Rozmazané fotky

Proč mám rozmazané fotky

Rozmazané fotky jsou snad nejčastějším dotazem ve Fotoporadně i mimo ní. V těsném závěsu pak následuje dotaz – jak to člověk udělá, aby měl popředí ostré a pozadí rozmazané.

Pomoc! Proč mám rozmazané fotky? Udělala jsem snad všechno, ale stále to není ono.

Venku je většina fotografií krásně ostrá, ale jak fotím v interiéru, je většina rozmazaná. Co s tím?

Když fotím v lese, mám často rozmazané fotky.

Když fotím teleobjektivem, mívám fotky rozmazané. Čím to je? Na širokoúhlém objektivu se mi to nestává.

Rozmazané fotografie

Rozmazané fotky dokážou občas pořádně potrápit. Každý se s rozmazanými fotkami už někdy setkal. Důvody, proč jsou fotky někdy rozmazané, jsou v podstatě dva:

  • pohybová neostrost,
  • obrazová neostrost.

Rozmazané snímky pohybovou neostrostí

Pod tento typ neostrosti způsobují:

  • otřesy fotoaparátu,
  • pohyb fotografované osoby / objektivu.

Otřesy lze snadno odstranit položením fotoaparátu na nějakou pevnou podložku. V lepším případě pak využít kvalitní stativ. Ten zaručí, že se těžká zrcadlovka nepohne, i kdyby foukal ostřejší vítr.

Rozmazaná fotografie | pohybová neostrost
Rozmazaná fotografie vlivem pohybové neostrosti. Pro zvětšení klikněte.

Pohyb fotografovaného objektu je trochu horší. Ten totiž někdy příliš ovlivnit nelze. Můžete se ale pokusit fotoaparátem sledovat pohyb fotografovaného objektu. Technice sledování objektu se také říká švenkování, příp. panning. Jde o to, že musíte stále sledovat vámi zvolený objekt. Pokud se vám to podaří, dosáhnete velice zajímavého efektu rozmazaného pozadí, ale fotografovaný objekt bude krásně ostrý.

Panning | rozmazané fotografie
Foceno Canon EF-S 18-55 mm, f/14, 1/50 sekundy, ISO 100. Pro zvětšení klikněte.

Jak na pohybovou neostrost

Hlavním důvodem rozmazaných fotografií vlivem pohybové neostrosti je čas, tedy expoziční čas. Čím kratší expoziční čas, tím méně se fotoaparát či fotografovaný objekt stihne pohnout. V souvislosti s rozmazanými fotografiemi existuje ještě jedno doporučení, jaký maximální expoziční čas můžete použít při určité ohniskové vzdálenosti. Tedy maximální čas, který je ještě možný udržet bezpečně v ruce. Tuto poučku, nebo chcete-li doporučení, najdete v článku o expozičním čase.

Rozmazané snímky obrazovou neostrostí

Obrazová neostrost vzniká z důvodu špatného zaostření. Důvodů, proč bylo špatně zaostřeno, může být rovněž několik:

  • chyba v objektivu,
  • chyba v zaostřovacím senzoru,
  • pohnutí fotografa zejména již po ostření,
  • drknutí fotografa do ostřícího kroužku objektivu,
  • špatné manuální zaostření,
  • nedostatečné osvětlení k určení správného zaostření, aj.

Některé z těchto situací snadno poznáte. Např. tak, že jsou po zaostření a vyfotografování všechny fotografie zaostřeny před / za domněle zaostřený objekt. Další varianta je, že objektiv při ostření zmateně jezdí sem a tam. Jinak řečeno nemůže zaostřit. Je to většinou z toho důvodu, že ho nutíte ostřit na špatné místo.

Špatné ostření (ostření před / za objekt) můžete vyřešit v pokročilejších fotoaparátech sami seřízením, příp. pomůže servis. Co se týče špatného místa pro ostření, tak hledejte zejména ta místa, kde se nachází různé hrany (kontrastní přechody).

Špatné zaostření
Ačkoliv se ostřící senzor ve fotoaparátu snažil, nebyly mu dány k dispozici žádné ostřící hrany. Proto je obraz lehce rozostřen z důvodu špatného zaostření. Pro zvětšení klikněte.

Rozmazané fotky v interiéru a v lese

V těchto dvou případech (viz úvodní dotazy) jde většinou o pohybovou neostrost. Hustý les či špatně osvětlený interiér nemají obvykle dostatek světla, aby bylo možné použít „bezpečné časy“. To znamená, že za rozmazané fotografie může např. roztřesení rukou, příp. se fotografovaný objekt jednoduše pohnul. Nedostatečné osvětlení samozřejmě vadí i ostřícím senzorům ve fotoaparátu. Ty se pak vlivem špatného světla, resp. kontrastu, nemají čeho chytit a nedaří se jim zaostřit vůbec, příp. ostří špatně.

Focení s teleobjektivem

Fotíte-li s teleobjektivem a máte-li rozmazané fotografie, může se klidně jednat o oba dva druhy neostrostí. Při dobrém světle (pod přímým sluncem), umístěte fotoaparát na pevnou nepohyblivou podložku. Poté fotoaparátem s nasazeným teleobjektivem zaostřete na větší nepohyblivý předmět. Fotografujte. Pokud budou fotografie stále rozmazané, doporučuji navštívit autorizovaný servis a požádat je o pomoc. Pokud však bude fotografie ostrá, nejspíše se jedná o problém s již zmiňovaným „bezpečným časem“. Tedy expozičním časem, který lze ještě udržet v ruce bez toho, aby byla fotografie rozmazaná. Zde platí, že tím delší ohnisko objektivu, tím kratší čas potřebujete k bezpečnému udržení fotoaparátu.

Osobní zkušenost

Nejčastějším problémem s rozmazanými snímky je právě dlouhý expoziční čas. Člověku to obvykle nepřijde, ale během dne se intenzita světla neustále mění. Stačí, aby slunce zahalil mrak, vyskytli jste se ve stínu, vešli do budovy, atd. Lidské oko má však úžasnou schopnost adaptovat se na sílu a barvu okolního světla. Fotoaparát tuto schopnost však nemá.

Snadno se stane, že vejdete do nějakého staršího domu, který není zrovna nejsvětlejší. Oko si během několika sekund na intenzitu světla zvykne. Fotoaparát však bude nastavovat pro správnou expozici delší expoziční časy (nebo menší clonu, popř. vyšší citlivost ISO). Tyto časy pak „neudržíte“ v ruce a na světě je rozmazaná fotka.

Druhá věc, která napomáhá k tomu, že jsou fotografie rozmazané, je použití silných teleobjektivů. S rostoucí ohniskovou vzdáleností se také zkracuje čas, který lze ještě udržet v ruce, aby nebyl snímek rozmazaný. Fotograf pak např. hodinu fotí širokoúhlým objektivem a fotky jsou ostré. Poté přehodí objektivy, nasadí teleobjektiv a fotky jsou rozmazané.

Závěrem

Máte-li velké množství rozmazaných fotek, není úplně od věci zajímat se, proč jsou rozmazané. Pokud se ukáže, že problém je v samotném zaostřovacím senzoru, popř. objektivu, neváhejte navštívit odborný servis. Oblíbená značková opravna foto i video techniky je např. AWH Servis v Praze.

V případě rozmazání fotografií vlivem nedostatku světla (častější případ) si vzpomeňte na zmiňované doporučení. Noste v hlavě poučku o „bezpečném expozičním čase“. Pomůže vám to výrazně eliminovat problémy s rozmazanými fotkami. Příp. doporučuji stativ.

2 komentáře u „Rozmazané fotky

    1. Dobrý den,
      jestli onou úpravou myslíte zaostřit, tak ano i ne. Existují programy, resp. pokročilé algoritmy, které někdy dokážou zaostřit rozmazané fotky, pokud je rozmazání způsobeno chvěním (např. roztřesením rukou). Pokročilý algoritmus se ve fotografii pokusí najít (pomocí „stopy“) směr a rychlost posunu fotoaparátu a zrekonstruovat fotografii.
      Pokud jsou fotografie rozmazané tím, že prostě a jednoduše bylo zaostřeno na špatné místo, je to většinou větší problém. Můžete se pokusit o nějaké všeobecné zaostření, ale ne vždy to může stačit. Zde obvykle platí, že přiostřování bude platné, pokud je fotografie pouze mírně rozostřená. Při velkém rozostření bohužel.
      Některé fotoaparáty jsou pak vybaveny speciálními senzory. Při pořízení fotografie lze pak dodatečně říci, co má být zaostřeno a co nikoliv. Takovým průkopníkem v téhle oblasti byly fotoaparáty Lytro. Společnost Canon pak relativně „nedávno“ přišla s funkcí Canon Dual Pixel RAW. S touto funkcí jsou v jednom RAW souboru v podstatě dvě fotografie. U takového RAW souboru lze pak částečně měnit pozadí za fotografovaným člověkem, popř. provádět „mikro-úpravy“. Nevím, kolik programů pro úpravu fotografií dokáže takový RAW zpracovat, ale originální Canon Digital Photo Professional to umí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *