První objektiv

První objektiv – jaký vybrat a nespálit se

Jak správně vybrat svůj první objektiv a nespálit se při tom? To je dobrá a náročná otázka, která trápí značnou část začínajících fotografů. Nejeden se obrátil na Fotoporadnu, aby si ujasnil, jaký by měl jeho první objektiv být.

Stojím před koupí nového fotoaparátu. Rád bych začal s focením, ale vůbec nevím, jaký první objektiv si mám pořídit. Chci fotit tak nějak všechno kolem sebe, ale zase nechci utratit zbytečně moc peněz.

Ráda bych začala fotit portréty. Dostala jsem zrcadlovku Canon EOS 6D Mark II. K ní bych si ráda koupila svůj první objektiv. Který je nejlepší na portréty?

S focením začínám. Chci si pořídit zrcadlovku Canon EOS 90D, ale nevím, jaký první objektiv si k ní vybrat. Ráda bych pořizovala umělečtější snímky. Klidně i řekněme takové rozmazanější. Poradíte nějaký?

Jak vybrat první objektiv

Možná by se nadpis výše mohl jmenovat – podle čeho vybrat svůj první objektiv. Chápu, že je výběr objektivu takhle ze začátku těžký. Chcete-li začít s fotografováním jinak než mobilem, nejspíše vůbec netušíte význam pojmů, jako jsou:

Podle čeho tedy vybrat váš první objektiv? To do značné míry závisí na tom, co a jak chcete fotografovat. Samozřejmě na tom také závisí finanční rozpočet. Existují objektivy z druhé ruky za tisícovku, ale i nové objektivy za 80 tisíc. Některé skvěle fungují na blízko, jiné jsou spíše na dálku. Naštěstí existují prodejny, jako jsou Megapixel, FotoŠkoda, nebo třeba Fotolab. Zde si objektivy můžete zpravidla vyzkoušet. Obsluha vám též ráda doporučí nějaký konkrétní typ objektivu, příp. nasměruje, z jakých si máte vybírat. Nicméně než se pustíte do „přehrabování se objektivy“ velmi dobře si rozmyslete, co chcete fotografovat.

První objektiv

Už víte, co a jak chcete fotografovat? Toto rozhodnutí velmi usnadní výběr prvního objektivu. Hlavně to pomůže obsluze výše uvedených obchodů, která vám snáze doporučí konkrétní objektivy. Minimálně u prvních dvou zmíněných to platí. U Fotolabu je situace různá dle konkrétní prodejny a její obsluhy.

Každopádně, pracovníci v Megapixelu a v Centru FotoŠkoda poradí a doporučí konkrétní objektivy. Odpadne tím minimálně jeden problém. Konkrétně – zda bude objektiv pasovat na váš fotoaparát. Mimochodem tímto problémem se zabývám v článku na téma bajonety a adaptéry. Doporučuji se na články zaměřit. Už se nejednou stalo, že si lidé koupili objektiv, který měl úplně jiný bajonet než jejich fotoaparát.

Osobně to vidím tak, že pokud vlastníte fotoaparát značky Canon, máte při výběru vždy minimálně dvě možnosti. Zdali bude váš první objektiv levnější, příp. univerzálnější, nebo naopak dražší, profesionální a více specializovaný.

Každopádně mi je jasné, že ne každý má hned od začátku focení tolik financí na dražší variantu. Jsou i situace, kdy se dražší varianta, jakože první objektiv, příliš nevyplatí. Respektive ano, jistě by byl přínosem. Nicméně pro některé bude mnohem lepší, když si pořídí levný univerzální objektiv za pár tisícovek a až poté drahý – speciální.

Než se pustím do konkrétních modelů objektivů, rád bych upozornil na jednu věc. Existuje spousta objektivů různých značek – Leica, Nikon, Olympus, Panasonic, Nikon, Hasselblad, Fujifilm, Tamron, Sigma, Sony, Canon, atd. Každá z těchto značek má v nabídce větší či menší portfolio objektivů. Není v mé moci zde zmiňovat všechny vhodné kompatibilní objektivy pro konkrétní značky fotoaparátů. Omezím se proto pouze na (bez)zrcadlovky Canon a Canon objektivy (až na výjimky). Nicméně není problém k fotoaparátu Canon používat kompatibilní objektivy Sigma, Tamron, Samyang, Laowa, Tokina, Zeiss, aj.

Focení všeho kolem

Zpět k otázce z úvodu. První objektiv na focení všeho kolem + nový fotoaparát. Předpokládám, že nový fotoaparát bude levnější zrcadlovka. Nejspíše nějaká základní či pokročilejší s menším APS-C senzorem. V takovém případě bych jako první objektiv doporučil opravdový základ – nějaký z tzv. setových objektivů, které se prodávají společně s fotoaparátem. Tím je i objektiv Canon EF-S 18-55 mm f/3,5-5,6 IS II. Pokud se objektiv prodává samostatně, stojí přibližně 5 tisíc korun. Každopádně se jedná o spíše širokoúhlý objektiv (se stabilizací typu zoom). Mnoho fotografů teď jistě zvedne obočí a bude si myslet své. Asi takhle… Já tenhle objektiv používal 10 let. Vím, že nepatří mezi neostřejší. Vím, že trpí různými vadami jako je např. chromatická aberace (viz Wikipedie). Nicméně je to skvělý levný základ k zrcadlovce, na kterém si osvojíte všechny potřebné základy fotografování.

O trochu lepší a univerzálnější varianta může být Canon EF-S 18-135 mm f/3,5-5,6 IS NANO USM. Tímto objektivem pokryjete jak blízké, tak i lehce vzdálenější objekty. Nicméně vychází už na cca 13 tisíc korun. Pokud potřebujete objektiv hlavně na dálku (teleobjektiv), je tu levná alternativa v podobě Canon EF 75-300/4-5,6 DC III. Ten stojí přibližně 6 tisíc korun.

První objektiv pro bezzrcadlovku | moje Tajemno
Jaký první objektiv si pořídit k bezzrcadlovce Canon? Zkuste Canon RF 24-240 mm f/4-6,3 L IS USM.

V případě moderní full-frame bezzrcadlovky to může být univerzální objektiv Canon RF 24-105 mm f/4-7,1 IS STM. Ten stojí přibližně 12 tisíc korun. O něco univerzálnějším objektivem je aktuálně Canon RF 24-240 mm f/4-6,3 L IS USM. Ten ovšem stojí jednou tak dráž. Tedy běžně kolem 25 tisíc korun. Na druhou stranu s ním dohlédnete o dost dále. Oba dva mají stabilizaci, oba velmi rychle ostří. Nejsou ale pro začátečníka nejlevnější. Obzvlášť, když se dotyčný teprve učí zacházet s fotoaparátem.

Krátké odůvodnění výběru

Tazatel v úvodu by rád fotil vše kolem sebe, má velmi omezený rozpočet a vlastně ještě neví, co by ho mohlo bavit. Vím, že jako základ pro širokoúhlou fotografii by jistě skvěle posloužil Canon EF-S 17-55 mm f/2,8 IS USM. Dobře ostří, má nízkou clonu a lze jej používat i za horšího osvětlení. Též byl donedávna v nabídce velmi univerzální Canon EF-S 18-200 mm f/3,5-5,6 IS USM. Jenže oba objektivy se již nevyrábí, resp. společnost Canon ukončila v roce 2021 výrobu těchto objektivů + dalších více jak 20. Navíc jsou mimo cenovou hladinu. Vždyť onen Canon EF-S 17-55 mm f/2,8 IS USM se běžně prodával s cenovkou kolem 20 tisíc.

Z mého pohledu dává nejvíce smysl, když si za dané situace tazatel koupí základní objektiv Canon EF-S 18-55 mm f/3,5-5,6 IS II. S ním se naučí zacházet a pak se rozmyslí, jestli si pořídí ještě nějaký obdobný levný objektiv na dálku, příp. rovnou nějaký profesionálnější model. Proto jsem také záměrně vybíral levné modely pro menší senzory typu APS-C s bajonetem Canon EF-S.

Ještě si dovolím jednu poznámku. Výše uvedené RF objektivy fungují pouze na nových bezzrcadlovkách Canon typu EOS R. Jsou sice dosti univerzální, ale rozhodně nejsou špatné. Nicméně kdyby šlo o to, co nejvíce ušetřit, lze do těchto fotoaparátů přes adaptér připojit libovolné EF / EF-S objektivy. Klidně ony základní – výše uvedené.

Focení portrétů

Druhá otázka se týká fotografování portrétů na full-frame zrcadlovce. Na tento typ fotoaparátů nelze použít objektivy s bajonetem EF-S. Vlastně ani RF objektivy (viz odstavec výše). Takže jaký bude první objektiv na focení portrétů?

Pokud jde o finance, je zde k dispozici jedna velmi levná varianta. Tím úplným základem je objektiv Canon EF 50 mm f/1,8 STM, který stojí přibližně 3 tisíce korun. Jedná se o nejlevnější objektiv od Canonu, který je u mnoho fotografů velmi populární. Pořizuje si ho řada začínajících fotografů, kteří většinou vlastní též výše uvedené tzv. setové objektivy. Objektiv má totiž velkou světelnost (velmi nízkou clonu). Díky tomu dosahuje malé hloubky ostrosti. Snáze s ním docílíte toho, že je při fotografování portrétů obličej osoby ostrý, ale pozadí rozmazané.

Canon EF 50mm f/1,8 STM | moje Tajemno
Canon EF 50mm f/1,8 STM

Trochu lepší variantou je objektiv Canon EF 85 mm f/1,8 USM. Ten stojí přibližně 11 tisíc korun. Má větší ohniskovou vzdálenost a stále velmi nízkou clonu. Díky tomu bude případná fotografovaná osoba ještě více „odpíchnutá“ od pozadí, které tak bude ještě více rozostřené. Druhou výhodou je, že tělesné proporce budou s tímto objektivem přirozenější a méně deformované. Nevýhodou ovšem je, že pro zachycené celé postavy potřebujete o něco více prostoru, než v případě výše uvedeného 50mm objektivu.

Pak je tu krásné „portrétní sklo“ Canon EF 135 mm f/2,0 L USM. Tento objektiv už stojí přibližně 28 tisíc. Ačkoliv má trochu vyšší clonu, díky velké ohniskové vzdálenosti dokáže ještě více „odpíchnout“ popředí od pozadí. Fotografovaná osoba už nebude mít zkreslené tělesné proporce a bude ji to více slušet. Na druhou stranu bude potřeba ještě více místa mezi fotografem a případným objektem zájmu – aby se vešel do hledáčku fotoaparátu. Právě pročítám materiály Canonu a ejhle, i tento objektiv se letos přestal vyrábět.

Existují nějaké lepší varianty?

Výše uvedené objektivy o ohniskové vzdálenosti 50 mm a 85 mm mají výkonnější nástupce. U 50 mm to jsou objektivy Canon EF 50 mm f/1,4 USMCanon EF 50 mm f/1,2 L USM. Zejména poslední uvedený dosahuje na full-frame zrcadlovkách dobrého výkonu. Co se týče 85mm objektivu, tak ten má nástupce v podobě Canon EF 85 mm f/1,4 L IS USM. Ten má nejen nižší clonu, rychlé ostření, ale navíc obsahuje i stabilizaci obrazu. Mimochodem ještě světelnější verze objektivu se též od tohoto roku nevyrábí a ztrácí podporu (Canon EF 85mm f/1,2L USM II). Nicméně verze Canon EF 85 mm f/1,4 L IS USM je o dost ostřejší než ostatní 85mm varianty a dosahuje mnohem lepších obrazových výsledků.

U 100mm, resp. 135mm varianty, to Canon trochu nedomyslel. Výše uvedený 135mm + Canon EF 100mm f/2 USM letos též končí a není za ně náhrada. Tedy existuje, ale jedná se o makro objektiv Canon EF 100 mm f/2,8 L Macro IS USM. Ten ale nevyhovuje každému. Proto někteří utíkají ke konkurenci od Sigmy. Konkrétně k modelům objektivů 105 mm f/1,4 DG HSM Art135 mm F1,8 DG HSM Art. Ty se cenově pohybují kolem 35 až 37 tisíc. Není to málo, ale popravdě ten výsledek stojí za to.

Pokud toužíte pořizovat portréty hezky pěkně z blízka a klidně i z netradičních perspektiv, mohly by se vám líbit tyto velmi širokoúhlé světelné objektivy. Těmi jsou oblíbený Canon EF 35 mm f/1,4 L II USM, nebo ještě širokoúhlejší Canon EF 24 mm f/1,4 L II USM. Tyto objektivy jsou nicméně dosti drahé. Pokud byste s nimi chtěli fotografovat klasickou portrétní fotografii, tak nejsou díky úhlu záběru zrovna lichotivé. Mnohem lépe na tom jsou objektivy s ohniskovou vzdáleností kolem 100 mm a více.

