Archiv pro štítek: závěrka

Závěrka fotoaparátu může být různá. Může se jednat o centrální závěrku, štěrbinovou závěrku a nebo elektronickou závěrku. Právě tou elektronickou jsou vybaveny dnešní tablety, mobilní telefony s fotoaparátem a některé fotoaparáty.

Závěrka

Závěrka ve fotoaparátu

Závěrka fotoaparátu je zařízení umožňující vstup světla na senzor nebo film po určitou dobu (expoziční čas). Závěrku fotoaparátu můžeme rozdělit na tři nejčastější typy: centrální, štěrbinovou a elektronickou.

závěrka fotoaparátu Canon EOS 400D
Štěrbinová závěrka fotoaparátu Canon EOS 400D

Na fotografii můžete vidět štěrbinovou závěrku fotoaparátu, která ve své levé části jeví jistí známky opotřebení. Závěrka je velice jemný mechanizmus a vřele nedoporučuji se ji jakkoliv dotýkat.
Pokračování textu Závěrka

Expoziční čas

Expoziční čas

Expoziční čas, rychlost závěrky nebo doba expozice jsou stejné výrazy. Je to doba, po kterou je závěrka fotoaparátu otevřena a umožňuje tak světlu dopadat na obrazový senzor ve fotoaparátu. Rovněž se jedná o jeden z parametrů pro nastavení správné expozice.

Čím delší čas, tím více světla se na snímač dostane, fotografie bude tedy světlejší.

Informace Nejčastěji se používají expoziční časy: …, 1, 1/2, 1/4, 1/8, 1/15, 1/30, 1/60, 1/125, 1/250, … sekundy. Obvykle od dlouhých 30 sekund po kratičkou 1/8000 sekundy. Je dáno tím, že lidské oko vnímá světlo nelineárně, ale logaritmicky. Tím se také musely přizpůsobit snímače fotoaparátů.

Pokračování textu Expoziční čas