Archiv štítku: video

Monitor

Monitor pro fotografy

Jaký monitor je nejvhodnější pro fotografy a tvůrce digitálního obsahu? Je mezi jednotlivými monitory velký rozdíl? Jak je to s panely jednotlivých monitorů? Co znamenají pojmy jako barevný gamut, LUT tabulka, barevná hloubka a další. To všechno čtenáře stránek zajímá.

Je rozdíl mezi monitorem na běžnou práci, filmy, hry, pro fotografy, grafiky a pro filmaře? Chci si občas něco zahrát, ale zároveň bych chtěla monitor vhodný na úpravy fotografií.

Hledám monitor pro fotografy s věrným podáním barev. Potřebuji mít nad barvami naprostou kontrolu. Poradíte?

V podobném duchu by se dalo pokračovat ještě dlouho. Problematika kolem monitorů je nicméně trochu obsáhlejší. Ještě dodám, že začátek článku se týká monitorů pro fotografy a tvůrce video obsahu. Na konci pak najdete i monitory pro jiné příležitosti. Nyní hurá do toho.

Pokračování textu Monitor

Záznam zvuku k videu

Záznam zvuku k videu

Každý, kdo někdy natáčel video (bez)zrcadlovkou se jistě setkal s jistým problémem jménem záznam zvuku. Když natáčíte hlučnou společenskou událost, pravděpodobně si zpětně při prohlížení záznamu ničeho zvláštního nevšimnete. Nicméně pokud natáčíte v tichém prostředí a navíc jste nuceni přeostřovat, jistě jste si všimli, že záznam zvuku není ideální. V takovém případě se můžete setkat kupříkladu s nepříjemným vrčením ve videu.

Proti takovému rušivému zvuku (a jemu podobným) lze bojovat různými způsoby. Dnešní článek poodhalí několik způsobů záznamu zvuku k videu, které dopomohou k lepším výsledkům.

Pokračování textu Záznam zvuku k videu

Natáčení videa fotoaparátem

Natáčení videa fotoaparátem

Natáčení videa fotoaparátem je dnes již naprosto běžnou věcí. Stejně tak, jako natáčení videa fotoaparátem. Doba, kdy video dokázaly natočit pouze videokamery, je dávno pryč. Dnes natáčí videa prakticky každé zařízení, které má nějaký objektiv a digitální senzor. V tomto článku se však zaměřím především na běžné zrcadlovky. Zmíním některé jejich výhody, ale i nevýhody. Důvod, proč se nechci věnovat některým „vhodnějším“ bezzrcadlovkám či profesionálním kamerám, je velmi prostý. V mém okolí tato zařízení nejsou běžně k vidění, resp. moji kamarádi a známí vlastní především klasické zrcadlovky. Nicméně některé věci samozřejmě platí i pro bezzrcadlovky.

Pokračování textu Natáčení videa fotoaparátem

Rušivé pískání

Rušivé pískání ve videu

Léto bylo pro fotografy, resp. pro začínající kameramany, zřejmě hodnotné. Přišla mi totiž řada dotazů na téma rušivé pískání a vrčení ve videu. Zde ukázka několika z nich:

Když natáčím, často slyším divné rušivé pískání. Co to způsobuje? Dá se toho zbavit?

Při natáčení se mi stává, že při ostření slyším rušivé zvuky. Spíše takové rušivé pískání. Co s tím?

Podobných dotazů přišlo ještě několik. Všechny však mají společného jmenovatele – rušivé pískání ve videu a to při ostření.

Pokračování textu Rušivé pískání

Objektivy

Objektivy

Objektivy jsou bez debat nejdůležitější součástí každého fotoaparátu. Bez nich fotku prostě neuděláte. Tedy když pominu dírkovou komoru (tzv. camera obscura). Každopádně, ne tak senzor / snímač, jako právě objektivy mohou za skvělou či mizernou kresbu scény. Měli byste jim proto věnovat náležitou pozornost.

Objektivy Canon
Objektivy Canon. Pro případné zvětšení klikněte.

Dnešní článek věnuji často kladeným dotazům všeobecně na objektivy. Je to sice pár měsíců zpět, co jsem o objektivech již psal. Tehdy se však jednalo o rozdělení objektivů především podle ohniskové vzdálenostizpůsobu použití. Tentokrát bych rád popsal objektiv jako celek a také z čeho se skládá. Článek častěji odkazuje na přidružené příspěvky, které s danou problematikou souvisí a rozvíjí ji.

Pokračování textu Objektivy