Archiv pro štítek: čas

Čas… To je krásná věc. Díky němu přebolí mnoho hlubokých zranění, ať v nitru člověka, tak i v přírodě, která se postupně zregeneruje. Ve fotografii se s pojmem čas setkáte především ve spojení „expoziční čas“. Jedná se o dobu, po kterou je otevřená závěrka fotoaparátu a světlo proudí buď na film nebo na digitální čip.

Expoziční čas

Expoziční čas

Expoziční čas, rychlost závěrky nebo doba expozice jsou stejné výrazy. Je to doba, po kterou je závěrka fotoaparátu otevřena a umožňuje tak světlu dopadat na obrazový senzor ve fotoaparátu. Rovněž se jedná o jeden z parametrů pro nastavení správné expozice.

Čím delší čas, tím více světla se na snímač dostane, fotografie bude tedy světlejší.

Informace Nejčastěji se používají expoziční časy: …, 1, 1/2, 1/4, 1/8, 1/15, 1/30, 1/60, 1/125, 1/250, … sekundy. Obvykle od dlouhých 30 sekund po kratičkou 1/8000 sekundy. Je dáno tím, že lidské oko vnímá světlo nelineárně, ale logaritmicky. Tím se také musely přizpůsobit snímače fotoaparátů.

Pokračování textu Expoziční čas

Expozice

Expozice ve fotografii

Expozice vždy měla na cestě ke kvalitní fotografii klíčové slovo. Přes obrovský pokrok automatických měřících systémů ve fotoaparátech se však u „obtížných scén“ stále nedaří oprostit od nutnosti lidského zásahu při správném určování expozice.

Tento článek věnuji především technicky správné expozici, expozičním režimům ve fotoaparátu, korekcím expozice a pojmům: clonové číslo, expoziční čas, citlivost ISO. Předem upozorňuji, že se zde bude vyskytovat mnoho nových informací a ke konci článku i více odbornějšího textu. Když si nebudete jisti o čem je řeč, vřele doporučuji rokliknout si doprovodné odkazy, které vám jistě pomohou. A pokud by ani to nepomohlo, neváhejte mě kontaktovat.

Co je to expozice

Základem technicky správné fotografie je její správná expozice. To znamená, že snímek by neměl být podexponován (příliš tmavý), nebo přeexponován (příliš světlý). Na snímku by se neměly objevovat bílé přepaly, ale ani pouze černá místa. Expozice je vlastně správné nastavení fotoaparátu pro daný snímek, a je tvořena třemi parametry: expozičním časem, použitou clonou, citlivostí ISO. Expozici je tedy poměrně těžké definovat. Je to vlastně kombinace všech tří parametrů, pomocí kterých můžeme nastavovat zejména výslednou světlost fotografie.

Pokračování textu Expozice