Archiv štítku: vyvážení bílé

Jak fotografovat produkty

Produktová fotografie aneb jak fotografovat produkty

Reaguji na četné dotazy, které jste mi zaslali. Dnešní článek bude o tom, jak fotografovat produkty a co je k tomu potřeba. Každopádně mějte na paměti, že produktová fotografie nepatří k nejsnadnějším. Celá produktová fotografie by klidně vydala na solidně obsáhlou publikaci. Ono totiž nejde jen o co nejvěrnější a nejpřesnější vyobrazení daného produktu. Jde také o to, aby snímek působil tak atraktivně, že si onen produkt taky někdo koupí. Dnešní článek proto berte jako takové vstupní okénko do produktové fotografie.

Pokračování textu Jak fotografovat produkty

Korekce vyvážení bílé

Korekce vyvážení bílé

Korekce vyvážení bílé barvy je pro dnešní moderní fotografy trochu zvláštní funkce. Všichni z nás nejspíše vědí, co umí funkce vyvážení bílé (anglicky white balance). Díky ní můžete ovlivnit barevný vzhled snímku. Koneckonců různé zdroje světla mají různou barvu a ani slunce nesvítí po celý den stále stejně. Funkce korekce vyvážení bílé je však trošičku něco jiného než notoricky známé vyvážení bílé.

Pokračování textu Korekce vyvážení bílé

Vyvážení bílé

Vyvážení bílé při západu slunce u moře

Vyvážení bílé barvy patří mezi velmi časté dotazy. Obzvláště v letních a zimních měsících se dotaz na vyvážení bílé barvy často opakuje. Nejsnazší odpovědí by byl odkaz na již vydaný článek na toto téma. Nicméně, jak se ukazuje, jeden článek nestačí. Je třeba se tomuto problému více věnovat. Nyní několik dotazů od čtenářů těchto stránek.

Mám problém s barvami při fotografování západu slunce u moře. Fotografie mají často různý barevný nádech. Dá se s tím něco dělat?

Při focení v zimě má sníh na fotografiích namodralý nádech. Mám můj foťák špatné vyvážení bílé barvy, nebo je problém někde jinde?

Asi mi zlobí nastavení bílé barvy. Na co mám vyvážení bílé nastavit při fotografování portrétů? A na co mám foťák nastavit, když chci fotit při západu slunce?

Pokračování textu Vyvážení bílé

Trvalá světla

Trvalá světla nejen do ateliéru

Trvalá světla jsou skvělým pomocníkem jak v ateliérech, tak i v exteriérech. Jedná se o zdroje světla, díky kterým můžete osvítit celou scénu, ale klidně i jen její část. Trvalá světla jsou často vyhledávaná jak amatérskými fotografy, tak i těmi profesionálními. Navíc se velmi dobře uplatní při prakticky jakémkoliv natáčení. Není proto od věci se s těmito zdroji světla blíže seznámit.

Pokračování textu Trvalá světla

Jak fotografovat v zimě

Jak fotografovat v zimě

V zimě se prý nedá příliš fotografovat. Fotoaparáty údajně vypovídají službu, baterie nedodávají dostatek energie, prsty fotografů mrznou a fotografie jsou takové našedlé. Navíc prý ani není co fotit, když je všechno takové „ošklivé“. Opravdu však za to všechno může zima? Není to přeci jen trochu jinak?

Dnešní článek je první z cyklu „Jak fotit v…“ a zaměřuje se na problematiku fotografování v zimě a mrazech. V článku najdete informace o tom, na co si dát při fotografování v mrazech pozor. Také zde objevíte několik tipů pro zajímavé náměty k focení.

Pokračování textu Jak fotografovat v zimě

Filtry

Filtry pro objektivy

Filtry, tedy fotografické filtry, dokážou fotografovi v mnohém pomoci. O tom jste si koneckonců mohli již částečně přečíst v minulém článku. Předchozí článek celou situaci kolem filtrů lehce nakousl a to z pohledu výroby filtrů a materiálů. Dnes to však bude o kapánek zajímavější. Čekají vás konkrétní typy filtrů a kratičké vysvětlení, k čemu jsou tyto filtry dobré. Takže hurá do toho.

Pokračování textu Filtry

Vyvážení bílé – white balance

Vyvážení bílé – WB (White Balance)

Vyvážení bílé barvy je pojem, se kterým jsme se již několikrát setkali. Naposledy při testování fotoaparátu Canon EOS 50D. I vy se s ním můžete setkat. To si takhle fotíte a najednou mají vaše fotografie např. modrý nádech. To všechno i přes to, že to takhle před chvílí vážně nevypadalo.

Na fotoaparátech je pojem vyvážení bílé obvykle označen zkratkou WB z anglického „White Balance“. Staré filmové fotoaparáty a kamery vyvážení bílé nemají. Tato funkce přišla až s příchodem digitální techniky. Hodila se nejen fotografům, ale především všem filmařům.

V dobách klasických filmů se funkce vyvážení bílé barvy řešila výměnou filmového materiálu za vhodnější. Dále pak použitím různých filtrů před objektivy. To vše bylo v praxi velice nepohodlné.

Jak vyvážení bílé barvy funguje demonstruje fotografie níže.

vyvážení bílé barvy - White Balance
Vyvážení bílé barvy pro celkem 3 rozdílné fotografie vzniklé z jednoho RAW souboru. Fotografie vznikla náhodou při podzimním výstupu na Bezděz. Pro případné zvětšení klikněte.
Pokračování textu Vyvážení bílé – white balance