Přepínač blokování

Přepínač blokování některých funkcí

Některé obsahují zdánlivě zbytečné tlačítko, resp. zbytečnou funkci. Tou je přepínač blokování LOCK. Při své aktivaci, dokáže vyřadit z provozu jiné ovládací prvky. Dnešní článek proto pojednává o tomto nepatrném přepínači a vším, co s ním souvisí.

Přepínač blokování – LOCK

Tento přepínač se nachází na různých fotoaparátech. K ukázce nám v tomto případě poslouží starý známý fotoaparát Canon EOS 7D Mark II. Přepínač blokování některých funkcí najdete zvýrazněný na obrázku níže.

Přepínač blokování více funkcí | moje Tajemno
Přepínač blokování více funkcí na fotoaparátech Canon

Není samozřejmé, že tento přepínač funguje na všech fotoaparátech stejně. Též pamatujte na to, že se tento přepínač nenachází na všech fotoaparátech. Každopádně byste se s ním měli setkat na moderních pokročilých fotoaparátech Canon.

Proč se o něm zmiňuji? Jednoduše proto, že existují situace, kdy se tento přepínač hodí. Rovněž jsou známy případy, kdy ovšem napáchá více škody než užitku.

Přepínač LOCK

Po přepnutí přepínače LOCK do pravé (zamknuté) polohy, zabráníte náhodné změně nastavení fotoaparátu některými ovládacími prvky. Jedná se o ovládací prvky uvedené níže:

  • hlavní ovladač,
  • rychloovladač,
  • multiovladač,
  • páčka výběru oblasti AF.

Pokud vám tyto názvy nic neříkají, přikládám zde vysvětlující obrázky, o jaké prvky na fotoaparátu se jedná. Nyní by už mělo být jasno. Nicméně přepnutím přepínačem do polohy LOCK nemusí zablokovat všechny výše uvedené prvky. Vše se dá nastavit (více v textu níže).

Hlavní ovladač fotoaparátu Canon | moje Tajemno
Hlavní ovladač, pro jeho malou velikost je zde zvýrazněný šipkou
Rychloovladač, multiovladač, tlačítko výběru AF | moje Tajemno
Rychloovladač, multiovladač a tlačítko výběru AF

Uzamknutí ovládacích prvků – přepínač blokování

To, že máte přepínač nastaven tak, že máte „uzamknuty“ některé prvky vyjmenované výše, poznáte vcelku snadno. Jakmile zkusíte aktivovat nějaký z uvedených ovládacích prvků, zobrazí se vám oznámení a to rovnou na třech místech.

V první řadě v hledáčku, jednak také na velkém LCD displeji fotoaparátu a rovněž na stavovém displeji fotoaparátu. Jak takové oznámené vypadá, ukazují fotografie níže.

Přepínač blokování některých funkcí | moje Tajemno
Je-li přepínač blokování některých funkcí aktivní, objeví se tlačítko LOCK na LCD displeji fotoaparátu. Zde jsem se pokoušel změnit clonu. Kdybych chtěl změnit čas expozice, objevil by se nápis LOCK v místě, kde se nachází expoziční čas.
Stavový displej a přepínač blokování některých funkcí | moje Tajemno
Znak „L“ se objeví po každé, když se pokusíte změnit to, co je skrze přepínač blokování zablokované. Stejný znak „L“ se na stejném místě rovněž objeví v TTL hledáčku fotoaparátu. Pro případné zvětšení klikněte.

Výběr ovládacích prvků

Výše jsem tvrdil, že přepínač blokování může a nemusí zablokovat až čtveřici ovládacích prvků. O tom, jak bude přepínač blokování LOCK fungovat, rozhodnete sami v menu fotoaparátu. Zde vyberte, jaké ovládací prvky mají fungovat i po aktivaci přepínače.

Blokování více funkcí | moje Tajemno
Blokování více funkcí v menu fotoaparátu Canon
Výběr blokovaných prvků | moje Tajemno
Výběr ovládacích prvků, které mohou být skrze přepínač blokování některých funkcí zablokovány. Fotograf zde má tu výhodu, že každý z ovládacích prvků je vpravo dole vyobrazen pro snazší přehlednost.

Ještě jednu vsuvku na závěr. I když aktivujete rychloovladač fotoaparátu, tak dotykový ovladač funguje stále. Pro lepší pochopení přikládám ilustrační snímek.

Rychloovladač a dotykový ovladač | moje Tajemno
Rychloovladač (červeně značený) a dotykový ovladač (zeleně značený)

Osobní zkušenost

Přepínač blokování některých funkcí, resp. ovládacích prvků, může za některých okolností pomoci. S tím vlastně docela souhlasím. Často však v rukou nezkušeného fotografa vykoná více škody než užitku. Není výjimkou, že tento přepínač nechtěně i úmyslně přepnou do polohy blokování. Jenže v tu chvíli najednou nefungují běžně dostupná tlačítka a oni jsou v koncích. Nezkušený fotograf jednoduše neví, co se děje, proč na něj bliká nějaké „L“ či LOCK. Marně pak píše všude možně, proč to nefunguje a následně hledá přepínač blokování některých ovládacích prvků.

Já tento přepínač blokování prakticky příliš nevyužívám. Velice často měním nastavení fotoaparátu a tak by mi spíše překážel. Nicméně věřím, že si své místo u mnohých fotografů najde. Tento přepínač jsem cíleně využil vlastně jen několikrát. Bylo to v době, kdy mě to při focení za určitých podmínek nutilo stále „sahat do expozice“ a točit kolečky. Navíc jsem měl fotoaparát ledabyle umístěný v ruce a často jsem nechtěně drknul do rychloovladače. Přepínač mi tak vlastně pomohl k tomu, abych si tolik nehrál s ovládacími prvky a více se soustředil na fotografování.

Samozřejmě to mělo i malou dohru v podobě toho, že jsem si před dalším focením nezkontrolovat techniku. Jaké bylo mé překvapení, když „to najednou nefotilo“. Naštěstí nebyl žádný problém přijít na to, co že se to děje a proč fotoaparát nereaguje tak, jak bych chtěl.

Závěrem

Tento článek berte jako takové malé doplnění projektu o ovládnutí své zrcadlovky. Co si tedy z tohoto článku vzít? Že něco jako přepínač blokování některých funkcí vůbec existuje. Dále, že může některým fotografům pomoci, ale některé může rovněž náležitě potrápit. Nyní však každopádně víte, co máte dělat, pokud se vám na fotoaparátu objeví nápis LOCK.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *