Pomalé sekvenční snímání

Pomalé sekvenční snímání fotoaparátu

Pomalé sekvenční snímání je to, co fotograf obvykle od fotoaparátu nechce. Značné množství lidí v mém okolí si pořídilo zrcadlovku s domněním, že budou pořizovat desítky snímků za sekundu. Jaké pak bylo jejich zklamání, když pomalé sekvenční snímání nového fotoaparátu nedosahovalo ani 5 sn. /s. Jak to tedy s tím rychlým snímáním vlastně je?

Nyní několik otázek z Fotoporadny na toto téma od mých kamarádů a známých.

Koupil jsem si novou zrcadlovku. Papírově slibovala 7 snímků za sekundu. Dostal jsem se maximálně tak na 5. Netušíš proč?

Pořídila jsem si starší zrcadlovku od Nikonu. Slibuje pořízení značného množství snímků za sekundu po delší dobu. Jenže po pár sekundách se snímání úplně zastaví. Čím to je?

Fotil jsem novým fotoaparátem pád budovy s pomocí sekvenčního snímání. Doma při testu techniky vše fungovalo krásně. 10 sn. /s, rychlé ostření, stabilizace fungovala, vše super. Při výbuchu a následném pádu už vše tak skvělé nebylo. Z deseti snímků bylo rázem méně a fotoaparát po chvíli vypisoval „busy“. Co bylo špatně?

Pomalé sekvenční snímání a proč k němu dochází

Existuje hned několik okolností, proč může docházet k pomalému sekvenčnímu (kontinuálnímu) snímání. Nemůže za to pouze fotoaparát. Do hry se zapojují i další eventuality. Nyní se pokusím jednotlivé limitující aspekty trochu rozepsat.

Pokud je nějaký fotoaparát tzv. papírově konstruován na maximální rychlost snímání 3 sn. /s, nelze čekat, že bude fotografovat rychleji. Tento článek upozorňuje na možné okolnosti, které dokáží maximální rychlost snímání více či méně omezit.

Špatné nastavení fotoaparátu 1

V režimu řízení snímání můžete mít špatně navolené nastavení pro kontinuální snímání. Místo rychlého kontinuálního snímání (u novějších a pokročilejších fotoaparátů – viz odkaz) stačí zvolit jinou volbu. Rychlost snímání se poté radikálně sníží. To v tomto případě nechceme.

Pomalé sekvenční snímání | moje Tajemno
Pomalé sekvenční snímání (ikonka) u moderních fotoaparátů. Rychlé sekvenční snímání vypadá malilinko jinak – viz odkaz.

V dřívějších dobách existovalo ikonek (podobné té výše) méně. Ikonka výše zapínala sekvenční / kontinuální snímání. Tento režim snímání existoval pouze jeden. U starších fotoaparátů se tedy touto ikonkou zapíná právě ono (rychlé) sekvenční snímání. Jenže u novějších fotoaparátů je rychlé sekvenční snímání značeno malinko jinak. Doporučuji tedy kliknout na odkaz výše (viz režim řízení) a dozvíte se více.

Špatné nastavení fotoaparátu 2

Rychlost kontinuálního snímání můžete v některých pokročilejších fotoaparátech nastavit v uživatelském nastavení. V Canon EOS 7D Mark II tuto volbu najdete v „oranžovém menu“ na druhé stránce pod položkou rychlost kontinuálního snímání. Zde můžete snadno nastavit požadovanou maximální rychlost závěrky. Samozřejmě nelze přesáhnout maximální rychlost snímání fotoaparátu.

Pomalé sekvenční snímání | moje Tajemno
Pomalé sekvenční snímání, resp. možný zdroj problémů s rychlostí snímání

Paměťová karta

Není tajemstvím, že fotoaparáty mají omezenou kapacitu vnitřní paměti – tzv. vyrovnávací paměti (buffer). Jakmile začnete fotografovat, dojde k několika událostem. Vyfocené snímky se začnou ukládat do této rychlé paměti a z ní pak na paměťovou kartu. Vyrovnávací paměť je sice velmi rychlá, ale není neomezená. Čím větší je, tím více fotografií v jenom sledu za sebou můžete pořídit. Jakmile se tato vyrovnávací paměť zaplní, rychlost pořizování snímků se razantně zpomalí. Jakmile se vyrovnávací paměť trochu vyprázdní, je možné opět fotografovat rychleji.

Řešením může být fotografovat do datově menšího formátu (JPEG), příp. do menšího rozlišení. Dále můžete toto zpomalení oddálit použitím rychlé paměťové karty. Jaká karta je pro váš fotoaparát ideální, můžete otestovat na prodejnách fotografické techniky. Pokud se vám nechce na prodejnu, můžete zkusit stránku cameramemoryspeed.com. Osobně mám velice kladný vztah k paměťovým kartám SanDisk Extreme PRO®. SanDisk paměti používám již řadu let a to jak ve formátu SD karet, tak i CF karet.

Vlivy prostředí

Jen málo lidí si uvědomuje, že i vlivy okolního prostředí dokáží zpomalit rychlost snímání. Těmito vlivy myslím především chladno, ale i vysoké teploty. Při fotografování v zimě není pomalé sekvenční snímání výjimkou. Je to proto, že mechanizmus zrcátka může být vlivem zimy pomalejší než obvykle. Stejně tak „trpí“ ostřící motorek ve fotoaparátu či objektivu, ale i LCD displej fotoaparátu.

V případě viditelného zpomalení fotografování vlivem chladu, se doporučuje ve fotografování dále nepokračovat. Tedy minimálně do doby, než fotoaparát zahřejete. Z důvodu bezpečnosti a ochrany součástek fotoaparátu, bych fotil až druhý den, po následném rozmrznutí. Částečná ochrana proti prochladnutí přístroje je jeho vyndání z ochranného obalu až před samotným focením. Druhá ochrana je pak co nejdříve po vyndání začít fotografovat. Ostřící motorek, akumulátor i čip fotoaparátu dokážou solidně „zatopit“. Fotoaparát pak zůstává prakticky stále v „teple“.

Druhým extrémem je vedro. Procesor ve fotoaparátu při zpracování fotografií přeci jen trochu „topí“. Je-li fotoaparát navíc vystaven vysokým teplotám, může odmítnout fotografovat z důvodu ochrany proti přehřátí.

Zde funguje jen jedna rada. Uložit fotoaparát do stinného prostředí a počkat, až vychladne. Poté můžete pokračovat ve fotografování.

Baterie / akumulátor

Velice rychlé sekvenční snímání vyžaduje i kvalitní zdroj elektrické energie. Pokud není akumulátor dostatečně nabitý, je pravděpodobné, že dojde ke zpomalení snímání. Toto zpomalení je závislé na výrobci a daném modelu fotoaparátu.

Při poklesu elektrické energie pod určitou mez se v některých fotoaparátech aktivují „šetřící mechanizmy“. Ty mají pomoci prodloužit výdrž fotoaparátu. V některých fotoaparátech se zpomalí zobrazení obrazu na LCD displejích při živém náhledu, jinde to odnese sekvenční snímání.

Objektiv

I objektivy mohou způsobit pomalé sekvenční snímání fotoaparátu.

Vysoká clona objektivu

Při nastavení vysoké clony objektivu je možné, že se rychlost sekvenčního snímání zpomalí. Je to proto, že nastavit vysokou clonu jednoduše chvíli trvá.

Přirozeně je řešením odclonění takového objektivu. Nicméně touto chybou, resp. vlastností, nemusí být „postižen“ každý objektiv. Jestli je to právě váš případ si koneckonců lehce můžete otestovat sami vlastním měřením.

Stabilizace

I stabilizace objektivu dokáže sekvenční snímání lehce zpomalit. Pro některé objektivy se proto doporučuje stabilizaci vypínat.

Je to proto, že v některých případech se čeká na to, až stabilizace stabilizuje obraz. Je to sice chvilka, ale zároveň se jedná o zpomalení. Opět však záleží na konkrétním modelu fotoaparátu, resp. objektivu a nastavení stabilizace.

Příslušenství v podobě blesku

Kromě objektivů může pomalé sekvenční snímání způsobovat i blesk. Tedy konkrétně dlouhá doba jeho nabití. Je kupříkladu možné pozastavit fotografování do dostatečného / úplného nabití blesku. Také je někdy možné nastavit, že se bude fotit bez ohledu na nabití blesku.

V tomto případě opět záleží na konkrétním výrobci, fotoaparátu a nastavení fotoaparátu. Některé modely podporují rozsáhlé možnosti nastavení blesku, jiné nikoliv. Doporučuji proto prozkoumat právě váš fotoaparát i blesk.

Zpět k fotoaparátu

Aby toho nebylo málo, existuje ještě několik možných situací, kdy se může dostavit pomalé sekvenční snímání. Jsou-li dodržena určitá pravidla, není zpomalení snímání v následujících případech tolik markantní.

Rychlost závěrky

Chcete-li u fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II dosáhnout maximální rychlosti snímání 10 sn. /s, Canon radí:

  • rychlost závěrky by měla být alespoň 1/1000 sekundy a kratší.

Tento údaj jsem si prosím nevycucal z prstu, ale je součástí oficiálního manuálu k fotoaparátu výše.

Režim ostření AI Servo

Při inteligentním průběžném automatickém zaostřování může být kontinuální snímání nižší. To záleží na fotografovaném objektu a použitém objektivu.

Pokročilá funkce fotoaparátu EOS iTR AF

Jedná se o pokročilé sledování objektů EOS iTR AF. Tento systém / způsob ostření, rozpoznává obličeje i barvy objektů. Při zapnuté funkci EOS iTR AF klesne, při dodržení všech ostatních podmínek, rychlost snímání na cca 9,5 sn. /s.

Funkce snímání bez mihotání

Tato funkce ve zkratce funguje tak, že analyzuje světlo dopadající na měřící senzor. Senzor hlídá, zda scéna není náhodou nasvícena kolísajícím zdrojem světla (např. zářivky). Pokud zjistí, že zdroj světla „bliká“, pokusí se pozdržet vyfotografování snímku tak, aby byla scéna maximálně osvětlená. Funkce se tedy může uplatnit při rychlém sekvenčním snímání uprostřed krytých hal. Bez této funkce by některé snímky mohly být znatelně tmavší než jiné.

Pokud by okolní světlo „blikalo“, po aktivaci této funkce by došlo ke snížení maximální rychlosti sekvenčního snímání. Pokud světlo blikat nebude, i tak bude systém fotoaparátu zkoušet světelné zdroje ve scéně analyzovat a to nějakou dobu trvá.

Osobní zkušenost

S dřívějším fotoaparátem bylo pomalé sekvenční snímání na pořadu dne prakticky neustále. Rychlost snímání cca 3 sn. /s nebylo rozhodně nic, co by oslovilo. Samozřejmě, že existovalo mnoho situací, kdy tato rychlost stačila. Na druhou stranu existovalo ještě více příležitostí, kdy tato rychlost rozhodně nestačila. Starý fotoaparát měl ještě jeden neduh. Jeho buffer dokázal uložit cca 6 RAW souborů v rychlém sledu za sebou. To znamenalo, že se buffer během 2 sekund zaplnil. Rychlost snímání se poté snížila na cca 1 až 1,5 sn. /s. To už bylo opravdu velmi pomalé sekvenční snímání.

S příchodem nové fotoaparátu se vše radikálně změnilo. Rychlost snímání 10 sn. /s je totiž více než dostatečná. Minimálně pro drtivou většinu situací, ve kterých se rozhodnu fotografovat. Od mého prvního fotoaparátu se i značně rozšířila vyrovnávací paměť, tedy buffer.

Upřímně? Vlastně mi vůbec nevadí, pokud rychlost snímání lehce klesne. Při mém fotografování by mi totiž úplně stačila rychlost i 6 sn. /s. Na druhou stranu si dokážu představit např. sportovního fotografa, který využije rychlost 16 sn. /s i více.

Závěrem

Na první pohled by se mohlo zdát, že je rychlé sekvenční snímání velká věda. Rozhodně si nemyslím, že tomu tak je. Je třeba si však uvědomit, že existují situace, kdy se může rychlost sekvenčního snímání zpomalit. Často poté v e-mailu čtu: „Hele, s mým fotoaparátem asi není něco v pořádku. To jeho pomalé sekvenční snímání je fakt nějaký pomalý. Zítra se stavím, mrkneš na to, jo?“ Velice často poté zjišťuji, že tzv. pomalé sekvenční snímání způsobuje hned několik souběžných faktorů výše.

Schválně jsem si udělal malou statistiku z vyřešených případů. Nejčastěji dochází ke zpomalení snímání proto, že:

  • karta fotoaparátu byla velmi pomalá a nestačila ukládat snímky,
  • fotilo se ve zhoršených světelných podmínkách, s čímž souvisí:
    • pomalá rychlost závěrky,
    • častá nutnost používat stabilizaci,
    • horší ostření fotoaparátu celkově,
  • v některých případech i špatné nastavení fotoaparátu,
  • a to nemluvím o tom, že ne vždy byl v tu dobu fotoaparát plně nabit.

Když se pak tyto faktory sešly, opravdu občas docházelo k tomu, že se jinak rychlé sekvenční snímání jaksi zpomalilo. Nemluvě o tom, že vyrovnávací paměť byla prakticky hned plná a tak ono „rychlejší tempo“ nikdy nevydrželo moc dlouho.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *