Test Canon EOS 50D

Recenze Canon EOS 50D

Druhým testovaným fotoaparátem na těchto stránkách je Canon EOS 50D. Na trh se dostal koncem roku 2008. Má poloprofesionální hořčíkové tělo, které je rovněž utěsněno před prachem a stříkající vodou. Jeho cena se nyní na aukcích pohybuje kolem krásných 4 až 5 tisíc korun českých (již se léta neprodává). Ačkoliv se od svého předchůdce EOS 40D vzhledové téměř vůbec neliší, od minule testovaného Canon EOS 350D se liší o něco více. Proto nyní rozeberu nejvýraznější změny obou modelů. Důvodem této recenze je především fakt, že lidé v mém okolí vyřazují tyto modely za novější fotoaparáty a tak se jimi plní bazary a internetové aukce. A kdo by nechtěl poloprofesionální tělo za hubičku, že?

Canon EOS 50D s battery gripem
Canon EOS 50D s nasazeným battery gripem

Tělo fotoaparátu EOS 50D

Design i mechanické provedení je, vzhledem k dříve testovanému modelu, na první pohled velice podobné. Několik odlišností tu ale přeci jen najdete. V první řadě jsou to samotné rozměry Canon EOS 50D. Ty jsou vlastně o dost větší než u titěrného EOS 350D. Ruku v ruce s tím jde i váha tohoto fotoaparátu. Ta je o něco vyšší i právě kvůli odolnějšímu hořčíkovému tělu. Tyto změny každopádně pocítíte hned po prvním uchopení do ruky. Výhodou větších rozměrů je, že díky tomu fotoaparát lépe sedí jak v drobných, tak i větších rukách. Na druhou stranu už fotoaparát nemusí být díky své váze atraktivní pro všechny fotografy.

Model Canon EOS 350D má titěrné rozměry 127 × 94 × 64 mm a váží pouhých 540 gramů. Zatímco model Canon EOS 50D má rozměry 146 × 108 × 74 mm a váží úctyhodných 730 gramů (a to už je znát).

Druhou výraznou změnou u fotoaparátu Canon EOS 50D je přítomnost velkého kruhového voliče na zadní části fotoaparátu. Uprostřed tohoto voliče se nachází potvrzovací tlačítko (SET). Zprvu se mi tento koncept příliš nelíbil, ale po chvíli používání musím každopádně přiznat, že je tento koncept velice povedený. To koneckonců též potvrzují moji kolegové fotografové, kteří si na ovládání velmi rychle zvykli a jsou s ním spokojení. Tento volič totiž nahradil volič křížový s pěticí tlačítek.

Zadní strana Canon EOS 50D s ovládacími prvky
Zadní strana Canon EOS 50D s ovládacími prvky

Další změnou je umístění přepínače expozičních režimu. Ten u EOS 50D již nenajdete v pravé horní části fotoaparátu, protože tento prostor využívá stavový displej spolu s několika tlačítky. Tato tlačítka nahrazují výše uvedený křížový volič a kromě tlačítka na rozsvícení displeje mají hned dvojí funkci:

Další ovládací prvky Canon EOS 50D

S otočným přepínačem expozičních režimů se přestěhovalo i zapínání fotoaparátu. Konkrétně již ne pod volič expozičních režimů, ale pod kruhový otočný volič (viz fotografie výše). Toto umístění není špatné, ale není pro každého pohodlné. Občas se při fotografování stane, že tento přepínač nechtěně zmáčknete a fotoaparát si vypnete.

Horní část Canon EOS 50D s voličem režimů a ovládacími tlačítky
Horní část Canon EOS 50D s voličem režimů a ovládacími tlačítky

Majitelé staršího EOS 350D si u novějšího EOS 50D jistě rychle povšimnou velkého monitoru, který dominuje zadní části fotoaparátu. Díky větší úhlopříčce a mnohem většímu rozlišení je prohlídka snímků příjemnější a i zobrazované detaily jsou u EOS 50D mnohem lepší.

Canon EOS 350D disponuje monitorem o velikosti 1,8″ a rozlišením 115k pixelů. Oproti tomu Canon EOS 50D má monitor o dostačující úhlopříčce 3″ s rozlišením 920k pixelů.

Canon EOS 50D má ještě dvě vychytávky, které jistě potěší (a na dnešní dobu jsou již letitým standardem). První je možnost fotit přes živý náhled Live View, tedy přímo přes monitor. Díky tomu vidíte aktuální podobu scény, ale také se tento pohled hodí při práci se starými manuálními objektivy. Druhým vylepšením je automatický čistícím systému EOS, který se nachází před senzorem a stará se o to, aby na senzoru nezůstával prach.

Blesk u EOS 50D

Co se oproti Canon EOS 350D de facto nezměnilo, je interní blesk. Ten se nachází na stejném místě a jeho směrné číslo má hodnotu 13. To je přeci jen docela málo. Stejně jako u předchozího modelu můžete věc vyřešit připojením externího blesku s větším výkonem.

Rozšíření těla a další příslušenství

Stejně jako předchozí testovaný model od firmy Canon, i poloprofesionální EOS 50D disponuje rozsáhlým arzenálem vylepšení a rozšíření samotného těla. K fotoaparátu lze připojit bateriový grip BG-E2N, který pojme dvojici akumulátorů typu BP-511A. Díky tomu navýšíte už tak solidní výdrž a následně můžete pořídit kolem 1500 fotografií. Tento údaj platí pouze při používání optického hledáčku fotoaparátu (pro oba akumulátory). Když začnete fotografovat přes živý náhled, výdrž jednoho akumulátoru se rapidně zkrátí na cca 350 snímků. Vše při normálních teplotách a při středním jasu. Dále si můžete dokoupit úhlový hledáček, matnici, ale i dálkovou spoušť s časovačem, či bezdrátovou dálkovou spoušť.

Fotoaparát Canon EOS 50D je kompatibilní s dálkovým přenašečem dat WFT-E3, který podporuje jak Wi-Fi, tak i připojení přes kabel typu RJ-45. Fotoaparát též snadno propojíte s televizí, na které následně přehrajete nafocené snímky. K tomu slouží HDMI kabel HTC-100 či videokabel VC-100. Fotoaparát podporuje bajonety Canon EFEF-S a blesky Canon Speedlite EX.

Senzor a čip fotoaparátu EOS 50D

Model Canon EOS 50D obsahuje digitální senzor typu CMOS formátu APS-C o rozměrech 22,3 × 14,9 mm. Jeho rozlišení je 15 Mpix, což odpovídá velikosti snímků 4752 × 3168 obrazových bodů (pixelů). Poměr stran je u těchto fotoaparátů standardních 3:2. Crop faktor je ×1,6, což odpovídá právě APS-C senzorům společnosti Canon.

O vše se stará čip DIGIC IV
O vše se stará čip DIGIC IV

Obraz zpracovává moderní čip DIGIC IV, který najdete též u profesionální zrcadlovky EOS 5D Mark II. Čip DIGIC IV se nachází i u EOS 60D, EOS 600D a EOS 1100D. Tento čip v Canon EOS 50D hravě zpracuje něco málo přes 6 snímků za sekundu, což pro většinu situací stačí. Touto rychlostí pořídíte až 16 snímků ve formátu RAW, nebo cca 90 snímků ve formátu JPEG. Citlivost ISO dosahuje v základu maximální hodnoty 3200, ale lze ji po zapnutí rozšíření zvýšit až na 12800. Při vyšších hodnotách citlivosti ISO je šum již opravdu znatelný, proto doporučuji používat hodnoty do citlivosti cca 800.

Test citlivosti ISO u Canon EOS 50D, TAO čajovna
Scéna pro test citlivosti ISO u Canon EOS 50D, Canon EF-S 18-200mm, f/9, ISO 100, ostřeno na prostřední čajový šálek. Pro zvětšení klikněte.
Test citlivosti ISO u Canon EOS 50D, výřez čajových šálků v poměru 1:1 z Tao čajovny v České Lípě
Test citlivosti ISO u Canon EOS 50D, výřez čajových šálků v poměru 1:1. Pro zvětšení klikněte.

Funkce EOS 50D

Fotoaparát disponuje řadou kreativních režimů a to včetně výborného černobílého režimu. Ten již znáte z předchozích modelu, tedy z testovaného EOS 350D. Tyto funkce jsou v podstatě shodné, proto detailnější popis vynechám. V případě zájmu klikněte na odkaz výše. Jednu funkci u EOS 50D nicméně zmíním – automatická optimalizaci jasu. Tato funkce totiž dokáže v některých případech úspěšně zabránit přepalům na fotografiích.

