Utopený fotoaparát

Utopený fotoaparát včetně objektivu

Utopený fotoaparát je něco, co opravdu nepotěší. Přitom utopit fotoaparát nebo klidně celé fotografické vybavení není až tak velký problém. Stačí chvilka nepozornosti a fotoaparát vyletí z ruky, fotograf uklouzne do potoka, apod. Své o tom ví i čtenáři těchto stránek. S příchodem léta a prázdnin se objevilo podezřele hodně podobných dotazů.

Při brodění vody jsem uklouzl a brašna s vybavením spadla do potoka. V první chvíli jsem si myslel, že mám totálně „utopený fotoaparát“. Ukázalo se však, že je jen lehce navlhlý. Můžu s ním dál fotit, nebo je třeba nějaká prohlídka v servisu?

Mám doslova utopený fotoaparát. Spadla jsem s fotoaparátem včetně nasazeného objektivu do vody. Vyndala jsem baterku, fotoaparát vysušila, ale nyní trochu zlobí. Co s tím? Je servis nevyhnutelný?

Při fotografování u moře se mi podařilo utopit fotoaparát ve vlnách. Pokusil jsem se fotoaparát hned vysušit, ale je na něm zaschlá sůl. Může to být problém?

Dnešní rada tedy bude na téma „jak na utopený fotoaparát“. Hurá do toho.

Utopený fotoaparát

V první řadě je třeba rozlišit, jestli máte opravdu „utopený fotoaparát“, anebo byl fotoaparát vystaven pouze zvýšené vlhkosti. V prvním případě to může být pěkný průšvih. V případě druhém obvykle stačí počkat, až fotoaparát a objektiv proschnou. Koneckonců s kondenzovanou vodou se fotografové setkávají celkem často. V zoologických zahradách, v zimě, apod. V takových případech je samozřejmě také třeba dávat pozor na techniku. Nicméně následky obvykle nebývají tak fatální, jako když máte doslova utopený fotoaparát. Po několikahodinové „vysušovací kůře“ bude fotoaparát pravděpodobně fungovat (jedná-li se tedy o druhý případ).

Fotografování u vody a utopený fotoaparát | moje Tajemno
To si tak jdete potokem a netušíte, že za chvíli budete mít doslova utopený fotoaparát. Pro případné zvětšení klikněte.

Voda ve fotoaparátu

Ať už se do fotoaparátu dostala voda jakkoliv, existuje určitý postup, co v takové chvíli dělat. V první řadě se snažte nepanikařit. Vím, že fotografická technika obvykle není záležitost pár tisícovek, ale panika v tomto případě v ničem nepomůže.

V řadě druhé zkuste dodržet tento postup:

  • vyndejte akumulátor / baterie z fotoaparátu,
  • zachraňte (vyjměte) paměťové karty,
  • pokuste se šetrně „vyklepat“ vodu z útrob fotoaparátu,
  • umístěte fotoaparát na suché, ale větrané místo,
  • z akumulátorů / baterií a paměťových karet setřete vlhkost,
  • po základním proschnutí (viditelném odvětrání vlhkosti) dále na nic nečekejte a odneste fotografické vybavení do servisu.

Nemáte-li možnost odnést fotoaparát do servisu, zbývá už jen doufat, že vybavení přežije. Počítejte rovněž s tím, že sušení fotoaparátu nemusí být otázkou hodin, ale spíše několika dnů. I tak není zaručeno, že nebudete muset s fotoaparátem navštívit servis.

Rozhodnete-li se sušit fotoaparát svépomocí, doporučuje se granulovaný materiál pohlcující vlhkost. Fotoaparát v něm pak pravidelně otáčet kvůli rovnoměrnému schnutí. Zdali pomůže, je otázkou…

Co může voda způsobit?

Voda je trochu prevít a to proto, že je obvykle plná nečistot, pylů, různých „potvůrek“ a je hlavně vodivá. Není pro ni proto problém zkratovat vaší fotografickou techniku. Jedná-li se o čistou vodu, je vysoká pravděpodobnost, že po řádném vysušení bude vše fungovat tak, jako předtím. Jedná-li se o znečištěnou vodu, pravděpodobnost je o něco menší. Nejhorší případ je pak slaná mořská voda. Sůl je totiž sama o sobě značně agresivní k různým plastovým i elektronickým spojům a může napáchat opravdovou neplechu. V takovém případě není dobré otálet. Doneste fotoaparát do servisu tak rychle, jak jen to půjde.

Utopený fotoaparát | moje Tajemno
Utopený fotoaparát v akci aneb několik minut později po pořízení předchozího snímku. V případě potřeby klikněte pro zvětšení.

Možná to zní divně, ale přístroj zasažený slanou vodou se doporučuje propláchnout ve sladké vodě, aby se elektronika zbavila soli. Osobně bych ale zvolil telefonickou konzultaci se servisem a to dle situace a typu fotografické techniky.

V servisu vaši fotografickou techniku otevřou, vysuší a zkontrolují elektronické spoje. V případě nějakého poškození rovněž mohou odstranit případné problémy. Pokud to tedy půjde…

Sušení techniky a rýže

Velice často se můžete setkat se „zaručeným“ způsobem, jak usušit nějaký ten utopený fotoaparát. Nejčastěji je v souvislosti se sušením elektroniky zmiňována právě rýže. Zdá se to jako super nápad, utopený fotoaparát se zasype levnou rýží a za pár dní je kompletně vysušen. Pravda je však taková, že rýže prakticky sušení vůbec neurychlí a procesu sušení nepomůže. Je pravda, že elektronika zasypaná rýží má v sobě o něco málo vlhkosti, než kdyby zde rýže nebyla. Jenže to platí z dlouhodobého hlediska (několik dní) a i onen rozdíl je prakticky zanedbatelný.

