Archiv pro štítek: citlivost

Citlivost ISO ve fotografii vyjadřuje citlivost filmu na světlo. V případě digitální fotografie pak citlivost ISO vyjadřuje úroveň zesílení signálu.

Citlivost ISO ve fotografii

ISO, citlivost a šum

„A co je to to ISO? A jak je to s tím šumem?“

Otázky, které se se mnou vlečou od té doby, co jsem si pořídil první digitální zrcadlovku Canon EOS 350D. V několika následujících řádcích se tento pojem pokusím vysvětlit.

Citlivost, nejčastěji označovaná jako ISO (viz WikipedieExterní odkaz), je jeden z parametrů pro nastavení správné expozice. Zbylé dva parametry jsou clonaexpoziční čas. V dobách focení na film značilo ISO citlivost filmu na světlo. Čím citlivější film byl, tím byl označen vyšší hodnotou ISO. Podobné je to ale i dnes u moderních digitálních přístrojů. Čím vyšší citlivost ISO nastavíme, tím více je snímač fotoaparátu citlivější na světlo.

Informace Citlivost snímače na světlo je ve skutečnosti stále stejná. Pouze se mění způsob, jakým fotoaparát při zpracování snímku pracuje. Pokud nastavíme vyšší citlivost ISO, elektronika fotoaparátu světlo získané na snímači vynásobí (zesílí). Tím se jakoby zvýší citlivost samotného snímače.

Pokračování textu Citlivost ISO ve fotografii

Expozice

Expozice ve fotografii

Expozice vždy měla na cestě ke kvalitní fotografii klíčové slovo. Přes obrovský pokrok automatických měřících systémů ve fotoaparátech se však u „obtížných scén“ stále nedaří oprostit od nutnosti lidského zásahu při správném určování expozice.

Tento článek věnuji především technicky správné expozici, expozičním režimům ve fotoaparátu, korekcím expozice a pojmům: clonové číslo, expoziční čas, citlivost ISO. Předem upozorňuji, že se zde bude vyskytovat mnoho nových informací a ke konci článku i více odbornějšího textu. Když si nebudete jisti o čem je řeč, vřele doporučuji rokliknout si doprovodné odkazy, které vám jistě pomohou. A pokud by ani to nepomohlo, neváhejte mě kontaktovat.

Co je to expozice

Základem technicky správné fotografie je její správná expozice. To znamená, že snímek by neměl být podexponován (příliš tmavý), nebo přeexponován (příliš světlý). Na snímku by se neměly objevovat bílé přepaly, ale ani pouze černá místa. Expozice je vlastně správné nastavení fotoaparátu pro daný snímek, a je tvořena třemi parametry: expozičním časem, použitou clonou, citlivostí ISO. Expozici je tedy poměrně těžké definovat. Je to vlastně kombinace všech tří parametrů, pomocí kterých můžeme nastavovat zejména výslednou světlost fotografie.

Pokračování textu Expozice