Archiv štítku: expoziční režim

Expoziční režimy lze rozdělit na automatické, poloautomatické a manuální. Při automatických či poloautomatických nastavuje expozici fotoaparát. V manuálním expozičním režimu vám fotoaparát může maximálně doporučit optimální nastavení expozice. Konečný výsledek je pak však už na vás.

Bulb režim

Bulb režim

Řada fotoaparátů dnes obsahuje i tzv. bulb režim. Ten je obvykle značen písmenem B. Pokud je bulb režim aktivován, bude závěrka fotoaparátu otevřená tak dlouho, dokud je stisknutá spoušť fotoaparátu. To se samozřejmě hodí při fotografování denního nebe, noční oblohy, blesků, ohňostrojů, apod. Prostě všude tam, kde chcete fotit na dlouhý čas.

Jak s tímto režimem zacházet a jaké jsou jeho limity?

Pokračování textu Bulb režim

Panning

Panning – jak fotit věci v pohybu

Panning je vlastně „jednoduchá“ technika fotografování, která umožňuje zachytit na fotografii pohyb a dynamiku. Této technice se také říká švenkování či sledování objektu. Využívá se ve chvíli, kdy chcete vyfotit v podstatě cokoliv v pohybu. Chcete se dozvědět, jak metodou panning fotografovat, tedy jak správně postupovat při švenkování?

Pokračování textu Panning

Expoziční režim

Expoziční režim fotoaparátu

Úplná automatika, priorita času, priorita clony, manuální režim, expoziční režim… Už jste o tom někdy slyšeli? Víte, co tyto a další pojmy znamenají? Vyznáte se v nich a umíte je používat?

Expoziční režimy voličů od Nikonu a Canonu
Expoziční voliče Nikonu vlevo a Canonu vpravo

Jak často používáte expoziční volič svého fotoaparátu? Málo? Vůbec? Bojíte se tímto „kolečkem“ otočit? Vůbec se nemusíte bát! V tomto článku se dozvíte, jak to s expozičním voličem vlastně je a osvojíte si expoziční režimy.

Pokračování textu Expoziční režim