Proč si tedy lidi stále myslí, že stačí elektroniku zasypat rýží a je vše vyřešeno? Protože celý tento nápad vypadá skvěle. Za pár korun máte „zachráněnou“ elektroniku, kterou nemusíte nosit do drahého servisu. To je přeci skvělé, ne? Škoda jen, že to jaksi nefunguje.

Jak je tedy možné, že lidé stále píší, že jim tento způsob sušení pomohl? Jednoduše se jedná o situace, kdy byl přístroj po vysušení v pořádku. Bylo tedy jedno, jestli by byl sušen v rýži nebo na větraném suchém místě.

Alternativní sušení utopené techniky

Je to již několik let, co mě oslovil kamarád s prosbou o pomoc. „Ahoj, utopili jsme v jezeře foťák a pak ho zkoušeli vysušit, ale nějak nefunguje. Dá se s ním něco dělat?“ To jsem ale ještě nevěděl, že foťák se pokusili vysušit za pomocí fénu.

Všeobecně nemám nic proti sušení fénem. Nastaví se jednoduše na nejnižší teplotu, fotoaparát ideálně lehounce ohřeje a vyfouká vlhkost. Je to však trochu neekonomické. Fén by totiž musel být zapnutý klidně i několik hodin. Až poté by se s jeho pomocí podařilo (možná) „vyfoukat“ všechnu vodu z utopeného fotoaparátu.

Kamarád to zkusil jiným způsobem. Fén zapnul na nejvyšší výkon a nejvyšší teplotu a začal sušit. Divím se, že mu nebylo divné, že se plast na fotoaparátu teplotou deformuje. Každopádně když mi fotoaparát přinesl, byl jaksi „připečený“ a vlhkost v něm byla stále patrná. Takže tímto způsobem rozhodně ne!

Co s kartami a bateriemi

Paměťové karty i baterie, resp. akumulátory fotoaparátu, jsou obvykle dostatečně vodě odolné. Své o tom ví například fleška od SanDisku, která byla vypraná v pračce a stále funguje na 100 %. Od stejné firmy to schytala i SD karta. Holt jsem se nepodíval do kapsy u bundy a hádejte co? Také funguje do dnes.

Jak jsem psal v úvodu, je dobré baterie i paměťové karty z „utopeného fotoaparátu“ ihned vyndat. Obvykle pak stačí karty a baterie osušit například nějakou utěrkou a nechat dále proschnout. Při schnutí dávejte pozor především na baterie. Může u nich dojít ke zkratu a v extrémním případě by mohly explodovat, nebo začít hořet. Nemělo by se to sice stávat, ale s rozmachem neoriginálních baterií se to občas stane.

Některé CompactFlash (CF) karty netěsní příliš dobře. U nich je třeba počítat s delším schnutím na suchém a větraném místě, aby náležitě proschly. Některé SecureDigital (SD) karty mohou být vůči vodě odolnější. Být vámi, tak se tím neřídím. Nechal bych je rovněž několik hodin osychat.

Utopený fotoaparát po oschnutí nefunguje, co teď?

Pokoušeli jste se usušit utopený fotoaparát doma a ten nyní nefunguje? Opět platí to, co jsem psal v úvodu – vezměte ho do servisu. Už jste tam dávno měli být…

Nefunguje vám po utopení paměťová karta? V tomto případě servis nejspíše nepomůže. Nicméně existují firmy, které se specializují na záchranu dat. Některé z nich mají úžasné možnosti a schopnosti. Pro některé není problém zachránit pevný disk po požáru. Nicméně počítejte s tím, že záchrana dat je obvykle jak časově, tak finančně dosti nákladná.

Osobní zkušenost

Ačkoliv tvrdím, že před vodou chrání především prevence, i já měl utopený fotoaparát. Stalo se to náhodou na jedné dřevárně při silném dešti. Stačila chvilka nepozornosti a z nitra fotografické brašny vytékala voda. Škoda jen, že v té brašně byl rovněž fotoaparát a dva objektivy.

A teď si představte… Jste uprostřed louky, daleko od jakékoliv civilizace a nejbližší servis je někde desítky kilometrů daleko (a nemáte auto). O několik hodin později se utopený fotoaparát i s objektivy dostal domů k osušení. Nebudu vás napínat, fotoaparát to přežil, objektivy nikoliv. O týden později jsem podnikl cestu do servisu, kde mi pracovník za několik tisícovek objektivy vyčistil a vyměnil elektroniku. Oprava byla sice drahá, ale objektivy, i několik let po události, stále fungují. Nebýt servisu, musel bych kupovat objektivy nové a na to jaksi nebyly peníze.

Mimochodem utopený fotoaparát, který to přežil, byl často zmiňovaný Canon EOS 7D Mark II. Servis pak rovněž zmiňovaný AWH Servis.

Závěrem

Utopený fotoaparát jistě v první chvíli fotografa značně vyleká. Není třeba hned propadat pocitu, že je vše ztraceno. Mnohé přístroje se dají ještě zachránit. Pro jistotu si uložte do mobilu adresu a číslo na nejbližší servis. Člověk nikdy neví.

Nezapomeňte na prevenci. Existují různé pláštěnky a „plážové pytlíky“, které dokážou před vodou ochránit. Jejich použitím ztížíte vodě dostat se do nitra fotoaparátu.

Pamatujte také na to, že trochu vodních kapek přístroj nezničí. Ale doslova utopený fotoaparát je většinou problém. Záleží na situaci, technice a množství vody, ale raději návštěvu servisu příliš neodkládejte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *