Expozičně rozdílné snímky

Expozičně rozdílné snímky při kontinuálním snímání

Při fotografování (kupříkladu ve sportovní hale) se může stát, že při kontinuálním snímání vyjdou expozičně rozdílné snímky. Není to problém jen sportovních hal, ale všeobecně všech prostor, které jsou osvětleny zejména starými zářivkami. Ne vždy je to patrné, ale některé zářivky dokážou dost nepříjemně blikat. Frekvence blikání je odvozena od frekvence elektrické sítě, tedy 50, resp. 100 Hz.

Při focení florbalového zápasu jsem narazil na jistý problém. Při rychlém kontinuálním snímání při expozici 1/200 sekundy a kratší mi často vznikají expozičně rozdílné snímky. Můžu mít problém se závěrkou foťáku?

Poslední problém nastal při focení taneční soutěže. Chtěla jsem vyfotit svojí dcerku při výskoku. Měla jsem na fotoaparátu nastavené kontinuální snímání. Snímat jsem začala asi půl sekundy před výskokem a prst ze spouště jsem sundala asi sekundu po doskoku. Za tu dobu vzniklo asi 30 snímků. Jenže doma jsem zjistila, že jich je dost tmavých, nebo z půlky takové divně barevné. Čím to?

Kdy a proč vznikají expozičně rozdílné snímky

Pokud fotíte s dostatečně krátkým expozičním časem (kratším než 1/100 sekundy), můžete narazit na jistý problém. Ten mohou způsobit blikající zářivky, či jiné zdroje světla. Při kratším expozičním čase se tak může stát, že vyfotíte tmavý snímek, i když je ve scéně světla dostatek. Pokud vyfotíte za pomoci kontinuálního snímání fotografií několik, mohou být některé světlé a jiné dost tmavé.

Tomuto problému lze čelit několika způsoby. Buď vyměnit zdroje světla. To však bohužel obvykle jaksi nejde. Druhým způsobem je prodloužit expozici na delší čas než 1/100 sekundy. Tím se do scény dostane dostatečné množství světla i přes blikající světelné zdroje. Tento způsob sice funguje, ale kontinuální snímání se tak může radikálně zpomalit. Navíc hrozí, že část fotografií bude vlivem delší expozice rozmazaná. To ale ale taky obvykle nechceme. Blikající zářivky můžeme rovněž „přebít“ silným bleskem. Ne vždy však máme takový silný blesk u sebe. Často rovněž není vhodné blesky vůbec používat. Poslední variantou je aktivace funkce moderních fotoaparátů. Ta se u fotoaparátů Canon jmenuje potlačení mihotání. Tato funkce sice také může lehce zpomalit kontinuální snímání, ale nijak závratně. Navíc s pomocí senzoru dokáže blikání světelných zdrojů identifikovat a vyfotit snímek v tu nejlepší chvíli. Výsledkem toho jsou expozičně i barevně shodné fotografie, tedy již žádné expozičně rozdílné snímky.

Trojice snímků bez funkce potlačení mihotání | expozičně rozdílné snímky | moje Tajemno
Trojice po sobě jdoucích snímků bez zapnuté funkce potlačení mihotání. Všimněte si rozdílné barvy i intenzity světla. Pro zvětšení klikněte.

Osobní zkušenost

Zářivky a různé staré lampy mohou být vážně prevít. Úplně chápu následné rozhořčení nad takovými fotografiemi. Když se vžiji do situace, kdy se snažím zachytit každý pohyb a výsledkem jsou expozičně rozdílné snímky (mnohdy i barevně)… Celá situace naštve ještě více, když vím, že se onen jedinečný okamžik už nebude nikdy opakovat.

Je proto velmi dobré, že dnešní fotoaparáty mají pokročilé funkce jako je potlačení mihotání (redukce blikání obrazu u Nikonu). Díky těmto „vychytávkám“ se můžete v klidu věnovat kompozici, focení celkově a nemusíte se tolik strachovat.

Horší je, když fotoaparát tuto funkci neumí. V takovém případě vám nezbývá nic jiného, než doufat, že snímek vyjde, příp. aplikovat nějakou výše uvedenou radu. Zde moc možností není.

Závěrem

Trápí-li vás expozičně rozdílné snímky, zkuste se nejprve podívat do menu fotoaparátu. Možná zde najdete výše uvedenou funkci, která vám s tímto problémem může pomoci. Pokud touto funkcí váš fotoaparát nedisponujte, zkuste oželet rychlé sekvenční snímání. Pokud to jde, expoziční čas trochu prodlužte a expozičně rozdílné snímky rovněž zmizí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *