Archiv štítku: menu

Menu fotoaparátu je velmi důležitá část fotoaparátu. Vždyť skrze něj ve fotoaparátu nastavujete vše potřebné. Zapínáte a vypínáte všemožné funkce , nastavujete kvalitu snímků, přizpůsobujete ostření, aj.

Orientace v menu fotoaparátu a jeho znalost celkově je dobrý začátek pro kvalitní a rychlé fotografování. To je totiž tak, například potřebujete rychle změnit způsob ostření z tzv. one shot na kontinuální a do toho nastavit korekci expozice na -1 EV. Když to jde, nejspíše použijete k rychlé změně tlačítka. Ale nevíte-li, co jaké tlačítko znamená, nebo jsou znaky na nich nečitelné, stejně si nakonec otevřete menu fotoaparátu a zde se pokusíte vše vyhledat. Se znalostí menu to není takový problém, ale pokud jej neznáte, můžete v jednotlivých položkách tápat pěkně dlouho. Obzvlášť, pokud fotíte novějším pokročilým fotoaparátem, který má menu náležitě objemné díky všemožným funkcím. To pak opravdu může trvat, než najdete to, co potřebujete.

Pro potřeby tohoto článku v seznamu níže najdete tedy hlavně položky, které s menu fotoaparátu nějakým způsobem souvisí. Je to právě různé nastavení toho či onoho. Převážně jde o funkce a jejich jednotlivé položky. Na to samozřejmě navazují různá tlačítka, která vás k těmto funkcí mohou rychleji nasměrovat. Články například též objasňují, proč se po aktivaci něčeho deaktivuje něco jiného. Však si to sami můžete přečíst a dozvědět se více…

Jak jsem již zmínil, níže najdete články, které spadají pod rubriku menu fotoaparátu. Nenachází se jich zde příliš, ale úplně malý počet to také není. Proto se může stát, že nenajdete zrovna ty články, které hledáte. V takovém případě navštivte sekci „Vydané články“ a pokud ani zde nepochodíte, zkuste mne kontaktovat přes sekci „Kontakty“. Ideálně s pomocí e-mailu, děkuji.

Jak pracovat s bleskem

Jak pracovat s fotografickým bleskem

Mnoho fotografů v mém okolí s pomocí externího a ani interního blesku příliš nefotí. Důvody jsou různé, ale většinou je to neznalost. Blesk vlastní, zkoušeli s ním něco nafotit, za některých okolností s ním i trochu fotí, ale stále to není ono. Prostě a jednoduše stále tápají v tom, jak s bleskem vlastně pracovat. Dnešní článek nemá za cíl obsáhnout všechny různé aspekty fotografování s bleskem. To by bylo na solidně velkou publikaci (tip na jednu takovou najdete dále v článku). Jde mi o to, abyste se nebáli vestavěný či externí blesk používat. Jak tedy pracovat s fotografickým bleskem?

Pokračování textu Jak pracovat s bleskem

Varovný symbol

Varovný symbol ve fotoaparátu

Při nastavování menu fotoaparátu se občas povedou nastavit takové hodnoty, že fotoaparát trvale zobrazuje tzv. varovný symbol. Většinou se jedná o nějaký vykřičník v kruhu či trojúhelníku. Dobrá zpráva je, že to automaticky neznamená, že je něco vyloženě špatně. Od toho koneckonců slouží tzv. chybové kódy. Tento varovný symbol vás má upozornit, že máte nastaveno něco řekněme nestandardního.

Pokračování textu Varovný symbol

Tlačítko M-Fn

K čemu slouží tlačítko M-Fn

Pokročilé fotoaparáty Canon mají na svém těle nenápadné tlačítko M-Fn. Po stisknutí tohoto tlačítka se ovšem nic nestane. K čemu je toto tlačítko, které zdánlivě nefunguje? Proč jsou jim vybavené zejména pokročilejší modely zrcadlovek a bezzrcadlovek, ale levnější modely nikoliv?

Dnešní článek doplňuje tzv. projekt (bez)zrcadlovka. Tento projekt popisuje fotoaparát Canon EOS 7D Mark II – jednotlivá tlačítka a funkce fotoaparátu. Mimochodem, projekt je aktuálně rozšířený ještě o bezzrcadlovku Canon EOS R7. Nyní ovšem zpět k tlačítku M-Fn na zrcadlovce Canon EOS 7D Mark II.

Pokračování textu Tlačítko M-Fn

Nejčastější problémy

Nejčastější problémy s fotoaparátem a příslušenstvím

Na sklonku roku spousta lidí a stránek bilancují nad tím, co se povedlo a co nikoliv. Místo toho přináším nejčastější problémy s fotografickým vybavením a obvyklé nejrychlejší řešení. Článek je tedy shrnutí problémů, se kterými se lidé na tuto stránku poslední 4 roky obraceli. Zároveň se jedná o upozornění, že spoustě problémů lze předcházet, jen se chce o fotografování trochu více zajímat…

Pokračování textu Nejčastější problémy

Informace o nastavení

Informace o nastavení fotoaparátu

Problémy s jakýmkoliv nastavením fotoaparátu jsou poslední dobou častější, než obvykle. Tentokrát jde o problematické zobrazení nastavení fotoaparátu, resp. některé informace o nastavení chybí úplně.

Tam, kde se mi zobrazovaly informace o nastavení fotoaparátu mám nyní jen vodováhu / černo.

Když zapnu fotoaparát, objevovaly se zde informace o nastavení fotoaparátu. Nyní se mi objevují jen informace o zaplněnosti karty. INFO tlačítko nepomáhá.

Pokračování textu Informace o nastavení

Ztracené zaostřovací body

Ztracené zaostřovací body

Zprvu bych chtěl podotknout, že něco jako ztracené zaostřovací body v podstatě neexistuje. Jasně, v dřívějších dobách, kdy se ještě fotilo na film a objektivy byly výhradně manuální… V těchto dobách se mohlo fotografům o zaostřovacích bodech jen zdát. Tehdy se ostřilo např. pomocí rozdělené matnice, která byla občas doplněná mikro-hranoly. Jenže pokrok si našel cestu i tam, vznikly ostřící senzory a elektronicky ovládané objektivy. Dnešní fotoaparáty běžně ostří za pomoci mnoha ostřících bodů, příp. pomocí větší plochy snímacího senzoru. Může se ale stát (většinou z nepozornosti), že zaostřovací body jaksi „zmizí“. Jenže kam se tyto ztracené zaostřovací body poděly? Na to odpoví dnešní článek.

Asi jsem něco změnila v nastavení a od té doby nevím, na co fotoaparát ostří. Tyto „ztracené zaostřovací body“ se sice při jejich změně objeví, ale pak zase zmizí.

Mám na svém fotoaparátu 65 zaostřovacích bodů. Z nějakých důvodů se mi jich ale zobrazuje menší množství. Jak znovu obnovím „ztracené zaostřovací body“?

Pokračování textu Ztracené zaostřovací body

Pomalé sekvenční snímání

Pomalé sekvenční snímání fotoaparátu

Pomalé sekvenční snímání je to, co fotograf obvykle od fotoaparátu nechce. Značné množství lidí v mém okolí si pořídilo zrcadlovku s domněním, že budou pořizovat desítky snímků za sekundu. Jaké pak bylo jejich zklamání, když pomalé sekvenční snímání nového fotoaparátu nedosahovalo ani 5 sn. /s. Jak to tedy s tím rychlým snímáním vlastně je?

Nyní několik otázek z Fotoporadny na toto téma od mých kamarádů a známých.

Koupil jsem si novou zrcadlovku. Papírově slibovala 7 snímků za sekundu. Dostal jsem se maximálně tak na 5. Netušíš proč?

Pořídila jsem si starší zrcadlovku od Nikonu. Slibuje pořízení značného množství snímků za sekundu po delší dobu. Jenže po pár sekundách se snímání úplně zastaví. Čím to je?

Fotil jsem novým fotoaparátem pád budovy s pomocí sekvenčního snímání. Doma při testu techniky vše fungovalo krásně. 10 sn. /s, rychlé ostření, stabilizace fungovala, vše super. Při výbuchu a následném pádu už vše tak skvělé nebylo. Z deseti snímků bylo rázem méně a fotoaparát po chvíli vypisoval „busy“. Co bylo špatně?

Pokračování textu Pomalé sekvenční snímání