Archiv pro štítek: interní blesk

Interní blesk se nachází přímo na fotoaparátu. V dřívějších dobách se jednalo o zábleskovou výbojku, která měla relativně velký odběr elektrické energie a svítila jen opravdu malý zlomek vteřiny. V dnešní době se na fotoaparátech a tabletech často místo interního blesku nachází silná LED dioda, která rovněž dokáže vcelku solidně osvítit prostor kolem a při tom nespotřebovat tolik elektrické energie. Nemluvě o tom, že s LED bleskem je možné svítit vlastně „stále“. S výbojkou to možné není. Interní blesk obsahuje většina levných kompaktních fotoaparátu. Interní blesk zpravidla neobsahují opravdu malé kompakty, které pro něj již nemají místo. Stejně tak ho neobsahují drahé zrcadlovky, které mají pouze sáňky pro použití externího blesku.

Směrné číslo blesku

Směrné číslo blesku a jak s ním pracovat

Směrné číslo blesku je základním parametrem každého blesku (ať vestavěného, tak externího). Značí se zkratkou GN, z angl. guide number. Směrné číslo blesku představuje maximální možnou sílu záblesku (vzdálenost v metrech), kdy je blesk schopen ještě osvítit scénu. Aby to nebylo jednoduché, tak tato hodnota platí jen za určitých podmínek. A právě proto vznikl tento článek pro objasnění celé věci. Pokračování textu Směrné číslo blesku

Kompenzace zábleskové expozice

Kompenzace zábleskové expozice

Kompenzace zábleskové expozice je dlouhý název pro „obyčejnou“ regulaci blesku. Nezáleží na tom, zda se jedná o vestavěný interní blesk nebo blesky externí.

Ať jste fotograf amatér či profesionál, čas od času se použití blesku nejspíše prostě nevyhnete. Zajímá-li vás tato problematika, tak čtěte dál. Pokračování textu Kompenzace zábleskové expozice

Tlačítko vysouvání blesku

Tlačítko pro vysouvání blesku

Jak jistě tušíte, tlačítko pro vysouvání blesku slouží k vysunutí interního blesku z těla fotoaparátu. Toto tlačítko funguje jak v poloautomatických, tak i manuálních režimechAutomatické nastavení expozice Priorita expozičního času Priorita clony Plně manuální režim Režim B / BULB. U některých fotoaparátů může fungovat také v automatických režimech (zpravidla je v nich však toto tlačítko neaktivní).

Tlačítko pro vysouvání interního blesku
Tlačítko pro vysouvání interního blesku na straně fotoaparátu

Pokračování textu Tlačítko vysouvání blesku