Setkání fotografů

Pozvánka na Setkání fotografů

Budou to bezmála čtyři roky, kdy jsem na internetu poprvé zaregistroval reklamu na nějaké setkání fotografů. „Blbost! To nemohou myslet vážně!“. Přesně to se mi v té době honilo hlavou. Mé dřívější zkušenosti s ostatními fotografy totiž byly téměř vždy stejné…

Setkání fotografů

A proč s tím přicházím teď? Protože 28.11.2015 se bude konat další ročník Setkání fotografů v Praze. V dnešním článku najdete několik informací o této akci.

„Fotograf obecný“

Zprvu úplně obyčejný člověk, kterého nelze odlišit od ostatních lidí. Bývá často veselý a komunikativní. Zná hodně „historek z natáčení“. To vše se však okamžitě mění v závislosti na ceně a velikosti fotoaparátu, který právě vyndává ze své brašny. Čím dražší a větší, tím více se fotograf mění v nepřátelskou bestii. (neberte mě doslova)

Cože? S tímhle fotíš? Jak vůbec můžeš? A co ten objektiv? To už bych asi fakt nedal…

Má zkušenost s fotografem obecným byla v minulosti téměř vždy identická. Fotograf, který měl v ruce menší kompakt či levnější zrcadlovku, byl milý a komunikativní. O svých fotografiích a zážitcích při jejich pořizování hovoří otevřeně, upřímně a s nadšením. Zatímco fotografové s drahými zrcadlovkami byli téměř vždy neupřímní, arogantní, pohrdaví a jejich chování bylo více než povýšené nad nás ostatní, kteří nemáme vybavení alespoň za 50 tisíc korun. Velice smutné.

Setkání fotografů v Praze

Uplynul necelý rok a v mé e-mailové schránce přistála pozvánka na akci s názvem Setkání fotografů. Ač ovlivněn předchozí zkušeností s fotografem obecným, klikám na odkaz: https://www.setkanifotografu.cz a nestačím se divit. „On to opravdu někdo myslí vážně? Kdo by chtěl mít tolik fotografů na jednom místě a proč?

Hosté a přednášející

Kamil Varga – profesionální fotograf,
Pavel Bokr – lektor Fotoinstitutu,
Milan Šusta – profesionální fotograf,
a mnoho dalších.

Jména, která jsem nikdy neslyšel. Lidé, o kterých jsem neměl ani potuchy. Vždyť přeci v dnešní době se profesionálním fotografem označuje kde kdo, no ne? Navíc kolik lidí se zajímá o fotografii do hloubky? Přeci nechcete po lidech, aby kromě cesty do obchodu ještě brouzdali po internetu nebo dokonce četli nějaké publikace o focení… Však čecháčci přeci sami vědí, jak se fotí nejlépe, ne?

A pak to přišlo. Jméno Robert Vano.

Robert Vano
Robert Vano – známý módní a reklamní fotograf

Jeho jméno a hlavně jeho přítomnost na Setkání fotografů ve mě začala hlodat… Proč by člověk takového formátu ztrácel svůj drahocenný čas k nějakým přednáškám partě arogantních lidí na nějakém setkání fotografů? A vůbec… Kdo ví, třeba i ti ostatní, jejichž jména mi nic neříkají, také něco znamenají. Možná to jsou opravdové kapacity a dokonale ovládají to, o čem přednáší. Něco se ve mě následně zlomilo a já se rozhodl číst dál.

Program aneb oni to nejspíše fakticky myslí vážně

První pohled na program Setkání fotografů byl velkým překvapením. Bylo jasné, že se nejedná o žádnou malou akci. Všeobecně se dá říci, že na místě existují hned tři větší stanoviště. Velký a malý přednáškový sál, přízemí fungující jako poradna a několik ostatních místností určených pro účastníky workshopů. No páni… smekám. Rozhodně jsem nečekal nabitý program od 9. hodiny ranní do 6. večerní. Pro představu uvedu několik příkladů.

Přednášky

  • Jak fotografovat při špatných světelných podmínkách,
  • portrét v přirozeném světle,
  • vyhněte se fotografickým chybám,
  • monitory EIZO, NEC a další.

