Režimy ostření

Režimy ostření ve fotoaparátech

Jak jsem psal v minulém článku o ostření, fotografové mají v podstatě dvě možnosti, jak k ostření svých fotografií přistupovat. Buď manuálně, nebo za pomocí autofokusu. Tento článek se bude věnovat druhé možnosti, kdy je aktivní automatické ostření, tedy autofokus. Popisovat budu jednotlivé režimy ostření ve fotoaparátech.

Režimy ostření ve fotoaparátech Canon
Režimy ostření ve fotoaparátech Canon

Režimy ostření podrobněji

Je to velice jednoduché. Jsou totiž pouze tři. V popisu „Označení“ (níže) využívám především označení výrobců fotoaparátů CanonNikon. Ze své zkušenosti však vím, že stejné či velice podobné označení ostřících režimů mají i ostatní výrobci fotoaparátů.

Statické ostření – tzv. jednorázové ostření

Označení: One-shot, AF-S, AF Single

Použití: na statické nepohyblivé objekty. Po namáčknutí spouště do poloviny se zaostří na vámi zvolený ostřící bod či skupinu bodů. Při doostření již fotoaparát dále neostří. Poté stačí domáčknout spoušť a vyfotografovat snímek.

Nehodí se: na pohybující se objekty. Pokud se objekt pohybuje dostatečně rychle k vám či od vás, je velice pravděpodobné, že po vyfotografování bude hlavní objekt rozmazán.

Osobní zkušenost: Používám tento režim ostření téměř nestále. Často i na pomalu se pohybující objekty. Abych měl pohybující se objekt ostrý, předem odhaduji, kde se objekt bude v době domáčknutí spouště nacházet. Snažím se pak zaostřit na předpokládané místo a čekám, až se sem objekt dostane nebo dostatečně přiblíží. Přiznávám, že to chce cvik. Při použití nízké hloubky ostrosti ve spojením s dlouhou ohniskovou vzdáleností objektivu je to nelehký úkol. Nicméně není to nic, co by se nedalo přijatelně naučit. Na rychlejší objekty se ale vážně tento režim ostření nehodí.

Příklad ostření one-shoot
Typický příklad, kdy využijete režim ostření „One-Shot“ na statické objekty. Pro případné zvětšení klikněte.

Kontinuální ostření

Označení: AI SERVO, AF-C, AF SERVO, Continuous

Použití: na pohybující se objekty. Po namáčknutí spouště do poloviny bude zaostřeno na právě zvolený zaostřovací bod. Tento bod se bude fotoaparát snažit zaostřit dokud spoušť nepovolíte, nebo nedomáčknete – kdy dojde k vyfocení snímku.

Nehodí se: na statické objekty. Je v podstatě zbytečné s tímto režimem fotit nepohyblivé objekty. Navíc tento režim více vyčerpává baterii fotoaparátu kvůli neustálé kontrole zaostření a případnému častému přeostřování.

Osobní zkušenost: Kontinuální ostření jsem využil jen několikrát u fotografování běžících psů a ve spojení se sekvenčním snímáním. Někdy bylo těžké udržet zaostřovací bod na správném místě. Obzvlášť pokud se pejsek rozhodl pohybovat se úskoky. Nicméně při spojení s objektivem s ultrazvukovým ostřením se jedná o dobrý nástroj pro fotografování pohybujících se objektů.

Příklad ostření v režimu AI SERVO
Na takové snímky se pro změnu hodí rychlé ostření v objektivu a režim „AI SERVO“. Pro případné zvětšení klikněte.

Plná automatika

Označení: AI FOCUS, AF-A

Použití: Jedná se o jakýsi mezistupeň mezi předchozími režimy ostření. Po namáčknutí spouště fotoaparát rozhodne, zda se zaostřený objekt pohybuje nebo ne. V tu chvíli zapne buď statické ostření, nebo ostření kontinuální.

Osobní zkušenost: Osobně tento režim ostření vůbec nepoužívám. Důvodem je především to, že tento režim nebyl u mé staré zrcadlovky vždy plně spolehlivý. Proto jsem si jednoduše odvykl. Doporučuji u vašeho fotoaparátu otestovat.

Pozor na ostření automatikou
V těchto situacích si dejte pozor. Měřící senzor zapnutý na automatické ostření nemusí scénu vyhodnotit správně. Záleží na daném fotoaparátu a ostřících bodech. Pro případné zvětšení klikněte.

Závěrem

Správným výběrem režimu ostření můžete předejít mnoha nepříjemnostem s neostrými fotografiemi. Většinou si vystačíte s klasickým jednorázovým statickým ostřením. Pamatujte si však jedno. Pokud chcete fotografovat pohybující se objekty, je kontinuální ostření ve spojený s rychlým ultrazvukovým ostřením to pravé. Pokud nemáte to štěstí a rychlé ostření v objektivu nemáte, doporučuji spíše používat ostření klasické a přeostřovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *