Kde tisknout fotky
Kde necháváte tisknout vaše fotografie? Máte oblíbenou prodejnu, službu, nebo snad tisknete fotografie na domácí fotografické tiskárně? Možností je samozřejmě více. Existují online služby, ale i spousta míst, kde vám vytisknou fotografie na počkání.
Máte nějakou oblíbenou online službu, kde si necháváte tisknout Vaše nafocené fotografie?
Přemýšlela jsem nad službami CEWE (Fotolabu) – nechat si u nich vytisknout nějaké fotografie. Stojí to za to?
Poradíte nějakou kamennou prodejnu, kde je možné na počkání nechat vytisknout mé fotografie třeba z flešky?
Kde tisknout fotografie
Možností, kde nechat vytisknout vaše fotografie, je samozřejmě velké množství. Před léty bylo běžné si na tuto činnost pořídit tiskárnu a tisknout na ní. Velmi často se jednalo o nějaký typ inkoustové tiskárny. Výhodou tohoto řešení je, že nemusíte nikam chodit. V klidu domova si zvolíte velikost fotografie, rozlišení tisku, vložíte odpovídající fotografický (či jiný) papír a zbytek necháte na vaší tiskárně. O něco později máte svou vysněnou fotografii k dispozici. Nevýhodou tohoto řešení bylo, že pokud jste dlouho nic netiskli, trysky tiskárny se ucpaly a poté vynechávaly barvy, nebo nešlo tisknout vůbec. Někdy se tento problém objevuje i v dnešních tiskárnách, ale není to rozhodně tak časté, jako v minulosti. Moderní pokročilé tiskárny totiž používají pokročilejší inkoust a samočisticí funkce a režimy.
Nicméně tiskárny už dnes moc nefrčí. Je pravda, že jich je po domácnostech stále velké množství. Ale dle mé zkušenosti se většinou jedná o levnější černobílé laserové tiskárny na běžné dokumenty. Ty se na fotografie opravdu příliš nehodí. Lidé si totiž zvykli využívat na tisk fotografií různé služby, nebo obchody. Navíc, co si budeme povídat, je málo lidí, kteří si nechávají tisknout nějaké fotografie. Většina je má někde v cloudu, nebo ve fotoaparátu. Nicméně zde se věnuji hlavně fotografům a u nich je větší předpoklad, že si čas od času nechají nějaký ten snímek vytisknout.
Kde dále tisknout fotografie
Kde tisknout fotografie? Možností je naštěstí více. Část osob upřednostňuje kamenné prodejny. Velmi oblíbenými jsou prodejny DM drogérie a CEWE Fotolab. Zde totiž často najdete kiosek, který vám vytiskne fotografie na počkání. Kiosky zpravidla zvládnou vytisknout fotografie do velikosti 15 × 20 cm, některé z nich i 20 × 30 cm. Výhodou těchto kiosků není jen tisk na počkání, ale hlavně možnost zapojit USB disk, tzv. flešku, paměťovou kartu skrze vestavěnou čtečku karet, nebo třeba mobil skrze USB kabel. V některých prodejnách dokonce najdete i mechaniku na CD / DVD. Ty už nicméně nejsou tak časté. Mohu tyto kiosky doporučit? V podstatě ano. Pokud potřebujete rychle něco vytisknout na fotografický papír a nejde vám moc o brilantní barvy a jejich přesnou shodu s originálem, tak super.
O něco lepší variantou jsou obvykle reklamní agentury. Ne každá umožňuje tisk fotografií. Ne každá je tiskne na počkání. Jsou i takové, co netisknout na fotografický papír, ale pouze na kancelářský, příp. na papír s vyšší gramáží. Pravdou ale je, že alespoň část reklamních agentur vlastní (nebo spolupracuje s někým, kdo vlastní) profesionální tiskové zařízení. Jsou to například profesionální tiskárny KONICA MINOLTA typu AccurioPress a bizhub PRO. Též jsem narazil a kvalitní velkoformátové tiskárny Mutoh typu Valuejet a XpertJet a mnoho dalších. Pokud tuto techniku obsluhují znalí lidé, můžete s pomocí ICC profilu zařízení dosáhnout velmi vysoké věrnosti barev. Na těchto a podobných tiskárnách nebudete mít problém s velkými formáty fotografií. Já si takto na zkoušku nechal vytisknout fotografii o velikosti 130 × 70 cm. Dopadlo to parádně!
Chcete-li nějaký konkrétní tip na dobré místo pro velmi kvalitní tisk vašich fotografií, zkuste služby studia Tisk64. Tímto se dostávám ke společnostem, které se vyloženě živí tiskem. Jsou to různé větší či menší tiskárny, které se nachází různě po republice. Též zkuste jejich služby.
Kde nechat tisknout fotografie online
Kamenné prodejny jsou jistě super. Jenže v dnešní hektické době není často čas navštěvovat nějaké prodejny. Obzvlášť, pokud můžete své digitální fotografie poslat online přes internet. Existuje řada společností, která se vám o tyto fotografie náležitě postará. Fotky vám upraví, vytisknou na požadovanou velikost a na správný fotografický papír. Poté vám je zašlou poštou, kurýrní službou, nebo uloží do odběrového místa. Je to velmi pohodlné. V klidu domova, ve vlaku, autobuse, kdekoliv… si připravíte fotografie. Ty poté přes internet zašlete do některé oblíbené firmy. O několik dní později budou fotografie na cestě k vám. Stačí je jen vyzvednout.
Kde tedy nechat tisknout vaše fotografie online? Možností je opravdu mnoho, namátkou:
Jak vybrat nejlepší službu? Inu to je těžké. Někdo hledí na cenu, někdo na kvalitu, někdo potřebuje co nejvěrnější barvy, atd. Doporučuji se postupně seznámit s jednotlivými nabídkami na trhu. Osobně bych to vzal postupně – potřebuji malé formáty, nebo naopak větší (např. A3)? Chci mít fotografie na kvalitním fotografickém papíru, nebo potřebuji speciální povrchovou úpravu? O jakou úpravu se jedná? Například papír Fine Art Mat, může mít velmi vysokou gramáž (klidně i 305 g/m2) a k tomu příjemný sametový povrch. Existují povrchy, které jsou extrémně lesklé, jiné perleťově stříbřité…
Jde-li vám o kvalitní fotografie s věrnou reprodukcí barev, zajímejte se též o barevné ICC profily tiskáren, hodnotu DPI, i o rozlišení zdrojových fotografií.
Preference
Kde tedy tisknout fotografie? Je to všechno samozřejmě o jistých preferencích. S čím je spokojen jeden, s tím by se druhý nikdy nespokojil. Takto to je i v případě mě a mého známého, který si nechává každý rok tisknout fotoknihu. Jde mu především o cenu, takže se jedná o menší knížku s několika málo stránkami za pár stokorun. Když mi ji nedávno ukazoval, vytřeštil jsem oči. Připadalo mi to jako návrat do minulosti v době monitorů s rozlišením 640 × 480 px. Jako zdroj posloužily fotografie o rozlišení kolem 30 Mpix (většinou o plné velikosti 36 Mpix). Ve fotoknize však byly fotografie značně nekvalitní – trochu rozmazané s viditelným rastrem. On si své fotoknihy nemůže vynachválit, já jen nevěřícně vrtím hlavou. Jsem ale rád, že je spokojený.
Jak tedy doporučit konkrétní službu, když na to má každý jiný názor? Jde-li o cenu, je to jasné. Stačí chvíli používat „strýčka Google“ a za chvíli najdete řadu firem, které nabízí velmi levný tisk. Jde-li opravdu pouze o cenu, je tímto věc uzavřena.
Jde-li vám však o kvalitní reprodukci a vysokou kvalitu fotografií, je situace úplně jiná. Pravděpodobně se nevyhnete i jistému experimentování. Každopádně dříve či později si stejně nějakou tu službu / společnost vyberete. Není výjimečné vyzkoušet těchto služeb hned několik. Jak tedy postupovat? Dle uvážení. Například tak, že si v klidu domova připravíte fotografii, kterou následně pošlete k tisku do více společností. Dle výsledných fotografií pak lehce určíte nejlepší snímek.
Osobní zkušenost
Začínal jsem s focením na filmové zrcadlovce. Bylo pro mě tedy přirozenější, nechávat si fotografie tisknout. S příchodem první digitální zrcadlovky tato touha, nebo chcete-li potřeba, na nějakou dobu vymizela. Nicméně později se opět objevila a přede mnou byla opět otázka: „Kde tisknout své fotografie?“ Nejprve jsem na to šel z ekonomického hlediska. Nechával jsem si v reklamní agentuře tisknout černobílé snímky na papír s lehce větší gramáží, než má kancelářský papír. Popravdě, zprvu to bylo super. Fotografie byly krásně ostré, kontrastní a za jednotky korun za velikost A4. Jenže když poté zasvítilo na tyto fotografie sluníčko, začaly pomalu blednout. Stálost tisku nebyla zrovna valná a po čase fotografie ztratily kontrast.
Zkusil jsem tedy výše uvedený FOTOLAB, tedy teď vlastně CEWE. Musím uznat, že to nebyla vůbec špatná volba. Používají totiž kvalitní fotografické papíry FUJIFILM. Tisk se ukázal být neobyčejně stálý i při osvitu slunečními paprsky. Některé fotografie z té doby vypadají i po 15 letech skvěle. Jenže jak šel čas, ceny se zvyšovaly a ne vždy CEWE FOTOLAB stačil. Některé fotografie jsem totiž potřeboval mít s jiným povrchem, některé zalaminované, jiné ideálně již v nějakém rámu, apod. To tehdy nebylo možné (nyní je to v tomto ohledu mnohem lepší).
Poté přišlo jedno z mých prvních Setkání fotografů. Zde se prezentovala firma Saal Digital a já si řekl, že ji vyzkouším. V té době, to totiž bylo něco úplně jiného. První, co mě upoutalo, byly vzorníky materiálů. Už žádné testování, zkoušení a experimentování. Stačilo se podívat na vzorníky a vybrat si správný materiál. Do toho se na stránkách Saal Digital nachází i ICC profily s odpovídajícími návody na jejich použití. Kvalita fotografií, barevná věrnost a stálost byla také super. Tak jsem u Saal Digital již zůstal…
Závěrem
Míst a služeb, kde tisknout fotografie je opravdu velké množství. Některým vyhovuje tisk v nějaké prodejně, reklamní agentuře, či přímo v tiskárně. Jiní upřednostní odeslání fotografií přes internet a jejich následný tisk skrze nějakou online službu. Jde vám o kvalitní fotografie, stálý tisk a perfektní barvy za nízké ceny? Nejspíše budete muset trochu experimentovat. Nebojte se vyzkoušet více společností na několika málo testovacích fotografiích. Jistě si brzy vyberete své favority.
Taky jsem se rozhodl vyzkoušet firmu Saal Digital, objednal jsem si knihu s profesionálním tiskem, když kniha přišla, tak jsem se nestačil divit, fotky jak z fotolabu nevalné kvality, knihu jsem samozřejmě reklamoval, reklamaci uznali a poslali mi voucher na novou knihu a k tomu vysvětlení, že pokud chci kvalitní fotografie v knize, tak musím požadovat paradoxně levnější verzi na fotopapír. Jak jsem jim napsal tak já preferuji u svých fotek proces osvitu a potom klasické vyvolání. Z nové knihy jsem nadšený a klidně ji mohu ukázat na setkání fotografů.