Poradna

  • Makrofotografie,
  • Zoner Photo Studio,
  • Canon tiskárny pro nenáročný tisk fotografií,
  • retuše portrétů v Photoshopu.

Workshopy

  • Akt,
  • klasický portrét,
  • světla v ateliéru,
  • zpracování RAW souborů,
  • fotografování skla a kovů.

Tento malý výčet není zdaleka ani polovina toho, co setkání fotografů nabízí. A tak bylo rozhodnuto. Jede se! Kde že je ta registrace?

Lokalita a první dojmy z akce

Nemám rád velká města. Vždy mi tak trochu naháněla hrůzu. Přesto jsem se do Prahy vydal. A co víc? Byl jsem opět velice mile překvapen. Setkání fotografů je již několik ročníků situováno jen pár minut pěšky od zastávky metra trasy C – Chodov. A když píši pár minut, tak je to opravdu kratičká procházka. Nebylo nutné nic složitě hledat nebo se ptát.

Nuže… Otevírám dveře a vcházím do prostor KC Zahrada. Fíha… jsem uchvácen. Přímo přede mnou vidím nejnovější těla a objektivy Canon. Lidé se v nich téměř přehrabují.

Jak to tedy na místě vypadalo? Někde se prezentuje. Jinde se pro změnu něco tiskne a následně povídá o tom, jak snímek příště upravit, aby byl obraz ještě lepší. A co to nevidím tam v rohu? Skupina nadšených fotoamatérů u velkého EIZO monitoru debatující o svých fotografiích. A to už mě odchytává milá slečna u pokladny. „Dobrý den pane. Jste zaregistrován? Mohu vědět pod jakým jménem?Registrovaní návštěvníci Setkání fotografů totiž získávají slevu 100 Kč na vstupném. A to rozhodně není k zahození. „Zde máte doprovodné materiály, reklamní upomínkové předměty. Vítejte na Setkání fotografů…“

Stánek Canon

Canon EF 85mm f/1,2 L II USM
Canon EF 85mm f/1,2 L II USM

Objektiv výše mi hned padl do oka. Krásné portrétní sklo. To musím vyzkoušet! Ale na čem? Na mé staré letité Canon EOS 350D, která již dosluhuje? Docela cenový nepoměr, viďte? Kolegové od Canonu mě však nenechali na holičkách a nechali mě vyzkoušet hned několik těl. Nikdo nikoho nenutí, aby okamžitě vracel půjčené objektivy či těla! To jsem do té doby nepoznal. V té době byl problém vyzkoušet si objektiv i ve specializovaném obchodě. Udělal jste si 3 zkušební snímky? Hned vraťte objektiv. Tady je vše úplně jinak. Najednou jsem měl k dispozici sérii objektivů od širokoúhlých po teleobjektivy. Stejně tak jsem si mohl vyzkoušet APS-C těla i plnohodnotný full-Frame. Co vám mám povídat… Prostě nádhera.

Malé shrnutí na závěr

Strávil jsem zde od začátku do konce celých 9 hodin svého času. Musím přiznat, že jsem se v mnoha fotografech spletl. Tato akce byla téměř plná výhradně komunikativních a vstřícných fotografů. S některými si dodnes píši. Přednášky opravdu nejsou o ničem. Člověka upoutají, zapojí a vždy tak trochu nakopnou k přehodnocení svých zlozvyků. Donutí ho na sobě zase trochu máknout k dosažení lepších výkonů. Přednášející opravdu ví, o čem přednáší. Nebojí se i záludnějších otázek a na vše rádi odpovídají. Pokud toužíte po osobním rozvoji, chcete-li si vlastnoručně osahat fotografické novinky, nebo toužíte pouze po sdílení společných zážitků či potřebujete radu? Rozhodně navštivte Setkání fotografů v Praze, neprohloupíte!

Pro koho není setkání fotografů určeno

Jste-li profesionál, který má stálou klientelu a nemáte potřebu se dále rozvíjet? Můžete v klidu zůstat doma a dál si o setkání fotografů myslet svoje. A pokud náhodou patříte mezi ty nafoukané „fotografy obecné“, tak doma můžete zůstat rovněž.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *