Závěrka

Závěrka ve fotoaparátu

Závěrka fotoaparátu je zařízení umožňující vstup světla na senzor, příp. film, po určitou dobu (expoziční čas). Závěrku fotoaparátu můžeme rozdělit na tři nejčastější typy – centrální, štěrbinovou a elektronickou.

závěrka fotoaparátu Canon EOS 400D
Štěrbinová závěrka fotoaparátu Canon EOS 400D, pro případné zvětšení klikněte

Na fotografii výše vidíte štěrbinovou závěrku fotoaparátu, která ve své levé části jeví jisté známky opotřebení. Závěrka je velice jemný a křehký mechanizmus. Proto nedoporučuji se ji jakkoliv dotýkat.

Centrální závěrka

Centrální závěrka, resp. její mechanizmus, je obvykle umístěný v objektivu co nejblíže optické soustavě a poblíž clony. Proto se obvykle montuje do fotoaparátů, které neumožňují výměnu objektivu – tedy kompakty. Centrální závěrka se skládá ze tří i více tenkých kovových lamel zavěšených na vodícím prstenci.

Centrální závěrka
Centrální závěrka

Přístroje s centrálními závěrkami dosahují nejkratších časů kolem 1/750 sekundy (obvykle 1/500 s). Její velkou výhodou (ve srovnání se štěrbinovými závěrkami) jsou kratší synchronizační časy s blesky. Další výhodou je absence zkreslení pohybem (fotografování rychle se pohybujících objektů bez panningu). Nevýhodou je naopak relativně malý rozsah expozičních časů. Kromě kompaktů naleznete štěrbinovou závěrku v některých středoformátových a velkoformátových fotoaparátech.

Štěrbinová závěrka

Štěrbinová závěrka je složená ze dvou lamel a nachází se v těle přístroje za objektivem. Jedna lamela odkrývá okénko se senzorem / filmem, druhá je zavírá. Doba osvitu se určuje šířkou mezery (štěrbiny) mezi lamelami.

Fotografii štěrbinové závěrky můžete vidět v úvodní části tohoto článku. Pokud chcete vidět, jak funguje, doporučuji navštívit Wikipedii.

Výhodou štěrbinové závěrky je, že dosahuje úctyhodných expozičních časů až 1/12000 sekundy (u fotoaparátu Minolta Dynax 9). Běžně 1/8000 sekundy u pokročilejších fotoaparátů.

Nevýhodou je, že synchronizační časy s blesky jsou omezeny na časy přibližně mezi 1/500 a 1/200 sekundy. Druhou vadou může být pohybové zkreslení, které vzniká ve chvíli, kdy se objekt na fotografii rychle pohybuje. Další samozřejmou nevýhodou je hluk samotného mechanizmu.

Elektronická závěrka

U bezzrcadlovek se může používat závěrka elektronická (někdy lze vybírat mezi štěrbinovou a elektronickou závěrkou). Obrazová data se načítají z trvale osvětleného senzoru pouze po určitou dobu.

Její velkou výhodou je naprostá bezhlučnost. Nedochází zde k mechanickému pohybu uvnitř těla zrcadlovky či objektivu. Při použití štěrbinové závěrky může, vlivem provozu první lamely, vzniknout nepatrné chvění a tím se i rozmazat snímek. To v tomto případě samozřejmě odpadá. S elektronickou závěrkou lze rovněž dosáhnout velice krátkých expozičních času přes 1/10000 sekundy.

Životnost závěrky

Typická životnost závěrky (mechanické, resp. štěrbinové) se u základních digitálních fotoaparátů pohybuje kolem 50 tisíc cyklů. Dražší profesionální fotoaparáty mají životnost závěrky obvykle vyšší – kolem 200 až 300 tisíc cyklů.

U elektronické závěrky závisí její životnost na samotném snímači. Teoreticky může být životnost takové závěrky neomezená. To oceníte jak při fotografování tzv. timelapse, tak i při focení divoké přírody, sportu a společenských akcí, kde zpravidla vzniká stovky či tisíce fotografií.

Každopádně nespoléhejte vždy na počet cyklů závěrky, které udává výrobce. Například v roce 2021 se připravovala hromadná žaloba, proti výrobci fotoaparátů Sony. Šlo o to, že fotoaparátům Sony α7 III (ILCE-7M3) po 10 až 50 tisících cyklech selhávaly závěrky. Přitom výrobcem garantovaná životnost měla být 200 tisíc cyklů. Navíc nejde o nějaký levný přístroj, ale o fotoaparát za cca 50 tisíc korun. Samotná výměna závěrky také nemusí být levnou záležitostí (po záruce).

Co dělat, když závěrka přestane pracovat a jak to poznám?

Blízký konec životnosti závěrky se obvykle pozná tak, že při určitém naklonění fotoaparátu nejde pořídit snímek. Popř. se při fotografování často objevuje nějaké chybové hlášení typu „Error + číslo“. Někdy se také stává, že při pokusu o exponování fotoaparát zatuhne a pomůže až vyndání baterky. To se zrovna stávalo mně. Všechny tyto ukazatele mohou naznačovat, že životnost závěrky je již u konce.

Pokud se vám začnou stávat výše uvedené věci, doporučuji nečekat a navštívit autorizovaný servis vašeho fotoaparátu. Pro značky Canon, Fujifilm a Samsung je asi nejznámější právě AWH SERVIS. V lepším případě zjistí, že máte starší firmware, který si plně „nerozumí“ s vaší technikou. V horším případě provedou výměnu mechanizmu závěrky a zase můžete fotit.

Osobní zkušenost

Fotíte-li pouze občasně, je dost pravděpodobné, že závěrku, nebudete muset vůbec řešit. To se dříve fotoaparát rozbije třeba pádem na zem, příp. odejde akumulátor a vy nebudete chtít shánět nový. Každopádně možná fotíte více a fotoaparát se z ničeho nic začne chovat divně (viz výše). V tu chvíli už je dobré se o závěrku zajímat více.

Osobně mám se závěrkou dvě zkušenosti. Jedna přišla s fotoaparátem Canon EOS 350D. Ten tvrdil, že je jeho závěrka konstruována na 50 tisíc cyklů. Nakonec zvládl cca 70 tisíc cvaknutí závěrky. Což je myslím velice pěkný výkon! Budiž mu dnes již země lehká.

Druhá zkušenost není tak pěkná. Týká se předsklopeného zrcátka a závěrky. Ve zkratce – slunce bylo delší dobu v záběru při uzavřené závěrce. Díky zvednutému zrcátku tak vypálilo do lamel závěrky fotoaparátu díry. Závěrka se tak stala nepoužitelnou. Proto pozor na silný zdroj světla v záběru!

Závěrem

Štěrbinová závěrka sama o sobě snese hodně. Poslouží vám na několik desítek tisíc snímků. Někdy i na několik stovek tisíc… Mějte ale na paměti, že se stále jedná o křehký mechanizmus, který lze velmi snadno poškodit a znehodnotit. Proto nedoporučuji na závěrku sahat, nebo s ní jakkoliv manipulovat. Dejte si též pozor na silné zdroje světla a delší dobu předsklopené zrcátko. Samozřejmě nezapomínejte udržovat čistý fotoaparát nejen z venčí, ale hlavně uvnitř. Ostré prachové částečky mohou závěrku rovněž postupně poškodit.

4 komentáře u „Závěrka

  1. Dobrý den. Prosím, cyklus závěrky se rozumí 1 snímek? Mám systémový kompakt, kde je elektronická závěrka na přední lamele a expoziční čas se ukončuje mechanicky. Bere se to jako jeden cyklus? Pokud tedy používám pouze mechanickou závěrku, rovněž se bere jako jeden cyklus? Mám v tom „hokej“. Děkuji, Jiří.

    1. Dobrý den. Uff, tak v tomto případě bych v tom měl taky zmatek. Všeobecně se to bere jako jeden „cvak“, tedy jedna fotografie. V tomto případě to vidím tak, že pokud při tvorbě fotografie dochází k využití části mechanické závěrky, je to jeden cyklus závěrky. Holt se rychleji opotřebí ta používanější mechanická část.

  2. Dobrý den chtěl bych Vám touto cestou poděkovat za Vaše užitečné rady a návody jsou pro mně velkým přínosem Rob

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *