Archiv pro štítek: ostření

Ostření ve fotoaparátu je zpravidla dvojího druhu. Buď se jedná o manuální ostření, kdy sami rozhodujete, kam bude zaostřeno. A nebo se o ostření za vás bude starat fotoaparát. Ten to pak umí buď aktivně (posílá paprsek či zvuk a měří, kdy se vrátí zpět) a nebo pasivně (hledá hrany ve fotografii a podle nich ostří).

Hyperfokální vzdálenost

Hyperfokální vzdálenost

Hyperfokální vzdálenost je velice zjednodušeně označována jako ostřící vzdálenost, při níž je ostré jak popředí snímku, tak i nejvzdálenější objekty. V podstatě se nejedná o nic jiného, než o „extrémní“ aplikaci hloubky ostrosti. Hyperfokální vzdálenost je každopádně pojem, o kterém mluví řada fotografů, ale ne vždy jsou informace pravdivé. Přinést trochu světla do této problematiky by měl pomoci tento článek. Pokračování textu Hyperfokální vzdálenost

Špatné ostření

Špatné ostření, proč nelze zaostřit

Špatné ostření, resp. ostření všeobecně zůstane asi věčnou otázkou. Není měsíc, kdy se na ostření někdo nezeptá. Letos je podobných dotazů opravdu mnoho. Zde pár z nich:

Koupil jsem si starý manuální objektiv na focení portrétů. Mám však pocit, že má nějaké špatné ostření. Fotoaparát nehlásí zvukovým tónem, že je zaostřeno.

Vlastním nový fotoaparát Canon EOS 760D s objektivem Canon EF-S 18-55mm f/3,5-5,6 IS STM. Má však nějaké špatné ostření. Často se mi stává, že objektiv nedokáže zaostřit.

Při focení na sklonku dne, kdy není mnoho světla mi nefunguje ostření. Objektiv nezaostří. Mám špatné ostření a musím s tím do servisu?

Při fotografování hvězd mám asi nějaké špatné ostření. V hledáčku fotoaparátu vidím všechny ty hvězdy, ale objektiv na ně nechce ostřit. Mám si pořídit světelnější objektiv? Vlastním Canon EF-S 24mm f/2,8 STM.

Pokračování textu Špatné ostření

Zásady ostření pro ostřejší fotky

Zásady ostření

Ve Fotoporadně, v e-mailu i na MessengeruExterní odkaz se mi celoročně objevují dotazy okolo ostrosti fotografií. Proto jsem se dnes rozhodl, trochu neplánovaně, publikovat článek na téma zásady ostření pro ostřejší fotky a eliminaci chyb. Pokračování textu Zásady ostření pro ostřejší fotky

Spoušť

Spoušť fotoaparátu

Spoušť, resp. tlačítko spouště vyobrazené na obrázku níže je tlačítko, které má zpravidla dvě funkční polohy. Můžete ho stisknout do poloviny a nebo domáčknout úplně.

Spoušť pro Canon EOS 7D Mark II
Klasická spoušť na fotoaparátech Canon, zde na Canon EOS 7D Mark II

Spoušť je již léta nedílnou součástí fotoaparátů. Bez ní se pořizují fotografie prostě těžko. Není tedy na škodu se o ní dozvědět něco více.

Pokračování textu Spoušť

Režimy ostření

Režimy ostření ve fotoaparátech

Jak jsem psal v minulém článku o ostření, fotografové mají v podstatě dvě možnosti, jak k ostření svých fotografií přistupovat. Buď manuálně nebo za pomocí autofokusu. Tento článek se bude věnovat právě druhé možnosti, kdy je aktivní automatické ostření, tedy autofokus. Popisovat budu jednotlivé režimy ostření ve fotoaparátech.

Režimy ostření ve fotoaparátech Canon
Režimy ostření ve fotoaparátech Canon

Pokračování textu Režimy ostření