Umělecké snímky

První objektiv na umělečtější a klidně i rozmazanější snímky? Za mě rozhodně výše uvedený, osvědčený Canon EF 50 mm f/1,8 STM. Proč zrovna ten? Mnoho mých kamarádů, známých, ale hlavně fotografů a začínajících filmařů na tomto objektivu začínali (nebo na jeho starší variantě).

Díky nízké cloně a příjemné ohniskové vzdálenosti dokáže objektiv vykouzlit malou hloubku ostrosti. Malá clona pomáhá i při focení za zhoršených světelných podmínek. Navíc nikde není psáno, že musíte používat vždy nejnižší clonu. Tento objektiv je pro mnohé taková velmi levná vstupní brána do světa fotografie a filmování.

Pro zajímavé netradiční umělecké snímky a efekty se výborně hodí některé staré objektivy. Například velmi oblíbenými objektivy jsou Helios 44-2. Nicméně pozor na správný bajonet, resp. adaptér. Každopádně problematika starých objektivů na nových fotoaparátech je složitější. Koneckonců, klikněte na odkaz na staré objektivy na začátku tohoto odstavce.

Osobní zkušenost

Vím, že vybrat ten správný první objektiv dá docela zabrat. Pominu-li problémy s bajonetem, tak tu máme ještě problémy s výběrem správné ohniskové vzdálenosti. Jistě by bylo super, kdyby existoval nějaký velmi světelný univerzální objektiv s ohniskovou vzdáleností třeba 10 až 1000 mm. Ten by pokryl drtivou většinu ohniskových vzdáleností, resp. úhlů záběru. Kdyby měl navíc vysokou světelnost, bylo by to vážně úžasné. Bohužel, nic takového neexistuje a nejspíše ani nikdy existovat nebude. Máme tedy na výběr „jen“ univerzálnější zoom objektivy, nebo více specializované monofokální objektivy. Zoom objektivy mají výhodu v možnosti přiblížení a oddálení scény. Na druhou stranu ne vždy dosahují obrazových kvalit monofokálních objektivů. Díky neměnnému úhlu záběru / ohniskové vzdálenosti se totiž případné korekce optických vad provádí snáze na monofokálních objektivech.

Jenže, co když chcete fotit například rychlou akční reportáž. To asi nebudete mít čas měnit objektiv z širokoúhlého na teleobjektiv a obráceně. Natož se tahat se dvěma a více těly fotoaparátů + adekvátními objektivy. Spíše využijete nějaký jeden univerzální objektiv, který pokryje vaše potřeby a způsob práce. Proto v úvodu několikrát zmiňuji, že je třeba se před koupí prvního objektivu rozmyslet, co a jak asi budu chtít fotografovat. Poté se stačí jen ptát a trochu zajímat. Na základě toho se dostanete k řadě objektivů, ze které už stačí „jen“ vybrat první objektiv vhodný k vašemu budoucímu stylu focení.

Jinak osobně jsem začínal na filmové zrcadlovce s monofokálním objektivem s ohniskovou vzdáleností kolem 50 mm. Poté přes různé kompakty pokračoval na digitální APS-C zrcadlovku se setovými objektivy. Poté jsem tyto objektivy vyměnil za více světelné a doplnil je několika monofokálními. Nakonec jsem skončil na bezzrcadlovce. Jen přemýšlím, co se starými objektivy. Jestli není čas zahodit adaptér na zrcadlové objektivy a pořídit si objektivy přímo na bezzrcadlovku.

Závěrem

Nevybírejte svůj první objektiv zbrkle. Nejprve si rozmyslete, co byste chtěli fotografovat, příp. jakým způsobem. Koneckonců, inspirace je všude kolem. Na Facebooku, Instagramu, na Flickru a mnoho dalších sociálních sítích. Poté se postupně začněte zajímat o to, který první objektiv by pro vaši činnost měl být tím ideálním. Porovnejte fotografie z vybraných objektivů na sociálních sítích. No a na základě fotografií, příp. testů kvality, si vyberete svůj první objektiv.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *