Vyplatí se investovat

Vyplatí se investovat do nové techniky?

Vyplatí se investovat do nového fotoaparátu? Na tuto otázku bohužel neexistuje jednoznačná odpověď. Velmi záleží na prioritách daného fotografa, a co tedy od nové techniky požaduje. Nicméně tyto dotazy chodí do Fotoporadny vcelku pravidelně.

V roce 2014 se ke mně dostala zrcadlovka Canon EOS 1200D v setu se základními objektivy. Na lepší objektivy nemám peníze. Chci se ale posunout někam dál. Vyplatí se mi investovat do fotoaparátu Canon EOS 850D? Mohu ho získat za trochu lepší cenu než v obchodě.

Vlastním skvělé tělo Canon EOS 5D Mark IV. Jak se ale dívám po internetu, spousta lidí přechází na bezzrcadlovky. Myslíte, že se mi vyplatí investovat do fotoaparátu Canon EOS R5?

Tak jde čas…

Občas přicházejí situace, kdy máte pocit, že vaše technika nepatří mezi nejnovější. Koneckonců vím, o čem mluvím. Svojí první zrcadlovku Canon EOS 350D jsem koupil jako tehdejší novinku na trhu (2005). Sloužila mi krásných 10 let, než závěrka definitivně vypověděla službu. V tu dobu se prodávala již zlevněná zrcadlovka Canon EOS 700D. Nově se totiž objevila její nástupkyně EOS 750D.

Vyplatí se po takové době investovat pár tisícovek do opravy? Není naopak lepší koupit si nový fotoaparát? V mém případě byla věc úplně jasná a přišel fotoaparát Canon EOS 7D Mark II. Souběžně s tím vznikly i tyto stránky, kde sděluji své zkušenosti.

Za jakých okolností by se mi vyplatilo investovat do opravy? Má to vůbec u takto staré techniky cenu? Domnívám se, že to cenu má. Oprava i starší techniky vyjde stále velmi levně (jsou-li k dispozici náhradní díly). Pokud bych fotografoval běžné dění kolem sebe a vyhýbal se expozičně náročným scénám a večernímu focení, nebyl by žádný problém. Klidně bych mohl dál používat stařičkou zrcadlovku ještě spoustu dalších let.

Kdy se vyplatí investovat do nové techniky?

Pokud rádi machrujete před ostatními, tak se vyplatí investovat do nového fotoaparátu pokaždé, kdy vyjde nová nejvyšší řada. U společnosti Canon je to přibližně každé 4 roky. U společnosti Nikon je to přibližně každé 2 až 4 roky. Nyní ale trochu vážněji!

Kdy se tedy vyplatí investovat do nového fotoaparátu? Především ve chvíli, kdy to situace vyžaduje a není možné to nějakým způsobem „obejít“. Typicky jde o případ, kdy fotíte např. výjimečné události a potřebujete velmi rychlé kontinuální snímání. To prostě nějakým trikem nezrychlíte.

Dalším příkladem může být focení určitých tmavých scén při zvýšené citlivosti ISO. Vzpomínám na vypravování známého, který se vydal fotografovat polární záři. Vyprávěl, že někdy musel nastavit citlivost ISO na hodnotu 2500, ale i více. Stejně to mají kolegové, co fotografují netradiční portréty v urbexovém prostředí. Zde ale mají trochu na výběr. Mohou např. použít externí blesky k osvětlení scény a tím snížit citlivost ISO. Jenže osvětlete takhle polární záři…

Dále se vyplatí investovat do nového fotoaparátu ve chvíli, kdy se chystáte vytvářet velmi kvalitní tištěné fotografie. Tím nemyslím obří plakáty na budovách, ale zejména velmi kvalitní velké formáty klasických fotografií. Zde se každý pixel navíc hodí. Nicméně pokud nebudou pozorovatelé stát vyloženě před fotografií, stačí rozlišení mnohem menší.

Jinak řečeno se vyplatí investovat do nové techniky ve chvíli, kdy nutně potřebujete nějakou funkci / schopnost / vlastnost a nestačí kvalitnější objektiv, příp. další příslušenství.

Kdy nemá smysl pořizovat nový fotoaparát

Zpravidla není třeba kupovat nový fotoaparát, pokud se domníváte, že potřebujete více megapixelů. Dnešní (bez)zrcadlovky mají megapixelů možná až zbytečně mnoho. Publikujete fotografie jen na sociální sítě? Kolik si myslíte, že na to potřebujete megapixelů? Facebook uvádí (rok 2021), že maximální šířka zobrazovaných fotografií je 2048 pixelů. Větší fotografie automaticky zmenší. V podstatě to znamená, že se do 5 Mpix hravě vejdete. Ani Instagram na tom není jinak. Navíc už v roce 2002 měly některé zrcadlovky 6 a více megapixelů.

Nový fotoaparát vám nejspíše příliš nepomůže ani v případě, že očekáváte (jako zázrakem) mnohem lepší zachycení scény. Výslednou kvalitu snímku více ovlivní kvalitní objektiv než nový fotoaparát. Osobně tvrdím, že se do kvalitního objektivu určitě vyplatí investovat (pokud jeho kvalit dokážete využít).

Když nad tím tak přemýšlím, ještě jsem si vzpomněl na jednu věc, kdy bych si naopak dokázal představit investici do nového fotoaparátu. Konkrétně, když senzor fotoaparátu dosahuje velmi malého dynamického rozsahu. V takovém případě (ve spojení s datovými RAW soubory) by se mohl nový fotoaparát vyplatit a omezit tak přepaly a špatný kontrast fotografie.

Vyplatí se investovat do Canon EOS 850D z EOS 1200D?

S paní jsme si vyměnili několik e-mailů. Já při tom zjistil, že se jedná o „univerzální fotografku“. Se svým fotoaparátem Canon EOS 1200D fotí prakticky všechno. Portréty, rychlejší sportovní akce, společenské akce a ráda by zkusila makrofotografii a nějaké to natáčení videí.

Nakonec jsme dospěli k závěru, že bude nový fotoaparát Canon EOS 850D rozhodně přínosem. Má vyšší rozlišení (to je v tomto případě nepodstatné). Fotoaparát nicméně dosahuje lepších obrazových výsledků. Je všeobecně rychlejší a řekněme univerzálnější (např. díky výklopnému dotykovému displeji, ale i delší výdrži akumulátoru, příp. vestavěné Wi-Fi). Navíc umí natáčet kvalitnější videa. Zde se opravdu vyplatí investovat.

Canon EOS 5D Mark IV, nebo Canon EOS R5?

Zde už to byl větší oříšek. Rozhodně nešlo říci – ano, vyplatí se investovat do Canon EOS R5. Na první pohled je to jasné. Nová EOS R5 dosahuje dle různých testů lepších hodnot (udělejte si srovnání např. na DxOMark). R5 má větší hloubku barev, lepší dynamický rozsah a poradí si s lehce vyššími hodnotami citlivosti ISO. Navíc má více megapixelů (což se může hodit) a kontinuální snímání dokáže fotografovat úžasnou rychlostí. I množství zaostřovacích bodů je na úplně jiné úrovni oproti EOS 5D Mark IV. Co teprve možnosti stabilizace, která s některými novými Canon RF objektivy dosahuje úžasných hodnot. Když zmiňuji nové objektivy… Kvalita a výkon nových RF objektivů je oproti starším objektivům s bajonetem EF zase o kus dále.

Vyplatí se investovat do Canon EOS R5 z Canon EOS 5D Mark IV ? | moje Tajemno
Vyplatí se investovat do přechodu ze zrcadlovky Canon EOS 5D Mark IV na bezzrcadlovku Canon EOS R5? Pro případné zvětšení klikněte.

Tak či onak je zrcadlovka Canon EOS 5D Mark IV i na dnešní poměry (rok 2021) opravdu velký dříč. Na jedno plné nabití akumulátoru s ní pořídíte velké množství fotografií. Ostří rychle a přesně. S vhodnými objektivy nafotíte nejednu svatbu, oslavu i sportovní klání a to v hodně dobré kvalitě obrazu. Vyplatí se tedy investovat do novějšího fotoaparátu? Po telefonické rozpravě s tazatelem se v tomto případě ukázalo, že stávající zrcadlovka dokonale pokrývá potřeby jejího majitele. Nová bezzrcadlovka s Canon RF objektivy by jistě byla ještě o kus lepší, ale při stávajícímu způsobu práce nepřináší výrazný posun. Naopak přináší problém s přenosem a zpracováním většího množství fotografií, resp. jejich celkové velikosti. Nicméně tazatel přiznává, že až si bude hledat náhradu za stávající zrcadlovku, nejspíše si uvedenou bezzrcadlovku pořídí. Stejně tak se těší na nové RF objektivy, které jistě odvedou velký kus práce.

Osobní zkušenost

Co mne tedy vedlo 10 let „tvrdošíjně“ fotografovat na stařičkou zrcadlovku? Inu, fotil jsem převážně venkovní akce pod sluncem. Za špatného světla zase jen setkání kamarádů a známých a tam na nějakém šumu pramálo záleželo. Za tu dobu není problém zjistit, co fotoaparát dokáže a kde jsou jeho limity. Moc dobře jsem věděl, co jsem schopen ještě vyfotit a co naopak nikoliv. To je velká výhoda, protože víte, do čeho se můžete klidně pustit, co nafotíte například s pomocí stativu a co nafotit vůbec nejde.

Když stařičký fotoaparát vypověděl službu, přesně jsem věděl, jaké parametry by měl mít můj nový fotoaparát. Samozřejmě tu byla možnost zůstat u stávajícího fotoaparátu a focení, ale já se chtěl posunout dále. Právě proto jsem zakoupil zde často zmiňovaný Canon EOD 7D Mark II. Ten totiž mé vysněné parametry splňoval a některé značně překonával.

Osobně to mám tedy nastavené tak, že se vyplatí investovat do nového fotoaparátu, ale jen, když to má opravdový důvod. Když už to nejde jinak. Pokud je vysněný fotoaparát sice o dost lepší, ale stávající prozatím plně vyhovuje, tak si jednoduše novou techniku nekoupím.

Závěrem

Až se budete rozhodovat, zda se vám vyplatí investovat do nového fotoaparátu, zvažte všechna pro a proti. Udělejte si seznam, ve kterém si zvýrazněte body, v čem vaše stávající technika pokulhává. Zároveň navrhněte možné řešení (dokoupit nový objektiv, nějaké přídavné příslušenství…). Pokud žádné vhodné řešení neexistuje, začněte přemýšlet, zdali se vyplatí investovat do nové techniky a kdy. Některé věci nesnesou odkladu, jiné počkají řadu let…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *