Archiv štítku: fotografie

Fotografie je vlastně proces získávání a uchování obrazu za pomocí specifických reakcí na světlo, a také výsledek tohoto procesu. Proces je uskutečněn mechanickými, chemickými nebo digitálními přístroji – fotoaparáty.

Velikost fotografií

Velikost fotografií a jejich kvalita

Velikost fotografií a jejich kvalita je dobré téma pro nejednu diskuzi, která se může vléci dlouhé hodiny. Minimálně v mém okolí o velikosti fotek, resp. počtu megapixelů velmi často slýchávám.

S rostoucím počtem megapixelů roste samozřejmě velikost fotografií a jak slýchávám, tak i kvalita fotografií. Je tomu však vážně opravdu tak? Je třeba fotit do datového formátu RAW, nebo stačí obrazový formát JPEG? Musíme vždy fotit na nejvyšší kvalitu? Nestačila by nějaká menší? O tom všem v tomto článku.
Pokračování textu Velikost fotografií

Kde najdu EXIF

Kde ve fotografii najdu EXIF

Jeden z často opakujících se dotazů se týká toho, čemu se říká EXIF, resp. EXIF metadata. Tento pojem a co je jeho součástí jsem již vysvětloval dříve (viz odkaz výše). Nicméně nezodpověděl jsem několik, pro někoho důležitých, otázek.

Kde najdu EXIF? Kde je ve fotografii EXIF? Jak si můžu EXIF zobrazit? V jakém programu si můžu EXIF přečíst?

Pokračování textu Kde najdu EXIF

RAW formát

RAW formát

RAW, tři tajuplná písmena, která mnohým fotografům snadno vytvoří nejednu vrásku na čele. Majitelé zrcadlovek a pokročilých kompaktů si písmen RAWu již jistě všimli. Zejména v menu fotoaparátu, když zabrouzdali do výběru kvality fotografií, nebo při výběru formátu fotografií. Co to ale ten RAW vlastně je?

Co je to RAW
Co je to ten RAW?

Pokračování textu RAW formát