Budoucnost stránek

Budoucnost stránek „moje Tajemno“

Je mi jasné, že výroční zprávy těchto stránek prakticky skoro nikdo nečte. Takže v souvislosti s minulým článkem tímto informuji o změnách na stránkách.

Odmyslím-li již vydané články, v roce 2023 žádné další nové články nevzniknou. V aktuálním roce bych se totiž rád věnoval dalším svým projektům (knize, cestování, fotografování, recenzím, poznáváním blízkého i vzdálenějšího okolí a dalším souvisejícím aktivitám). Navíc aktuálně probíhá značná rekonstrukce mého bytu, takže na psaní článků není a jen tak nebude adekvátní klid. V souvislosti s tím již nadále nebudou fungovat novinky e-mailem. Děkuji za pochopení.

Budoucnost stránek pro rok 2024

Co tedy bude se stránkami dále? Jak jsem psal v předchozím článku, existuje trojice variant:

  1. začnou opět vycházet nové příspěvky na různá témata,
  2. dojde k zakonzervování stránek (bez dalšího nového obsahu),
  3. zruším hosting a s ním zcela zaniknou tyto stránky.

Ad 1) Samozřejmě bych v psaní rád pokračoval. Nicméně se dlouhodobě potýkám s několika problémy. V první řadě s inspirací (již jsem toho popsal vcelku dost). Dále také s tím, že případná požadovaná témata nejsou zcela triviální. Takovým tématem je např. fotografování portrétů. Dokážu si sice představit komplexní článek, který tuto problematiku popisuje, ale předem odhaduji jeho velikost na klidně 150 až 250 stránek. Musela by totiž být řeč o objektivech, senzorech fotoaparátů, cloně, časech, přirozeném světle, odraženém světle, blescích, prostředí, pózách a postojích, různých typech portrétů, atd. To už si raději vyberte ten typ portrétu, který byste si rádi osvojili a zakupte si adekvátní několikadenní kurz. Internetových stránek a školitelů je více než dost. Vše doplňte zakoupením a prostudováním publikace na toto téma. Když se vrátím k tvorbě takovéhoto článku, bez větší pomoci bych jej nebyl schopen vydat.

Ad 2) Osobně tuto variantu považuji spíše za takové dočasné řešení, které předchází bodu 3. Jinak řečeno to znamená, že by se na stránkách již nic neměnilo. Pravděpodobně se promažou / zakážou komentáře a stránky budou k dispozici pouze pro čtení bez dalších interakcí.

Ad 3) Jednoduše jde o úplné zrušení stránek „moje Tajemno“ bez jakéhokoliv veřejného archivu. Nicméně existují služby jako The Wayback Machine, kde najdete starší verze některých internetových stránek. V jakém stavu je archiv těchto stránek, mi však není známo.

Rozhodněte sami

Stránky „moje Tajemno“ nebyly nikdy tvořeny na velkou návštěvnost, na generování zisků, nebo jako velký komunitní portál. Jejich hlavní účel je informovat začínající fotografy o tom, co dokážou fotoaparáty a jak docílit toho či onoho efektu. Vše vcelku jednoduchou formou a s odkazy na související články. Nyní nadešel čas se rozhodnout, co bude se stránkami dále.

Máte-li nějaké návrhy a tipy, co se stránkami dále podniknout, napište mi na e-mail níže. Pokud vás napadá něco, co by bylo vhodné na stránky doplnit, klidně to připojte do zprávy. Děkuji.

aphrael@tajemno.net