Přepaly ve fotografii

Osobní zkušenost

Z mého prvního fotoaparátu (na film) jsem byl zvyklý na ledacos. Některé filmy vytvářely možná až příliš kontrastní snímky, ve kterých nebylo o přepaly nouze. Jiné se chovaly „slušněji“. Každopádně postupem času jsem zjistil, jaký film mi vyhovuje více na to či ono. S příchodem digitální techniky (dostal jsem kompakt) sice zprvu přišlo nadšení, nicméně zároveň i zklamání. Nadšení proto, že konečně vlastním digitální stroj a mohu se oprostit od vyvolávání a skenování snímků. Zklamání proto, že prvotní digitální senzory dosahovaly nízkého rozlišení a nevelkého dynamického rozsahu. Přepaly se tak objevovaly vcelku často. Rovněž není možné vyměnit senzor za jiný (jako v případě filmu). Na druhou stranu přibyla možnost měnit citlivost ISO (no, alespoň něco…).

O pár let později jsem vlastnil svojí první digitální zrcadlovku. Kromě toho, že leccos vydržela, měla oproti předchozímu kompaktu o dost větší dynamický rozsah senzoru. Najednou šlo tvořit snímky bez přepalů tam, kde se to kompaktům nedařilo.

Nicméně ani zrcadlovka nevyřešila každou scénu. Někdy se muselo improvizovat. Brzy jsem objevil datový formát RAW, zkusil si tvorbu HDR fotografií i techniku maskování. Nebylo to ale hned. Nejprve tu byla nutnost svůj fotoaparát poznat a zjistit jeho limity. Až poté přišlo objevování jeho funkcí a hlubší průzkum menu fotoaparátu.

Poté jsem s přepaly neměl takové problémy. Už nebyl problém je ve scéně rychle najít. Stačilo jen zařídit, aby jich bylo pokud možno co nejméně a nepůsobily tolik rušivě. Poté už to byla hračka.

Přepaly v portrétech

Přeci jen jsem na něco zapomněl. Výše je několik řádků o tom, že při focení na velmi nízké clony nemusí stačit časy ani 1/8000 sekundy. Píšu tam o vyrovnání jasů v popředí tak, aby se přiblížilo přepálenému pozadí. Toto vyrovnání zařídí nějaký světelný zdroj. S tím vším samozřejmě souhlasím, ale je tu jedna věc a to, že onen světelný zdroj nevyřeší ony krátké časy závěrky. Tento problém se řeší celkovým ztmavením scény. Toto ztmavení vyřešíte neutrálně šedým ND filtrem. Ten zpravidla našroubujete na přední člen objektivu. Podle jeho intenzity pak ztmavíte celou scénu s popředím i pozadím a můžete využít velmi nízké clony.

Závěrem

Přepaly mohou fotografii opravdu značně degradovat. Čím častěji fotíte, tím snáze je ve scéně dokážete odhalit a to ještě dříve, než pořídíte fotografii. Poté již není takový problém je s pomocí znalostí minimalizovat, nebo úplně odstranit. Technik existuje hned několik. Čím častěji je budete zkoušet, tím snáze si je osvojíte a vyberete tu nejlepší.

Na závěr shrnutí několika „vychytávek“ uvedených výše pro boj s přepaly.

  • Korekce expozice do záporných hodnot a ND filtr (ztmaví celou scénu),
  • difuzér (vytvoří stín, používá se často v portrétní fotografii),
  • dodání světla do scény (pro vyrovnání světel a stínů – odrazné desky, trvalá světla, externí blesky, záblesková zařízení…),
  • přechodové filtry (pro tmavší nebe nebo jiné části scény),
  • polarizační filtr (eliminuje odlesky, může ztmavi části scény),
  • HDR fotografie (skládání fotografií dokáže odstranit prakticky jakékoliv přepaly),
  • maskování (obdoba HDR fotografie).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *