Archiv štítku: ostření

Ostření

Ostření ve fotoaparátu je zpravidla dvojího druhu. Buď se jedná o manuální ostření, kdy sami rozhodujete, kam bude zaostřeno. A nebo se o ostření za vás bude starat fotoaparát. Ten to pak umí buď aktivně (posílá paprsek či zvuk a měří, kdy se vrátí zpět) a nebo pasivně (hledá hrany ve fotografii a podle nich ostří).

Astrofotografie

Jak se fotí astrofotografie

Astrofotografie neboli astronomická fotografie je speciální typ fotografie, který se zaměřuje na tvorbu fotografií astronomických objektů na noční obloze. Se správnou technikou a dostatkem znalostí se jedná o velmi krásný druh fotografie. Astrofotografie se zaměřuje na fotografování měsíců, planet, hvězd, ale i různých galaxií, nebo jen na pohyb noční oblohy. V dnešním článku najdete informace, které se hodí, pokud s astrofotografií teprve začínáte. Článek tedy není zaměřen na profesionální astrofotografii, ale právě na tu amatérskou.

Pokračování textu Astrofotografie

Front a back focus

Jak otestovat objektiv na front a back focus a jak se jej zbavit

Co je to „front a back focus“? Do češtiny tyto dva anglické výrazy překládáme jako přední a zadní zaostření. Častěji se v tomto případě setkáte s uvedenými anglickými výrazy. Jedná se vlastně o vadu ostření u zrcadlovek. Front či back focus snadno poznáte tak, že objektiv ostří na jiné místo než chcete. Pokud ostří před toto místo, jedná se o front focus, pokud za toto místo, jde o back focus.

Na problém front a back focus nejčastěji narazíte při focení s nízkou clonou a také při delších ohniskových vzdálenostech. V dnešním článku zjistíte, jestli se problém týká i vašeho objektivu a také, jak ho úspěšně eliminovat.

Pokračování textu Front a back focus

Pomocné světlo AF

Pomocné světlo AF

Pomocné světlo AF umožňuje pokročilým fotoaparátům osvítit scénu tak, aby bylo možné zaostřit. Toto pomocné světlo se tedy využívá za značně zhoršených světelných podmínek. Při dobrém světle se toto světlo nepoužívá. Nicméně (jako vždy) i zde mohou nastat některé nestandardní situace, díky kterým pomocné světlo AF funguje tak nějak „divně“. Navíc ne ve všech fotoaparátech toto pomocné světlo funguje stejně…

„AF“ v tomto případě znamená zkratku pro „Auto Focus“, resp. počeštěně autofokus. To znamená automatické ostření.

Pokračování textu Pomocné světlo AF

EOS iTR AF

EOS iTR AF a jeho fungování

S vlajkovou zrcadlovkou Canon EOS 1D X (rok 2012) přišel i systém EOS iTR AF. Jedná se o zkratku angl. slov Intelligent Tracking and Recognition Auto Focus. Klasický autofokus (automatické ostření) dokáže sledovat pohybující se objekt a jeho vzdálenost předávat ostřícím motorkům v objektivu. Systém EOS iTR AF jde ale ještě dál. Kromě uvedeného dokáže ještě rozpoznat barvu sledovaného objektu a jeho světlost. Ten pak může být lépe sledován, než by tomu bylo bez systému EOS iTR AF. Díky tomu je sledování spolehlivější a přesnější. Dokonce ani nevadí, když objekt sledování na chvíli zmizí ze scény. To se stává třeba v situaci, kdy kolem cyklisty projede rychle auto. V takovém případě systém EOS iTR AF odhaduje, kde by se cyklista mohl nacházet a jakmile se objeví, tak ho opět zaměří.

Navíc z toho plyne ještě jedna výhoda a to, že lze takto ostřit přímo na obličej. Ne všechny fotoaparáty tuto možnost automaticky nabízí. I některých musíte ostření na obličej povolit v nastavení, resp. menu fotoaparátu.

Pokračování textu EOS iTR AF

Ostření v podzemí

Ostření v podzemí

Ostření v podzemí je věc trochu ošemetná. Nejde jen o podzemí, může jít klidně o jakékoliv jiné místo, kde je nedostatek světla. V posledních několika kurzech jsme si focení, resp. ostření v podzemí, náležitě vyzkoušeli. Pro ty, kteří se účastnit nechtěli, nemohli, nebo o tom nevěděli, přináším kratší článek na toto téma.

Koukala jsem na vaše poslední focení v podzemí. U nás v Litoměřicích je podobné… Nicméně mé fotky nejsou tak krásně ostré, jako ty vaše. Vlastně mám celkově docela problém co se ostření v podzemí týká. Objektiv často přeostřuje. Snímky nejsou dobré a clonit nechci, protože už takhle vychází šíleně dlouhé časy.

Ostření všeobecně je občas docela věda. Někdy se to nedaří ani za denního světla, natož pak někde v podzemí, kde je absolutní tma. Někteří z vás měli to štěstí si ostření v podzemí vyzkoušet na vlastní kůži. Jiným jistě poslouží tento krátký článek.

Pokračování textu Ostření v podzemí

Testovací obrazce

Testovací obrazce

Na internetu můžete najít různé testovací obrazce, které se využívají ve fotografii. Obvykle se jedná buď o sérii rovnoběžných úseček, nebo celou řadu obrazců i vzorů různých barev. Některé tyto testovací obrazce slouží k nastavení správného ostření, jiné k testování objektivů, příp. senzoru fotoaparátu.

Dnešní článek vás s některými z mnoha testovacími obrazci seznámí. Pokusím se vysvětlit, jak se s těmito obrazci pracuje a k čemu jsou vlastně dobré.

Pokračování textu Testovací obrazce

Ztracené zaostřovací body

Ztracené zaostřovací body

Zprvu bych chtěl podotknout, že něco jako ztracené zaostřovací body v podstatě neexistuje. Jasně, v dřívějších dobách, kdy se ještě fotilo na film a objektivy byly výhradně manuální… V těchto dobách se mohlo fotografům o zaostřovacích bodech jen zdát. Tehdy se ostřilo např. pomocí rozdělené matnice, která byla občas doplněná mikro-hranoly. Jenže pokrok si našel cestu i tam, vznikly ostřící senzory a elektronicky ovládané objektivy. Dnešní fotoaparáty běžně ostří za pomoci mnoha ostřících bodů, příp. pomocí větší plochy snímacího senzoru. Může se ale stát (většinou z nepozornosti), že zaostřovací body jaksi „zmizí“. Jenže kam se tyto ztracené zaostřovací body poděly? Na to odpoví dnešní článek.

Asi jsem něco změnila v nastavení a od té doby nevím, na co fotoaparát ostří. Tyto „ztracené zaostřovací body“ se sice při jejich změně objeví, ale pak zase zmizí.

Mám na svém fotoaparátu 65 zaostřovacích bodů. Z nějakých důvodů se mi jich ale zobrazuje menší množství. Jak znovu obnovím „ztracené zaostřovací body“?

Pokračování textu Ztracené zaostřovací body