Archiv štítku: čištění

Čištění techniky je důležitý proces, který velmi přispívá k dobrému fungování fotografické techniky. Ačkoliv dnešní fotoaparáty vykazují vysokou odolnost vůči špíně a prachu, čas od času se čištění nevyhnete. Prach, písek či jiné nečistoty se mohou dostat do objektivů, fotoaparátů i dalšího příslušenství.

V článcích níže se dozvíte více o čištění fotografické techniky. Máte-li v obraze černé tečky či tmavé flíčky, vřele doporučuji nastudovat si článek o očistě senzoru fotoaparátu. Vidíte-li černé tečky pouze při pohledu do hledáčku, ale na fotkách se nevyskytují, soustřeďte se na matnici fotoaparátu. S prachem v objektivu je to však horší. Ten totiž obvykle nejde bez rozebrání objektivu odstranit. Nicméně menší množství prachu (klidně i uvnitř mezi čočkami) obvykle nevadí.

Nezanedbávejte očistu fotografické techniky. Udělejte si na ní čas, připravte si vhodné nástroje. Vždy k očistě přistupujte zodpovědně. Nesnažte se očistu urychlit a počínat si díky tomu zbytečně zbrkle. Koneckonců jde o vaše vybavení a je zbytečné si ho zničit neodbornou manipulací.

Čištění matnice

Čištění matnice

Čištění matnice je sice vcelku jednoduchá činnost, nicméně chce to trochu opatrnosti a cviku. Asi stejně jako čištění senzoru fotoaparátu. Matnice zrcadlovky se nachází relativně bezpečně ukryta uvnitř fotoaparátu. I přes to se na ní čas od času nalepí nějaké to prachové smítko. Tyto nečistoty sice neovlivňují výslednou fotografii, nicméně ruší fotografa při pozorování scény skrz TTL hledáček. Po zaregistrování rušivých nečistot je dobré se pustit do čištění matnice. Toto čištění má ovšem jistá pravidla, která je vhodné dodržet. V opačném případě můžete napáchat více neplechy než užitku.

Pokračování textu Čištění matnice

Čištění senzoru

Čištění senzoru

O čištění senzoru se obvykle začíná diskutovat, resp. uvažovat, když se ve fotografiích začnou objevovat černé tečky či poloprůhledné flíčky. Ať už se fotograf snaží sebevíc, dříve či později se do fotoaparátu dostane nějaký ten prach. Ten se může při troše „štěstí“ usadit na snímacím senzoru fotoaparátu. Jakmile se tak stane, začnou se objevovat jakési černé či poloprůhledné fleky v obraze. Obvykle se jedná o menší poloprůhledná kolečka, která jsou patrná především při fotografování jednolitých ploch (např. modrého nebe). Pokud není zaprášená přední či zadní čočka objektivu, bude se jednat o zaprášený snímací senzor. V tu chvíli je dobré se pustit do čištění senzoru fotoaparátu.

Samotné čištění senzoru však může být i trochu rizikovou záležitostí. Senzor je velice náchylné elektronické zařízení plné světlocitlivých buněk. Nesmí se poškrábat, upatlat, zaprášit, atd. Jinak řečeno se jedná o velice citlivou součást fotoaparátu. Pokud si zničíte senzor, oprava nemusí být vždy možná a pokud možná je, jistě nebude nejlevnější.

V dnešním článku se seznámíte s tím, jakými způsoby se dá senzor fotoaparátu vyčistit a na co si dát při čištění senzoru pozor.

Pokračování textu Čištění senzoru

Očista fotoaparátu

Očista fotoaparátu a příslušenství

Očista fotoaparátu je základ. Pravidelná očista fotografické techniky ji pomáhá udržet v dobré kondici. Je chyba si myslet, že se vaše fotografická technika bez alespoň základní očisty úplně obejde. Je pravda, že kupříkladu v uzavřeném ateliéru nebude technice hrozit takové znečištění, jako při fotografování zápasů v bahně. Na druhou stranu i v ateliéru se může do fotoaparátu dostat prach a ovlivnit výsledné snímky. Očistu fotoaparátu a celé fotografické techniky, stejně tak její kontrolu, je proto nutné provádět pravidelně a opakovaně.

V dnešním článku vás seznámím s doporučeními pro čištění fotografické techniky. Pokud vás toto nezajímá a stačí vám jen rychlý přehled prostředků na čištění fotoaparátu, zkuste již vydaný článek.

Pokračování textu Očista fotoaparátu

Prach a písek v objektivu

Prach a písek v objektivu i fotoaparátu

Máte prach a písek v objektivu či fotoaparátu? Být vámi neztrácím čas a upaluji do nejbližšího servisu, který se již o vaši techniku náležitě postará. Prach a písek dokáže fotografickou techniku totiž řádně potrápit. O tom ví své i návštěvníci zdejších stránek.

Fotila jsem teď nějaký čas u moře. Po jisté době bylo při zoomování objektivem patrné menší škubání a takové chroupání. Mám pocit, že mi v objektivu nějak chrastí. Prý to může být prach a písek. Co s tím teď?

Při focení urbexu jsem si měnila v prašném prostředí objektiv. Když jsem ho v bajonetu dotahovala, jakoby tam někde zaskřípalo. Od té doby se mi v obraze vyskytují různé tmavé fleky. Co jsem udělala špatně a jak se toho zbavím?

Vycestoval jsem na 2 měsíce k moři. Ač jsem si dával pozor, mám nyní v objektivu prach a písek. Existuje jednoduchá cesta, jak se toho zbavit? Musím s tím chodit po každé do servisu?

Koupila jsem si fotoaparát s utěsněním proti prachu a vodě. Nicméně mám pocit, že se mi do něj stejně nějaký prach a písek dostal při výměně objektivu. Ach jo…

Pokračování textu Prach a písek v objektivu

Kondenzovaná voda

Kondenzovaná voda

Kondenzovaná voda dokáže fotografa potrápit klidně úplně stejně jako utopený fotoaparát. Ať už se jedná o zkondenzovanou vodu na povrchu či uvnitř fotografického vybavení, může způsobit pěknou neplechu. Nejčastěji se s ní setkáte v zoologických zahradách nebo v období zimy. Jinak řečeno – při změně teplot a přechodu mezi suchým a vlhkým prostředím.

Při vstupu do pavilónu opic se mi zamlžil fotoaparát. Nemohl jsem delší dobu fotit. Kondenzovaná voda mi to znemožňovala. Dá se s tím něco dělat, aby se toto nestávalo?

Fotila jsem venku v zimě svojí kamarádku. Když jsme se poté šly ohřát do restaurace, fotoaparát byl značně orosený. Kondenzovaná voda se objevila i v objektivu. Pokusila jsem se fotoaparát i s objektivem vysušit. Teď však objektiv nefunguje. Co mám dělat?

Otřel jsem z fotoaparátu i objektivu vodu, která na vybavení zkondenzovala. Poté jsem započal focení, ale krátce na to jsem zjistil, že kondenzovaná voda je i uvnitř fotoaparátu i objektivu. Najednou se fotoaparát vypnul a už nenaskočil. Musím do servisu nebo chyba někde jinde?

A pak, že je kondenzovaná voda „v pohodě“ a fotoaparátu neublíží…

Pokračování textu Kondenzovaná voda

Ofukovací balónek a štěteček

Ofukovací balónek a štěteček

Ofukovací balónek a štěteček by se měly řadit mezi povinná vybavení každého fotografa. Ofukovací balónek je totiž všestranný pomocník při jemném čištění fotografické techniky a to včetně objektivu i senzoru fotoaparátu. Samozřejmě můžete k očistě použít i štěteček. Ten se však nehodí na očistu vnitřních částí fotoaparátu, protože by mohl některé části poškrábat.

Pokračování textu Ofukovací balónek a štěteček

Matnice

Matnice fotoaparátu

Matnice fotoaparátu je nemálo důležitá součást dnešních zrcadlovek. Najdete ji ale i ve středoformátových fotoaparátech a u velkých formátů. Dnešní kratší článek věnuji právě tomuto malému kousku plastu či skla. Neopatrnou manipulací totiž není problém matnici zašpinit či jinak poškodit. Pokud už s matnicí musíte manipulovat, buďte k ní velmi opatrní.

Pokračování textu Matnice