Ostření

Zde uživatele čeká příjemné překvapení, protože zaostřovacích bodů je celkem 9 a všechny jsou křížové. Jejich rozložení je dobře vidět na obrázku níže. Je zde patrné, že zabírají více prostoru (než u EOS 350D). Na druhou stranu je jejich umístění stále především uprostřed hledáčku.

Ostřící body Canon EOS 50D
Ostřící body Canon EOS 50D

Hledáček EOS 50D je větší a světlejší než u dříve testovaného modelu. Obsahuje všechny důležité informace a kromě nich ještě upozornění na zapnutí automatické optimalizace jasu či aktivaci černobílého režimu.

Pohled do hledáčku Canon EOS 50D
Pohled do hledáčku Canon EOS 50D

Měření expozice

Canon EOS 50D disponuje čtveřicí měření expozice:

  • poměrovým měřením (35 zón), které je vázané s libovolným bodem AF,
  • částečným měřením,
  • bodovým měřením,
  • celoplošným měřením se zdůrazněným středem.

Automatika fotoaparátu není bohužel neomylná. Naštěstí je zde k dispozici rychlá korekce expozice v rozsahu ±2 expozičních stupňů. Tuto korekci můžete provádět v krocích po ⅓, nebo po ½ EV. Stejný rozsah i kroky najdete u kompenzace zábleskové expozice.

Osobní zkušenost

Fotoaparát Canon EOS 50D jsem dva roky používal jako záložní tělo při fotografování tanečního souboru Black Shadow. Fotoaparát fungoval bezchybně. Rozhodně jsem přivítal rozšířenou hodnotu citlivosti ISO, díky které nevznikaly rozmazané snímky. Jedna věc mě však u EOS 50D neustále rozčilovala. Při rychlé práci s fotoaparátem se mi často stávalo, že levý otočný přepínač expozičních režimů se mi nějakým nedopatřením přepnul na jiný než zvolený režim. Není zde totiž žádná pojistka a manipulací lze přepínačem lehce pohnout.

Tabulkové shrnutí Canon EOS 50D

Zde uvádím několik tabulkových hodnot.

VýrobceCanon
NázevCanon EOS 50D
TypDSLR (fotoaparát s výměnnými objektivy)
Typ snímačeCMOS
Velikost snímače22,3 × 14,9 mm (crop faktor 1,6×)
Rozlišení15,1 Mpix (4752 × 3168 px)
Živý náhledano
Počet ostřících bodů9, z toho všechny křížové
Rozsah expozice1/8000 – 30 s
Rozsah ISO100 – 12800
Expoziční bracketing±2 EV, s krokem ½ nebo ⅓
Antiprachový filtrano
BajonetCanon EF / EF-S
Formát snímkůRAW, JPEG, RAW + JPEG
Výklopný displejne
Materiál tělahořčík + plast
Rozměry146 × 108 × 74 mm
Hmotnost730 g
Základní informace o fotoaparátu Canon EOS 50D

Klady a zápory

Několik osobních postřehů z dvouletého používání tohoto fotoaparátu.

KladyZápory
živý náhledvyšší váha přístroje
velmi dobrá obrazová kvalitapřisvětlení AF stroboskopickými záblesky
rychlé ostřenírelativně malá korekce expozice
automatické čištění senzorunemožnost pořizovat video záběry
rychlé sériové snímáníobčasné nechtěné pootočení přepínačem expozičních režimů, chybí jakákoliv pojistka
široká nabídka objektivů a příslušenství
Klady a zápory fotoaparátu Canon EOS 50D

Závěr

Na Canon EOS 50D jsem přešel z Canon EOS 350D, což byla má první digitální zrcadlovka. EOS 50D je ale mnohem robustnějšíodolnější fotoaparát. Má dokonalejší a citlivější senzor a mnohem rychlejší procesor. Hodí se jak do rychlejší akce, tak i pro focení v ateliéru. Díky rozsahu expozice 1/8000 – 30 sekund zachytí dobře i ty nejrychlejší pohyby stejně tak dobře, jako ty pomalé. Díky ochraně proti stříkající vodě a nečistotám je předurčen pro fotografování ve venkovním prostředí a to za každého počasí. Rozhodně mohu vřele doporučit jako startovací model pro fotografy, kteří chtějí kvalitu, ale nemohou si hned dovolit zaplatit desetitisíce či statisíce korun za nový model fotoaparátu včetně objektivu.

Ukázkové snímky z EOS 50D

Pokud chcete vidět fotografie ve větším rozlišení, stačí kliknout na jejich horní část.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *