

Živý náhled neboli Live View

Pokud netušíte, co je to živý náhled, doporučuji kliknout na odkaz vlevo. Zároveň doporučuji článek s názvem LCD hledáček. Zde rovněž najdete základní odpovědi na to, co to ten živý náhled vlastně je.

LCD hledáček, Live View a živý náhled
LCD hledáček je při natáčení video záběrů přes zrcadlovku jediný možný způsob, jak scénu kontrolovat. Zrcátko je totiž trvale zvednuto a zabraňuje tak kontrolovat scénu přes TTL hledáček.

Jak spustit živý náhled

Výhody živého náhledu není třeba příliš rozebírat. Pokud má váš fotoaparát navíc možnost vyklopit zadní LCD displej, je živý náhled ideální pomůcka. Můžete s ním totiž pohodlně fotografování „ze země“, nebo „ze vzduchu“ a při tom nemusíte dělat žádné akrobatické kousky.

Živý náhled se zpravidla aktivuje nějakým z tlačítek na zadní straně fotoaparátu. Záleží na výrobci a typu fotoaparátu. Např. Canon EOS 7D Mark II má tlačítko pro zapnutí / vypnutí živého náhledu vyobrazené níže. Obvykle se však nachází na snadno dostupném místě.

Živý náhled u Canon EOS 7D Mark II
Zde lze aktivovat živý náhled u Canon EOS 7D Mark II

A ještě jeden příklad, tentokrát u Canon EOS 50D, rovněž níže.

Živý náhled u Canon EOS 50D
Tlačítko pro živý náhled u Canon EOS 50D

Čtenáři stránek mě upozornili na nezvyklý způsob aktivace živého náhledu (na dnešní dobu) u Canon EOS 40D. Podávejte se na obrázku dole sami, jak lze živý náhled u tohoto fotoaparátu aktivovat.

Živý náhled - Live View - Canon EOS 40D
Dnes trochu nezvyklé spouštění živého náhledu u staršího fotoaparátu Canon EOS 40D

Vypnutí živého náhledu

Občas se (například z nepozornosti) stane, že si funkci živý náhled v menu fotoaparátu zakážete. U výše zmiňovaného Canon EOS 7D Mark II najdete toto nastavení v červeném menu v páté části. Následně stačí funkci povolit a vše už funguje tak, jak by mělo.

Starší zrcadlovky a živý náhled

Některé zrcadlovky neměly živý náhled vůbec. Týkalo se to například mé první digitální zrcadlovky Canon EOS 350D. Týkalo se to i jejího následovníka Canon EOS 400D. Nicméně Canon EOS 450D již touto funkcí disponoval. Přiznávám se, že netuším, jak to bylo například u konkurenční společnosti Nikon. Předpokládám však, že to bylo velice podobné a jejich první zrcadlovky tuto funkci rovněž neměly.

Odpovědi na téma Live View

Abych tedy odpověděl na otázky v úvodu. Některé zrcadlovky funkcí živého náhledu, tedy Live View opravdu nedisponují. Samozřejmě někdy může jít i o chybu přístroje. Nedochází k ní však příliš často. Vlastně jsem se ještě s takovou chybou nesetkal. Ale v elektronice se může pokazit kde co, takže…

Osobní zkušenost

Starší zrcadlovky většinou funkcí Live View prostě nedisponují. S tím se nedá nic dělat. Nicméně nevím o žádném moderním fotoaparátu, který by tuto funkci neměl. Je to něco, co dokáže v některých případech značně pomoci. Ať už při natáčení videí, tak samozřejmě i při samotném fotografování. Na LCD displeji totiž vidíte scénu tak, jak ji vidí i váš fotoaparát. Což právě může do značné míry pomoci.

Osobně však funkce živého náhledu příliš nevyužívám. Jednak proto, že tím při focení ztrácím jeden opěrný bod a jednak kvůli vysoké spotřebě elektrické energie z baterií. Při focení pomocí živého náhledu je totiž aktivován LCD displej (obvykle dost velký). Třetím důvodem je také to, že při slunečném počasí není na displeji stejně nic vidět.

Závěrem

Pokud vlastníte starší zrcadlovku, není vyloučeno, že funkci živý náhled prostě neumí. Nicméně není to zase kdo ví jaká tragédie. S fotoaparátem Canon EOS 350D jsem fotil léta a vystačil jsem si i bez této funkce.

Snad každá dnešní moderní zrcadlovka touto funkcí disponuje. Nemusíte se tedy bát, že byste snad byli ochuzeni. Pokud na živém náhledu trváte, nechte si tuto funkci před koupí předvést.

A ještě jedno upozornění. Některé živé náhledy jsou dosti pomalé. Tzn., zobrazují obraz s jistým zpožděním. Zvláště u levných a starších přístrojů. Berte to také v úvahu.

2 komentáře u „Jak aktivuji živý náhled

  1. Canon 40D na tlacitku „SET“, ale funkce LV se musela nastavit v menu.
    Že by to prestalo fungovat, jako že se to rozbije je blbost….

    1. Ano, Canon EOS 40D živý náhled spouštěl (na dnešní dobu) opravdu trochu zvláštně. Nicméně fotoaparát funkci živý náhled obsahoval. Článek však vznikl proto, že si několik fotografů koupilo velice staré zrcadlovky. Zde živý náhled nebyl přítomen. Jednoduše jej v té době zrcadlovky nepodporovaly. Bylo to nad jejich síly.

      Nicméně děkuji za poznámku. Není od věci do článku přidat i obrázek zrcadlovky Canon EOS 40D a její způsob spouštění živého náhledu, děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *