Neustálé přeostřování

Neustálé přeostřování objektivu

Neustálé přeostřování se sice mnohdy může hodit, jindy je spíše na škodu a ne každý fotograf je na něj zvyklý. Své o tom ví i návštěvníci této stránky. Zrovna nedávno jsem zaregistroval několik velice podobných dotazů.

Mám problém. Koupila jsem si novou zrcadlovku a ta neustále přeostřuje. Když pak fotím portréty a člověk přede mnou se jen trochu pohne, vše se úplně rozostří. Je to k zlosti. Nedá se to nějak vypnout?

Nevím kde, ale někde jsem zapnul neustálé přeostřování objektivu. Když fotím krajinu, tak mi to zase tolik nevadí. Ona se jaksi tolik nehýbe. Ale třeba v rušném městě, kdy mi před objektivem někdo chodí, to je k zlosti. Nedá se to vypnout?

To neustálé přeostřování objektivu je u zrcadlovek normální? Mám novou zrcadlovku. Když namáčknu spoušť a pak překomponuji, objektiv hned začne přeostřovat. Dá se s tím něco dělat?

Proč dochází k neustálému přeostřování

Jak již pozorný čtenář ví, ve fotoaparátu existuje několik režimu ostření. Můžete si ostřit sami pomocí ostřícího prstence na objektivu anebo ostření svěřit automatice (autofokus). Pokud ostření necháte na autofokusu, existuje několik možností, jak se autofokus bude chovat. Obvykle ale platí, že do namáčknutí spouště fotoaparát obvykle neostří.

Vypůjčím si nyní jednu obrazovku z článku o režimu ostření.

Režimy ostření a neustálé přeostřování objektivu | moje Tajemno
Režimy ostření ve fotoaparátech Canon

Obrázek výše najdete v menu fotoaparátu. Ukazuje celkem tři režimy ostření při použití autofokusu. Pokud nevlastníte fotoaparát Canon, otevřete si výše odkazovaný článek o režimech ostření. Měli byste zde najít značení pro váš fotoaparát.

Jak ostření obvykle funguje

Máte-li (bez)zrcadlovku a chcete-li něco vyfotografovat, obvykle vše vypadá takto:

  • zapnete fotoaparát,
  • nastavíte potřebné náležitosti (kompozice, expozice, aj.),
  • namáčknete spoušť do poloviny,
  • objektiv začne ostřit,
  • po zaostření se ozve pípnutí / zobrazí se symbol pro správné zaostření,
  • domáčknete spoušť,
  • provede se vyfotografování snímku,
  • později nejspíše vypnete fotoaparát, nebo ho necháte uspat.

Snímek obrazovky z menu fotoaparátu výše, řeší způsob ostření (čtvrtý bod v seznamu výše). Jak je patrné, objektiv nezačíná zaostřovat hned po spuštění fotoaparátu. Koneckonců by to nebylo ani moc ekonomické ze strany úspory elektrické energie. K zaostřování či neustálému přeostřování dochází pouze po namáčknutí spouště.

Některé kompakty, ale hlavně mobily mobilní telefony fungují tak, že již po jejich zapnutí, funguje ostření automaticky. Dokonce si někdy i sami vybírají, kam se bude ostřit. V tomto případě toho mnoho udělat nejde. Občas lze ale nastavit, na co se bude ostřit tím, že poklepáte na displej těchto zařízení. Tak lze alespoň částečně ostření podřídit vaším požadavkům. Pro potřeby článku se ale chci hlavně soustředit na (bez)zrcadlovky.

Jak vyzrát na neustálé přeostřování

Obrazovka z menu fotoaparátu (výše), je obvykle nejčastější příčinou neustálého přeostřování obrazu. Není však podmínka, že taková či podobná obrazovka musí v menu fotoaparátu bezpodmínečně být. Někdy se režim ostření nastavuje přímo na těle fotoaparátu za pomocí páčky. U takové páčky pravděpodobně uvidíte něco podobného jako: AF-S, AF-C a AF-A. Jedná se o totožná nastavení jako na obrazovce výše. Jen se jednotlivé položky jmenují trochu jinak a nejsou v menu, ale fyzicky přímo na fotoaparátu.

ONE SHOT (příp. AF-S)

Po namáčknutí spouště do poloviny započne ostření. Po úspěšném zaostření k dalšímu ostření nedochází. To i přes to, že úplně překomponujete snímek a nyní zaostřovací bod míří na nějaké úplně rozostřené místo. Potřebujete-li poté znovu zaostřit, stačí spoušť povolit a opětovně namáčknout do poloviny.

AI FOCUS (příp. AF-C)

Po namáčknutí spouště bude zapnuto neustálé přeostřování objektivu. V případě ostření na nehybný objekt samozřejmě k přeostřování docházet nebude. Stačí se ale s fotoaparátem pohnout, překomponovat scénu, aj., a objektiv hned začne s ostřením. Tato volba se může sice hodit při fotografování pohyblivých objektů, pro ostatní situace není toto nastavené příliš vhodné.

AI SERVO (příp. AF-A)

Jedná se o takový mezistupeň mezi režimy ostření výše. Po namáčknutí spouště se fotoaparát sám rozhodne, zda zapnout statické, nebo kontinuální ostření. Je to asi nejméně pohodlné nastavení, protože nemáte tušení, jak se fotoaparát zrovna zachová. Někdy se může chovat tak, jindy onak (a že se tak čas od času děje).

Osobní zkušenost

Neustálé přeostřování objektivu jako problém zpravidla neznám. Téměř výhradně fotím v režimu ostření ONE SHOT. Velice často na středový zaostřovací bod (který má můj fotoaparát nejcitlivější). Z toho plyne, že mé focení vypadá přibližně tak, že namáčknu spoušť, nechám zaostřit, překomponuji a spoušť domáčknu. Žádné neustálé přeostřování objektivu se tedy nekoná. V některých případech (focení sportu, zvířat, …) využívám i režim ostření AI FOCUS.

Když se později vracím k nějakému dalšímu focení, vracím vše do obvyklého nastavení. Před i po jakémkoliv focením jsem se naučil zkontrolovat techniku. Především nastavení, úroveň nabití akumulátorů, přítomnost paměťových karet a jejich volnou kapacitu.

Závěrem

Neustálé přeostřování sice fotografa může zprvu polekat, nicméně nejedná se o nic hrozného. Pokud se nezbláznila elektronika, tak bych se nebál tvrdit, že v lepších fotoaparátech existuje nastavení, které neustálé přeostřování dokáže vypnout. Hlídejte si proto nastavení a zkontrolujte si menu fotoaparátu. Občas se až člověk diví, co je tam nastavené, když někdo s foťákem něco zkouší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *