Menu fotoaparátu

Osobní zkušenost

I mně se několikrát stalo, že se mi fotoaparát choval vážně podivně (po změnách nastavení v menu fotoaparátu). Nemohl jsem dlouho přijít na příčinu problému. Naštěstí fotoaparáty Canon disponují jednou pěknou položkou v menu fotoaparátu. Tou položkou je úplné vymazání všech nastavení fotoaparátu. Fotoaparát je po výmazu nastavení v podobném stavu, jako když přišel z výroby. Následně již stačí nastavit fotoaparát znovu – dle svých priorit a pustit se do focení.

Nejsem příznivce čtení nudných manuálů. Mnoho položek v menu je ale tak jasných a intuitivních, že není třeba jakýchkoliv manuálů. Pak jsou zde položky, které jednoduše stačí aktivovat či vypnout a podívat se na výsledek. Ke všemu ostatnímu poslouží manuál.

Jinak řečeno si myslím, že není třeba za každých okolností fotit na tzv. „zelené autíčko“ (úplný automat). Klidně se můžete pustit to tvůrčího fotografického procesu i v jiných expozičních režimech. Následně zkoušet, testovat a hrát si nejenom s expozicí, ale klidně i s menu fotoaparátu.

Canon vs Nikon

Možná si vzpomínáte na článek s názvem Je lepší Canon nebo Nikon. Tehdy jsem poukazoval na nesmyslné hádky zastánců jedné či druhé značky. Nicméně v souvislosti s nastavením fotoaparátu mám vůči Nikonu přeci jen jednu menší výtku.

Nejsem člověk, který by se často pouštěl do změn nastavení skrze menu. Většinu věcí nastavuji skrze funkční tlačítka. Málokdy se nořím hlouběji do menu fotoaparátu. Snad jen kvůli ztišení fotoaparátu (po zaostření), nebo snad kvůli nastavení při natáčení. Nicméně ať už jsem držel v ruce jakýkoliv fotoaparát od Canonu, neměl jsem velké problémy něco najít či změnit. Ať to byl Canon EOS 350D, Canon EOS 50D nebo Canon EOS 7D Mark II… Vždy bylo menu jasné, srozumitelné a většina věcí byla velice snadno dohledatelná a dostupná.

Jakmile se však s nějakým dotazem ohledně nastavení fotoaparátu obrátím na fotografy s Nikonem, většinou to končí nějak takhle:

  • Jé počkej, já to zkusím najít.“ „Aha, tak víš co? Já se na to doma podívám a pak ti dám vědět jo?
  • Jooo… to jsem v nastavení někde viděl, ale kde?“ „Koukni se radši sám, já to nějak nemůžu najít a nechci tu něco nechtěně zapnout.
  • Jéé, o tom jsem slyšel, ale v menu fotoaparátu jsem to asi přehlédl. Možná to mají vyšší řady Nikonů? Nevím…

Mám prostě takový pocit, že Nikon to menu prostě nemá dotáhnuté do konce. Osobně přiznávám, že se při hledání čehokoliv se v menu u Nikonů často ztrácím. Nicméně možná je to jen můj pocit a vše by se změnilo, při častějším fotografování s touto značkou fotoaparátů.

Závěrem

Není důvod se menu fotoaparátu nějak vyhýbat. Jedná se o nedílnou součást každého digitálního fotoaparátu. Proto byste se jej měli spíše snažit pochopit a ovládnout. Tak totiž dokážete z vašeho fotoaparátu vytáhnout maximum a podřídíte si jeho funkce svému způsobu fotografování. Rozhodně nemá cenu to odkládat na později. Jestli něčemu v menu nerozumíte, nevadí. Vezměte si do ruky manuál a vyhledejte si onu položku. Nemáte po ruce manuál k fotoaparátu? Tak onu neznámou funkci prostě vyzkoušejte. Když vám nebude vyhovovat, jednoduše ji vraťte do předchozího stavu. Není na tom vůbec nic těžkého.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.