Archiv pro štítek: clonové číslo

Clonové číslo souvisí s objektivem, resp. jeho světelnosti a použitou clonou. Každý objektiv má určitou hodnotu světelnosti, která je zpravidla uváděna přímo v názvu. Např.: Canon EF 50mm f/1,8 má nejmenší možné clonové číslo 1,8. Pokud je pak objektiv vybaven vnitřními lamelami, je možné clonové číslo zvýšit jejich stažením a zamezením proudění množství světla na snímací čip či film. Maximální clonová čísla se v dnešní době obvykle pohybují kolem 22 až 32. Nicméně existuje ale skupina, která fotí výhradně na clonové číslo 64. To však u dnešních objektivů některých firem dnes již není možné dosáhnout.

Clona sluneční a clona fotografická

Clona a clonové číslo

„A jak to udělám, aby byl portrét ostrý a pozadí bylo rozmazané? A co mají všichni s tou clonou?“

Řešili jste někdy podobnou otázku? Já ano a ne jednou. Tyto otázky mají společného jmenovatele a tím je clona, resp. clonové číslo (a hloubka ostrosti, samozřejmě).

Clona je spolu s expozičním časemcitlivostí ISO dalším parametrem pro správné nastavení expozice. Clona a expoziční čas slouží k regulaci množství světla, které dopadne na snímač fotoaparátu nebo film. Pokračování textu Clona sluneční a clona fotografická