Archiv pro štítek: středně šedá

Ve chvíli, kdy ve fotoaparátu používáte nějaký z automatických či poloautomatických expozičních režimů, dáváte fotoaparátu na vědomí, že má změřit „správnou expozici“. Tu vztahuje právě ke středně šedé barvě. Letitým pozorováním a zkoumáním se totiž zjistilo, že obvyklý průměr jasů všeho kolem vás dává dohromady 18% šeď, tedy středně šedou. Taková černo-černá tma vyjadřuje 0% šedivou (tedy úplně černou). Lesklý bílý papír se bude pohybovat klidně kolem 90% šedivé (tedy skoro úplně bílé).

Korekce expozice

Korekce expozice tajů zbavená

V minulém článku o expozičních režimech jsem narazil na pojem korekce expozice (jinak také kompenzace expozice). V dnešní době je touto funkcí vybaven téměř každý fotoaparát od levného kompaktu, přes mobily či tablety po drahé zrcadlovky. Nejčastěji je označována ikonkou níže a to v menu fotoaparátu nebo přímo na ovládacích tlačítkách fotoaparátu.

Symbol korekce expozice
Symbol korekce expozice

Měření expozice automatikou fotoaparátů je krásná věc, která nám značně usnadňuje a urychluje práci. Bez ní by si fotografování dovedl představit už jen málokdo. Bohužel expoziční automatika není neomylná a za některých podmínek nefunguje tak, jak by se od ní očekávalo. Naštěstí tu máme funkci korekce expozice, která nám v těchto specifických podmínkách dokáže velice dobře posloužit. Pokračování textu Korekce expozice