Rozmazané pozadí

Jak na rozmazané pozadí

Je jedno, kolik se toho na internetu a v různých publikacích napíše. Tento dotaz se bude nejspíše neustále opakovat. Znovu a znovu a znovu. Dnešní článek bude na věčné téma rozmazané pozadí.

Jak docílím rozmazaného pozadí?

Jak udělám, že popředí je zaostřené a pozadí rozmazané?

Jak odpíchnout popředí od pozadí?

Jaký má clona vliv na rozostřené pozadí?

Proč nemám při focení v mobilu rozmazané pozadí?

Tyto a podobné otázky se ve Fotoporadně vyskytují relativně často. Naštěstí existuje hned několik rad, jak rozmazaného pozadí dosáhnout. Některé jsou ovlivnitelné snadno, některé přeci jen trochu hůře. Čtěte dál a dozvíte se více.

Rozmazané pozadí

Rozmazané pozadí považuje značná část fotografů jako něco, co posune jejich fotografie zase o kus dál. Moji přátelé, kteří přešli z kompaktních fotoaparátůzrcadlovkám, často lamentovali nad tím, proč nemají rozmazané pozadí. Prý se jim to občas povede, ale občas prostě ne ať dělají, co dělají.

Hloubka ostrosti a rozmazané pozadí u makrofotografie. Zde na fotografii je větší zrnko písku o velikosti asi 1 mm. Vzdálenost objektivu byl v tomto případě několik málo milimetrů. Foceno objektivem Canon EF-S 18-55 mm, f/3,5-5,6 na f/3,5 za použití makro kroužků.
Hloubka ostrosti a rozmazané pozadí u makrofotografie. Zde je větší zrnko písku o velikosti asi 1 mm. Vzdálenost objektivu byla v tomto případě několik málo milimetrů. Foceno objektivem Canon EF-S 18-55 mm, f/3,5-5.6 na f/3,5 za použití makro kroužků. Pro případné zvětšení klikněte.

Přechod mezi kompaktem a zrcadlovkou

Zde je problém často v přístupu k věci. Běžný fotograf si zprvu pořídí levný kompakt. Tyto stroje se většinou vyznačují malými senzory a levnou optikou s relativně vysokou clonou. Rovněž neumožňují žádné velké nastavování expozice. Existuje anglický pojem „Point and Shoot“. V překladu to znamená „Namiř a zmáčkni (vyfoť)“. Přesně k tomu jsou levné kompakty určené – vyndat z kapsy, zapnout, zaostřit, vyfotit, vypnout, zandat.

Jaký fotoaparát si vybrat?
Jaký fotoaparát si vybrat?

A teď si představte, že po létech focení kompaktem dostane takový člověk do ruky zrcadlovku. Co se nejspíše stane? Bez velkých znalostí vyzkouší některé „kreativní“ expoziční režimy, nebo jednoduše (bez „přepínání“) zůstane u plně automatického nastavení expozice. Jenže ouha. Fotoaparát si najednou fotí po svém – zaostřuje, kam uzná za vhodné, expozici také nastavuje sám a to se lidem nelíbí.

Jak z toho ven? Ani ne tak vyvarovat se automatických expozičních režimů jako především myslet hlavou. Jo a samozřejmě nebát se na fotoaparátu něco nastavit.

Jak tedy na rozmazané pozadí?

Vše souvisí s hloubkou ostrosti, o které jsem psal již dříve. Nebudu vás napínat a déle zdržovat. Zde je několik zásad rozmazaného pozadí:

  • nastavte na objektivu malou clonu,
  • foťte s objektivy s velkou ohniskovou vzdáleností,
  • zaostřený předmět / osobu mějte co nejblíže u sebe,
  • pozadí mějte co nejdále od zaostřeného předmětu / osoby,
  • foťte fotoaparátem s velkým senzorem.
Farmářka Nikča | EOS 50D
Farmářka Nikča – zde pouze lehce rozmazané pozadí díky použité větší pracovní cloně. Pro případné zvětšení klikněte.

Jak moc výše uvedené body ovlivňují rozmazané pozadí a proč tomu tak je? To najdete v článku na téma hloubka ostrosti. Pokud vás problematika zajímá více, určitě doporučuji.

Osobní zkušenost

Výše uvedené body opravdu fungují. Na fotoaparátu stačí nastavit malou clonu. Tedy, pokud to váš fotoaparát umožňuje. Následně použít objektiv s velkou ohniskovou vzdáleností nebo alespoň co nejvíce „zazoomovat“. Je pravda, že vás to bude nutit následně od fotografovaného předmětu / osoby poodstoupit. Přitom zde píši, že je vhodné být naopak co nejblíže. Je to prostě jistý kompromis. Využijte zde svojí kreativitu. Nicméně pokud dodržíte i předposlední pravidlo – vzdáleného pozadí od fotografovaného objektu, jistě budete spokojeni a dosáhnete úspěchu. S velikostí senzoru už holt nic neuděláte. Tedy pokud u sebe zrovna nemáte nějaký jiný fotoaparát s větším senzorem.

Závěrem

Máte-li levný kompaktní fotoaparát, který má titěrný senzor s levnou optikou, máte obvykle problém. Zde pomůže už jen přiblížit se co nejblíže k fotografovanému objektivu a pozadí za ním mít hooodně daleko.

Nemyslete si, existují i kvalitní kompakty s velkým senzorem a větší a světelnější optickou soustavou, kde můžete nastavovat všechny hodnoty expozice. Jsou však řádově dražší a právě díky ceně nejsou tolik vyhledávaným zbožím.

Každopádně rozmazané pozadí není žádná velká záhada. Stačí si zapamatovat a použít několik výše uvedených bodů a rozmazané pozadí už se dostaví samo.

Kdybyste ani tak nebyli s výsledkem spokojeni, stále existuje spousta programů na úpravu fotografií. V nich rozmazané pozadí jednoduše vytvoříte pomocí různých filtrů. To by však dalo na samostatný článek. Jedním z takových programů je například český Zoner Photo Studio.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *