Archiv štítku: hloubka barev

Hloubka barev či barevná hloubka označuje počet bitů použitých pro uložení barvy. To mimo jiné znamená, že pokud máte k dispozici fotografii o hloubce barev 8 bitů na kanál (červený, zelený, modrý), dělá to celkem něco přes 16 milionů barev (klasický JPEG).

EXIF metadata

EXIF metadata ve fotografiích

Zkratka EXIF z anglického „Exchangeable Image File format“ jsou vlastně metadata, která jsou vkládána do fotografií. To platí jak pro obrazový formát JPEG či TIFF, tak dnes i pro datový formát RAW.

Informace Metadata jsou data, která poskytují informaci o jiných datech. Více o tom, co to jsou metadata se dozvíte například na WikipediiExterní odkaz (i s příklady).

V některých programech na úpravu fotografií si můžete u svých fotografií všimnout dodatečných informací. Typicky: použitou citlivost ISO, použitou ohniskovou vzdálenost, expoziční čas, použitou clonu nebo třeba typ fotoaparátu. Tyto informace programy vyčtou právě z EXIF metadat, které fotoaparát automaticky vkládá do vyfotografovaných snímků.
Pokračování textu EXIF metadata

Barevná hloubka

Barevná a bitová hloubka

Ve svých starších článcích a jistě i v některých budoucích můžete narazit na termín barevná hloubka. Termín barevná hloubka, hloubka barev či bitová hloubka označuje počet bitů použitých pro uložení barvy.

24-bitová hloubka barev, zde něco málo přes 65 tisíc barev
Ačkoliv je na obrázku výše použitá 24-bitová hloubka barev, je zde zobrazeno jen něco málo přes 65 tisíc barev. Např. zde chybí úplně bílá, černá a odstíny šedi. Musíte však uznat, že 24-bitový rozsah (= cca 16 miliónů barev) se prostě zobrazuje špatně.

Pokračování textu Barevná hloubka

JPEG – vše o JPEG formátu

JPEG – v jednoduchosti je krása

V lednu roku 2016, kdy tento článek vznikal byl formát JPEG nejrozšířenějším obrazovým formátem ze všech. Tak tomu bylo mnoho let před tím a jistě bude i mnoho let poté. Umí do něj fotit každý fotoaparát. Pracuje s ním každý skener, mobil, internetový prohlížeč i veškeré prohlížeče obrázků. JPEG, resp. JFIFExterní odkaz byl vyvíjen především pro publikování na webu a proto je navržen tak, aby měl co nejmenší velikost.

Dnes se zaměřím především na formát JPEG a doplním několik informací o RAWu. Pokračování textu JPEG – vše o JPEG formátu