Stavový displej fotoaparátu

Stavový displej Canon

Je známý fakt, že se fotoaparáty všeobecně postupem času postupně mění a vyvíjí. Kupříkladu takový stavový displej. První digitální zrcadlovky Canon ho měly na zadní straně fotoaparátu nad LCD displejem. V roce 2006 se objevila zrcadlovka Canon EOS 400D, která již tento displej neměla. Potřebné údaje se zde zobrazují na LCD displeji.

Bavím se teď o amatérských zrcadlovkách. U poloprofesionálních a profesionálních fotoaparátů Canon je tento stavový displej stále přítomen. Jeho vzhled se postupem let příliš nemění. Jediné, co se snad trochu mění, je jeho zaplněnost dalšími a dalšími údaji. Dnes jeden takový stavový displej rozeberu.

K čemu stavový displej slouží

Stavový displej fotoaparátů slouží především k rychlejší manipulaci s fotoaparátem. Se zapnutím fotoaparátu se okamžitě aktivuje právě i tento displej. Ten vám také velice rychle prozradí, co máte na fotoaparátu nastaveno. Díky němu tak můžete před samotným fotografováním eliminovat i některé chyby.

Stavový displej Canon EOS 7D Mark II
Stavový displej Canon EOS 7D Mark II, pro zvětšení klikněte

Na fotografii výše můžete vidět stavový displej u fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II. Jak vidíte, obsahuje mnoho různých informací.

Příklad z praxe

Naplánujete si focení vzletu letadel. V dobré víře, že je všechno tak, jak má být, zapnete fotoaparát a zvolíte vhodný expoziční režim. Podíváte se do hledáčku, nastavíte expozici, příp. ještě před focením uděláte nějaké potřebné korekce expozice. Připravíte si vhodný zaostřovací bod a čekáte na letadlo. To se již rozjelo po ranveji. Ještě jednou, pro jistotu, zaostříte na potřebnou vzdálenost. Najednou se letadlo vznese a vy mačkáte spoušť. Jenže co to? Fotoaparát začíná pípat a k expozici nedošlo. No jasně, nechali jste z minula zapnutou samospoušť a ještě předsklopené zrcátko. Jenže to už je letadlo ve vzduchu a vy jste propásli svojí šanci. A při tom by úplně stačilo podívat se před focením na stavový displej a nastavit vše tak, jak bylo potřeba.

Popis stavového displeje

Jak již bylo zmiňováno, stavový displej fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II je dosti bohatý na údaje.

Stavový displej Canon EOS 7D Mark II
Stavový displej fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II, pro zvětšení klikněte

Tento stavový displej pojme hromadu údajů a různých hodnot. Proto jsem ho rozkouskoval na jednotlivé části, které jsem barevně odlišil.

Vyvážení teploty bílé barvy

Vyvážení bílé barvy
Vyvážení bílé barvy (White Balance)

Zde se nastavuje vyvážení bílé barvy neboli White Balance. Jak si můžete spočítat, jedná se celkem o devět různých nastavení bílé. Můžete vše nechat na automatice, říci fotoaparátu „tohle je bílá barva“, zvolit nějakou předvolenou, nebo nastavit teplotu bílé manuálně.

Část expozice a něco navíc

Nastavení expozičního času
Nastavení expozičního času a clony

V první řadě se v této části zobrazuje rychlost závěrky – expoziční čas (vlevo) a hodnota clony (vpravo). Jenže kromě toho je tato část vyhrazena ještě pro něco. Zobrazuje navíc:

Je toho více než dost, že? Tím to samozřejmě nekončí. Je tu ještě hodně dalších údajů, které stavový displej zobrazuje.

Další důležité údaje a měření expozice

Měření expozice
Nastavení měření expozice

Levá část ukazuje tyto údaje:

  • počet možných snímků, které ještě můžete se stávajícím nastavením vyfotit,
  • odpočítávání samospouště,
  • doba dlouhé expozice,
  • upozornění na chybu karty (Err), resp. číslo chyby,
  • počet zbývajících snímků pro záznam.

Pravá část se týká měření expozice. Máte na výběr mezi:

  • poměrovým měřením,
  • částečným měřením,
  • bodovým měřením,
  • měřením celoplošným se zdůrazněným středem.

Důležité funkce fotoaparátu

Další důležité funkce
Další důležité funkce fotoaparátu

Tento řádek stavového displeje zobrazuje opět více důležitých údajů. Konkrétně zapnutí / vypnutí některých zajímavých funkcí. S popisem začnu od levého kraje.

Uff, spousta nových funkcí, že? Ale nebojte se… však i na ně v průběhu čau dojde řada. Na některé možná dříve, než si myslíte. Proto sledujte stránky dále a dozvíte se více. Kdyby vás zajímala nějaká konkrétní funkce, klidně napište.

Priorita zvýraznění tónu a citlivost ISO

Priorita zvýraznění tónu a citlivost ISO
Priorita zvýraznění tónu a citlivost ISO

Funkce priorita zvýraznění tónu (D+) pro vás asi také patří mezi ty nové, neprozkoumané funkce.

Nastavení hodnoty citlivosti ISO ale jistě již znáte a není třeba se k ní více vracet. V případě opaku klikněte na odkaz.

Výběr karty

Výběr karty
Výběr karty pro ukládání fotografií a videa

I výběr karty je neméně důležitá věc. Šipka signalizuje, na kterou kartu se budou fotografie a videa ukládat. Může to být jedna z karet, nebo obě. Také můžete vybrat, z jaké paměťové karty se budou v případě potřeby fotografie a videa načítat. To však musíte nastavit v menu fotoaparátu. Tento výběr nebude zobrazen na stavovém displeji výše, ale na informačním LCD displeji se informace zobrazí. V neposlední řadě pak rychle poznáte, který typ karty je ve fotoaparátu přítomen a který nikoliv. Nemusíte tak opotřebovávat dvířka neustálým otevíráním.

Označení karty „1“ značí kartu typu Compact Flash (CF), „2“ pak Secure Digital (SD) kartu.

Režim řízení

Výběr režimu řízení
Výběr režimu řízení fotoaparátu

Tato část zobrazuje tzv. výběr režimu řízení. Jedná se o to, zda fotoaparát bude:

  • pořizovat jednotlivé snímky,
  • fotografovat kontinuálně (v rychlém sledu za sebou).

Nicméně také zde nastavujete, zda se bude fotit:

Indikátor, korekce zábleskové expozice a varovný symbol

Indikátor, korekce zábleskové expozice a varovný symbol
Indikátor, korekce zábleskové expozice a varovný symbol

Nejdelší částí celého stavového displeje je indikátor. Ten ukazuje hned několik věcí:

Prostřední symbol pak označuje již známou kompenzaci zábleskové expozice.

Pravý symbol je označován jako varovný. Upozorňuje na některá nastavení fotoaparátu, která mohou změnit následně vzniklé fotografie.

Stavový displej u profi zrcadlovky Canon

Možná, že mi nyní někdo namítne, že Canon EOS 7D Mark II není žádná profi zrcadlovka. Ano, máte pravdu. Nicméně stavový displej má stejný jako profi zrcadlovky. Že tomu tak opravdu je dokazuje obrázek níže.

Stavový displej Canon EOS 5D Mark IV
Stavový displej profesionální zrcadlovky Canon EOS 5D Mark IV

Jak je vidět výše, ani novější profesionální zrcadlovka Canon EOS 5D Mark IV nezobrazuje v podstatě téměř nic nového. Snad jen indikaci snímání časosběrného filmu a snímání s tzv. dual pixel RAW. Proč ukazuji stavový displej právě jen Canonu? Podívejte se na některé ostatní zrcadlovky.

Stavový displej u fotoaparátů ostatních značek

Podívejte se např. na stavový displej od profesionální zrcadlovky od Nikonu. Konkrétně na Nikon D810.

Stavový displej Nikon D810
Stavový displej profesionální zrcadlovky Nikon D810

V podstatě zde není mnoho věcí navíc. Pouze ukazatel kvality ukládaných fotografií. Samozřejmě, že ona bílá místa jsou vyhrazena některým souvisejícím údajům (např. expozičnímu režimu, vyvážení bílé, apod.). Nicméně nepodařilo se mi sehnat tyto údaje tak, abych je všechny mohl vměstnat do tohoto obrázku. Proto ukazuji klasické nastavení stavového displeje profi Nikonu D810.

Ještě méně informací najdete např. na zrcadlovce Pentax K-1.

tavový displej Pentax K-1
Stavový displej velice povedené zrcadlovky Pentax K-1

Mimochodem o cca 3 roky starší model Pentax K-3 zobrazuje o poznání více údajů. Ovšem opět nic, co byste již neznali.

Osobní zkušenost

Máte-li to štěstí, že váš fotoaparát má stavový displej, používejte ho. Jak již bylo v příkladu výše uvedeno, můžete tím minimálně eliminovat některé chyby. Druhou věcí je fakt, že pokud budete fotit pouze pomocí TTL hledáčkustavového displeje, ušetříte fotoaparátu nemálo elektrické energie. Nemusíte totiž sledovat velký LCD displej a tím šetříte baterii fotoaparátu. Já například velký LCD displej používám právě jen a pouze pro občasné sledování histogramu u vyfotografovaných snímků. Občasně pro probírání fotografií, ale to spíše výjimečně.

Nicméně přiznávám se k jednomu. V dobách Canon EOS 350D, který měl stavový displej na zadní straně, jsem na něj koukal mnohem častěji. Při přikládání oka k TTL hledáčku si ho totiž člověk chtě nechě všiml (a přečetl hodnoty). Když je nyní stavový displej umístěn na vrchní straně fotoaparátů, člověka to vyloženě nenutí se na něj dívat.

Závěrem

Samozřejmě, že se při fotografování obejdete i bez tohoto stavového displeje. Koneckonců stavový displej nemusíte používat vůbec ani na profesionálních fotoaparátech. Berte tento článek, jako pouhé doporučení, proč se hodí tuto část fotoaparátu používat (pokud ji máte). Nejedná se o nic, co ovlivní kvalitu vašich fotografií. Je to pouze velice dobrý pomocník.

4 komentáře u „Stavový displej fotoaparátu

  1. Opět pěkně napsáno. Stavový displej je ohromně užitečná věc a práci s fotoaparátem, který ho nemá, si už vůbec nedovedu představit. Bohužel jsem vypozoroval trend neustálého snižování počtů údajů na displeji (alespoň u Nikonu). Všechny moje předchozí DSLR zobrazovaly na stavovém displeji podstatně více informací, než můj nejnovější přístroj Nikon D500, kde je údajů zobrazeno opravdu málo (jenom 14 oproti 30 u D7000), na druhou stranu jsou symboly větší a mnohem lépe se odečítají.

    Jako pamětník dodávám, že stavový displej není vymyšleností digitálních aparátů, měl ho už můj kinofilmový Nikon N90 z roku 1992.

  2. Zdravím Petře,
    článek dobře vysvětluje k čemu je stavový displej dobrý, ale myslím si, že začátečník
    se v tom bude ztrácet, asi to bude moc informací najednou do kebule. No ale na
    druhou stranu si člověk, co si pořizuje svou první zrcadlovku, tak to nebude vyšší
    model, který má právě stav. disp. ale nějaký přístroj bez něj. Já mám Pentax K 50,
    který je též bez stav. disp. což je škoda, ale stejně by se nikde na vrchní stranu přístroje
    nevešel. Mě to až tak nevadí, protože jsem si zvykl nastavení vidět a kontrolovat na
    spodní straně hledáčku, na stavovém řádku. Fotím výhradně v manuálním režimu a vidím tam základní údaje, jako expoziční čas, clonu, horizont, RAW, stabilizaci, expozimetr. Když chci zkontrolovat ISO, tak namáčknu ISO tlačítko a v hledáčku se
    mi ukáže aktuální nastavené, po namáčknutí tlačítka kompenzace expozice se mi ukáže stupnice a můžu korigovat. No a tak využívám místo stavového displeje,
    stavové údaje v hledáčku a  LCD displej používám minimálně, čímž se teda šetří
    energie akumulátoru…

    1. Dobrý den,
      úplně souhlasím. Tento článek je přeci jen trochu… jak to říci… „náročnější“. Začínající fotograf se asi se svojí tzv. „pre-entry“ zrcadlovkou nebude stačit divit, co všechno mohou dnešní fotoaparáty, resp. stavové displeje zobrazovat.

      Na druhou stranu si myslím, že z celkového hlediska je asi někdy lepší začít složitěji. V průběhu roku navíc vznikají i „čitelnější“ články pro začátečníky, které na „složitější“ články navazují. Konec konců, pokud se začátkem příštího roku bude dařit, plánuji kratší videa, který se budou vracet právě k těmto tématům a ukazovat věci názorněji.

      Dokáži si například představit, že se objeví kratší několikaminutové video o tom, že některé fotoaparáty mají stavový displej, ale že není třeba zoufat, pokud zrovna ten či onen přístroj tento displej nemá, protože lze informace z něj najít tam a tam. Ale to už je opravdu vzdálená budoucnost.

      1. Jo, ty krátká instruktážní videa budou jistě přínosem a doplněním psaného
        textu. Já od září loňského roku navštěvuji univerzitu třetího věku (ano, jsem
        prasen) na Fotoinstitutu v Opavě, obor-digitální fotokomora. V 1.ročníku je
        nás 15 kusů, deset žen a pět chlapů. A můžu říci, že základní znalosti fotografování jsou u většiny naprosto zoufalé. I když od toho září se to už
        alespoň u některých (díky neúnavné snaze našeho lektora)trošku zlepšuje.
        A co se týče fototechniky, tak to je naprostý propadák u všech, dá se říci, že
        pochopit jak fungují jakékoli fotoaparáty je mimo jejich možnosti…
        Já také nejsem žádný technofil, ale pochopit alespoň základní funkce přístroje, je základ. Jak funguje a co při expozici ovlivňuje clona, epoziční
        čas a citlivost. Jsou to jen tři věci a s těmi už se dá fotit přece. Já se spolužáků nechci dotknout, nevím zda je to tím, že už jsme tam staří lidé a to
        chápání už tolik nezabírá :-)… Všichni mají doma PC a internet a také jsem
        jim doporučil prostudovat vaše stránky, že se tu dozví spoustu užitečných
        věcí, které jim pomůžou se posunout dál. Ale když se jich ptám, zda to udělali, tak odpověď je: ještě nebyl čas atd., mám dojem, že penzisté nemají
        na vůbec nic čas, někteří možná ani na smrt :-)
        Zdravím

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *